OFICJALNA INAUGURACJA:

Reklama

14.11.2011 G. 17.00
Bábkové divadlo na Rázcestí (Bańska Bystrzyca, Słowacja)
Josef Čapek
OPOWIEŚCI O PIESKU I KOTCE
Ciągle aktualna przypowieść o dwóch stworzeniach, które na przekór dzielącym je różnicom próbują przeżyć piękne chwile, zrozumieć się wzajemnie, a przy tym pocieszyć. Opowieści o piesku i kotce Josefa Čapka (1887–1945) już od chwili swojego powstania (1929 r.) inspirowały kolejne pokolenia twórców teatralnych i filmowych. Jest w nich hołd radości i pragnienie harmonii w ludzkich związkach, charakteryzujące całą twórczość Čapka – czeskiego malarza, pisarza, fotografa i grafika. Poprzez tę historię, przeznaczoną dla dzieci autor jasno sformułował pragnienie solidarności i równości w świecie dorosłych.
Czas trwania: 01:00, Spektakl tłumaczony symultanicznie, od 4 lat.
adaptacja: Emília Hoffmanová
reżyseria: Marián Pecko
scenografia: Eva Farkašová
muzyka: Róbert Mankovecký

14.11.2011 G. 18.15
A JA NIE CHCĘ SPAĆ!

Recital Ani Brody
Zapraszamy na recital Ani Brody – wokalistki,
cymbalistki, autorki płyty A ja nie chce spać,
która ukazała się 1 czerwca 2011 r.
Artystka sama o sobie: „Jestem »piosenkopisarką« zakorzenioną w polskiej muzyce tradycyjnej. Pasjami wymyślam piosenki, kołysanki i inne miniatury muzyczne. Inspiracją jest dla mnie poezja dziecięca – ta nieobliczalna i zagadkowa, w której dźwięczą słowa. Tworzę muzykę pełną nastrojów, kolorów i tajemnic poruszających struny wyobraźni. Chcę przekazać innym mamom i tatom tradycję śpiewania poezji domowej – ulotnej, przypisanej wyjątkowym chwilom, które tworzy atmosfera domu. Do niespania i bujania w obłokach.
Do wzruszania się i śmiechu”.
W koncercie usłyszą Państwo wiersze m.in. Danuty Wawiłow, Doroty Gellner i Natalii Usenko. Całości dopełni surrealistyczna i liryczna muzyka akustyczna Ani Brody.
Czas trwania: 00:50, każda grupa wiekowa.
śpiew, cymbały, instrumenty perkusyjne: Ania Broda
fortepian: Łukasz Złakowski

15.11.2011 G. 10.00 i 17.00
Walny - Teatr
wg Marii Terlikowskiej
PRZYGODY KROPLI WODY Autorski spektakl Adama Walnego, realizowany w technice teatru przedmiotu, opowiada perypetie kropli wody. Jest ona przedstawiona w spektaklu jako trudno uchwytne indywiduum, które podróżuje, paruje, zamarza, łączy się z innymi kroplami. Historię opowiada szalony, powiedzmy – lekko zbzikowany, naukowiec. Bawią i zaskakują go własne eksperymenty, a z tej zabawy wyciąga zupełnie nieoczekiwane wnioski.
Walny-Teatr powstał w roku 1999 r. z inicjatywy Adama Walnego, absolwenta Wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendysty Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Adam Walny penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance.
Czas trwania: 00:40, Spektakl jest przeznaczony dla dzieci od 3 roku życia
reżyseria i scenografia: Adam Walny
muzyka: Katarzyna Walny-Bytowska

16.11.2011 G. 10.00 i 17.00
Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” (Katowice)
Noriyuki Sawa
NARANASZI, CZYLI CZARODZIEJSKI OWOC

Przedstawienie pełne orientalnej magii opowiada historię trzech braci, którzy aby zdobyć lekarstwo dla umierającej matki – tajemniczy owoc naranaszi – postanawiają wspiąć się na niebezpieczną górę. Starsi bracia nie słuchają rad spotkanego po drodze mędrca i zostają uwięzieni w brzuchu potwora. Dopiero najmłodszemu udaje się dotrzeć do celu, uwolnić braci i zdobyć owoc o cudownej mocy. Spektakl Teatru Ateneum z Katowic to baśń o dojrzewaniu, pokonywaniu własnych słabości. To opowieść o miłości, która jest największą wartością.
Warto zwrócić uwagę na oryginalną technikę animacji, polegającą na projekcji elementów scenograficznych za pomocą epidiaskopu.
Czas trwania: 00:45, Spektakl jest przeznaczony dla dzieci od 5 roku życia.
reżyseria i scenografia: Noriyuki Sawa
muzyka: Violetta Rotter-Kozera
przekład z angielskiego: Jacek Popławski

