noworodek, mama
fot. Adobe Stock

Dobowy plan dla noworodka – 3 rzeczy, dzięki którym opanujesz chaos

Rutyna z dzieckiem to bardzo indywidualna sprawa. Z czasem, gdy będziesz poznawać swoje dziecko, nauczysz się odczytywać sygnały, jakie wysyła, lepiej zrozumiesz jego naturalny rytm i potrzeby, dzięki czemu będzie ci łatwiej ustalić pory karmienia, snu i zabawy.
Magdalena Drab
noworodek, mama
fot. Adobe Stock
Pamiętaj, że jednym z głównych sposobów, w jaki twój noworodek będzie się z tobą komunikować, jest płacz, który często pojawia się późnym popołudniem lub wieczorem. M.in. właśnie dlatego może ci się wydawać, zwłaszcza na początku, że twoje życie to jeden wielki chaos, ale spokojnie – to minie. A plan dnia (i nocy) pomoże ci lepiej się zorganizować.

Podczas tworzenia dobowego planu dla swojego dziecka pamiętaj, że w ciągu 24 godzin większość 1- i 2-miesięcznych dzieci potrzebuje:
  • 350-700 ml mleka matki lub modyfikowanego (uwaga, jeśli karmisz butelką, nie rób tego na żądanie, ale co 3-4 godziny),
  • ok. 16 godzin snu - w tym snu w nocy oraz drzemek. Najczęściej noworodki drzemią ok. 3 razy w ciągu dnia (rano, po południu i wieczorem),
  • czasu na zabawę, wzmacnianie ważnych mięśni, rozwijanie nowych  umiejętnościami i interakcje z tobą. Można o to zadbać np. poprzez czytanie, kąpiel, spacer, masaż ciała.

Przykładowy dobowy plan dla noworodka:

5: poranne karmienie i drzemka
8: pobudka i kolejne karmienie
9-11:30: zabawa i spacer, kołysanie, czytanie
12: kolejne karmienie i drzemka
16: karmienie
16:30-18:30: zabawa, czas spędzony na świeżym powietrzu
19: kąpiel, karmienie i sen
22: karmienie
1: karmienie
 
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy