15 marca toruńskie CSW otworzy wystawę, jakiej jeszcze w Polsce nie było. CUDA NIEWIDY to projekt dedykowany związkom między sztuką, modą, architektura i designem, za szczególnym naciskiem na modę, która wykracza poza pojęcie 'ubrania', jest czymś więcej niż tylko konfekcją.

Reklama

Punktem wyjścia wystawy jest twórczość Husseina Chalayana, jednego ze współczesnych projektantów podejmującego niezwykle trafnie temat hybrydyzacji wiedzy oraz stosującego niezwykle innowacyjne, zaawansowane technologicznie metody produkcji. Poza pracami Chalayana w ramach wystawy będzie można zobaczyć prace Iris van Herpen (znanej jako autorki zjawiskowych kreacji Bjork i Lady Gaga, wykonane z najnowocześniejszych materiałów i przy użyciu nowych technologii ), Tomoko Hayashi (tworzącej urzekająca biżuterię z cukru i ludzkich łez), Any Rajcevic ( autorki animalistycznych, niepokojących masek pełniących rolę biżuterii), czy Daniela Widriga ( używającego w swoich projektach drukarki 3D), a także wielu innych projektantów młodego pokolenia, których prace opisać można właśnie jako hybrydy, przekraczające granice uznawanych dotychczas kategorii. Toruńskie CSW zaprasza na kolejną ekscytującą przygodę!

CUDA NIEWIDY. Współzależności między sztuką / modą / architekturą

Zobacz także

15.03.2013 – 26.05.2013

Otwarcie wystawy: piątek, 15 marca 2013, godz. 19.00

Wydarzenia specjalne w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 17-19 maja: urozmaicony program performansów, wykładów i pokazów filmowych - wstęp wolny!

Artyści: Hussein Chalayan, Bogomir Doringer, Naomi Filmer, Kim Hagelind, Tomoko Hayashi, Ruth Hogben, Mina Lundgren, Yuima Nakazato, Minna Palmqvist, Ana Rajcevic, Marloes ten Bhömer, Emilia Tikka, Iris van Herpen, Daniel Widrig, Anna-Nicole Ziesche

Kuratorka: Dobrila Denegri

Współpraca: Linda Loppa, dyrektor Polimoda, Florencja / Kaat Debo, dyrektor MoMU – Fashion Museum, Antwerpia / Helena Hertov, założycielka Fashionplay, Sztokholm / Annemartine van Kesteren, kuratorka Museum Boijmans Van Beuningen, Rotterdam / Stefan Siegel, założyciel NOT JUST A LABEL, Londyn

CUDA NIEWIDY to eksperyment wystawienniczy, w ramach którego zaprezentujemy i zanalizujemy nowatorskie działania prowadzone w obrębie sztuki, designu, mody i architektury oraz wzajemne oddziaływania zachodzące między tymi dziedzinami. Poza wystawą odbędzie się również seria wydarzeń specjalnych. Będzie to swojego rodzaju „wystawa w procesie”, która ściśle połączy przestrzeń z ekspozycją, formę z treścią.

CUDA NIEWIDY to w zamyśle wizualna podróż przez światy wyobrażone, umiejscowione na skrzyżowaniu różnych odmian kreatywności i ekspresji. Zaprezentujemy prace, które prowokują pytania o to, gdzie kończy się strój, a zaczyna rzeźba; gdzie kończy się to, co syntetyczne, a zaczyna to, co organiczne; gdzie znajduje się granica, jeśli w ogóle istnieje, między kategoriami, które pozwalają nam klasyfikować i definiować różne dziedziny twórczości.

Transdyscyplinarność, krzyżowanie się dziedzin i zapożyczenia zachodzące między różnymi dziedzinami wiedzy i ekspresji (np. sztuki, architektury, designu, mody, nauki i postępu technicznego) mogą posłużyć za pryzmat do obserwacji zachodzących obecnie szerszych zjawisk społecznych, które nasilą się jeszcze w przyszłości. Są one ściśle związane z hybrydyzacją kulturową i pojęciem transkulturowości.

Analiza tego procesu to zadanie dla sztuki, lecz w niektórych przypadkach przydatna okazać może się też moda. Dlatego wystawa CUDA NIEWIDY zaprezentuje najbardziej intrygujących i nowatorskich młodych projektantów, przekraczających w swojej pracy konwencjonalne granice mody na rzecz procesów twórczych, w których ubranie jest tylko jednym z elementów dzieła. Niektóre z tych artefaktów można określić jako obiekty hybrydowe, ewoluujące w odniesieniu do ciała, inne można uznać za wizualizacje, koncepcje i procesy rozszerzające pojęcie mody w różnych kierunkach, np. sztuki, designu, architektury oraz innych form powstających w wyniku spotkania tych dyscyplin.

Projekt przyjmie określony zakres tematyczny i metodologiczny, będzie również odbiciem ciekawości rozumianej jako poszukiwanie, sondowanie i nieskrępowane działanie, niezbędne w przypadku jakiejkolwiek formy twórczości, a także jako fascynacja, zaskoczenie i podziw, wzbudzane śmiałością kreacji. Dlatego też CUDA NIEWIDY powinny stać się synonimem fascynujących działań twórczych, dzięki którym możemy przewidzieć lub wyobrazić sobie przyszłość. Pomijając możliwe różnice stylistyczne i konceptualne, w ramach projektu zaprezentowane zostaną prace, które zaciekawią również widzów, a stanie się tak dzięki dynamicznej i interaktywnej formie ekspozycji.

Wystawie towarzyszyć będzie seria wydarzeń specjalnych zorganizowanych w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Będą to wykłady, pogadanki, prezentacje, warsztaty, pokazy filmowe, spotkania z autorami i konsultantami, projektantami i kuratorami.

Z okazji wystawy wydany zostanie katalog zawierający teksty o artystach, wywiady dotyczące wyzwań stojących przez kuratorami mody, między innymi z wiodącymi postaciami sceny międzynarodowej, m.in. z Valerie Steele, Judith Clark, Marią Luisą Frisa, Lindą Loppa, Kaat Debo, Sabiną Seymour i Heleną Hertov.

Reklama

Bądź na bieżąco z wydarzeniami kulturalnymi w twoim mieście

Reklama
Reklama
Reklama