Zobacz także

17.11.2011 G. 10.00 i 17.00
Teatr Animacji Falkoshow (Kraków)
Krzysztof Falkowski
BAJKA O SZEWCZYKU
Król Krak, jego piękna córka, groźny smok mieszkający w pieczarze pod zamkiem oraz dzielny Szewczyk – to bohaterowie jednej z najbardziej znanych krakowskich legend. Bajka o Szewczyku to nie tylko nowa interpretacja znanego podania, lecz przede wszystkim zabawa i próba odpowiedzi na często stawiane przez dzieci pytania: jak Szewczykowi udało się pokonać smoka i po co w mieście stawiano kopce?
Spektakl wykorzystuje ciekawą formę teatralną – teatr stolikowy. Przedstawienie rozgrywa się na kolorowej skrzyni, która poprzez obracanie, przestawianie i otwieranie tworzy różne miejsca akcji. Bohaterami są postaci wykonane przez ludowego rzeźbiarza. Animuje nimi solista, aktor-lalkarz, wcielający się w każdą z postaci z osobna. Spektakl opatrzony jest piękną, stylizowaną muzyką. Instrumentem wiodącym są skrzypce. Spektakl zaprezentowano m.in. na festiwalu Solistów Lalkarzy w Łodzi w 2007 r. oraz festiwalu Kultur Świata w Irlandii w 2008 r.
Czas trwania: 00:45, Spektakl familijny od lat 3.

18.11.2011 G. 10.00 i 17.00
Teatr Animacji Falkoshow (Kraków)
Krzysztof Falkowski
FALKOSHOW. ILUZJA MARIONETKI
Spektakl wykorzystuje unikatową formę teatralną, jaką jest teatr marionetek. Na scenie Krzysztof Falkowski animuje lalkami przypominającymi znane na całym świecie muzyczne gwiazdy, takie jak: Michael Jackson, Tina Turner, Elvis Presley. Marionetki, tak jak ich ludzkie pierwowzory, grają, tańczą i śpiewają. Czas nie istnieje. Wielcy świata muzyki spotykają się w jednym miejscu – na scenie w niesamowitym widowisku. Falkoshow – to świat iluzji, która pochłania bez reszty! My, zadziwieni, poddajemy się urokowi poruszanych nićmi martwych, a zarazem żywych lalek.
To urzekające widowisko muzyczne zaprezentowano podczas gali brytyjskiego przemysłu fonograficznego Brit Awards w Londynie w 2009 r., a także w ramach wielu krajowych festiwali teatralnych.
Czas trwania: 00:45, Widowisko muzyczne, od lat 3.

19.11.2011 G. 17.00
20.11.2011 G. 11.00

Trupa Fiat Lux (Departament Côtes-d’Armor, Francja)
DON CRISTO LOCO
wg Jean-Luca Rongeta
Don Cristo, najemny awanturnik, uparty i gapiowaty, przybywa jako dumny zdobywca na nowy ląd. Szybko orientuje się, że nie będzie łatwo zawładnąć tą ziemią i przejąć jej bogactwa! Tu aż roi się od dziwnych postaci zdecydowanych bronić swojego terytorium! Rozpoczyna się zaciekła walka o władzę. Inspiracją dla tej metaforycznej opowieści o odwiecznym dążeniu człowieka do dominacji nad innymi były dzienniki z podróży Krzysztofa Kolumba.
Spektakl Don Cristo Loco nie próbuje opowiedzieć tego epizodu historycznego. Choć odwołuje się do wielu wydarzeń z przeszłości, to znajomość historii nie jest niezbędna, aby go zrozumieć. Taka zresztą jest rola teatru tradycyjnego, teatru gestu czy przedmiotu: dostarczyć publiczności propozycję artystyczną, która umożliwi zrozumienie głębokiego sensu rzeczy w jej uniwersalnym wymiarze. Spektakl jest pełen zabawnych sytuacji, choć humor bywa czasem gorzki.
Czas trwania: 00:50, Teatr gestu i przedmiotu, bez słów, dla dzieci od lat 6.
reżyseria: Didier Guyon
scenografia: Michel Mugnier i Pierre-André Roussotte
muzyka: Philippe Poisse

KARNET NA OTTL ANIMA 2011 – 60 ZŁ,
BILET NORMALNY – 17 ZŁ, BILET ULGOWY – 12 ZŁ

Repertuar na listopad »

Reklama

Więcej »

Reklama
Reklama
Reklama