dziecko, karmienie

Dobra i zła dieta. Rozmowa o błędach w żywieniu dzieci

Złe odżywianie może powodować u dziecka poważniejsze problemy niż zajady czy drugi podbródek. Wpływa na rozwój dziecka, a czasem nawet prowadzi do poważnych chorób.
Beata Turska
dziecko, karmienie
Wszyscy wiemy, że zdrowe odżywianie jest ważne. Malec, który je, jak należy, ma dużo energii, jest szczupły i nie ma zajadów. Ale czy tylko o to chodzi? Zapytaliśmy o to dr Andrzeja Stawarskiego, specjalistę chorób dziecięcych z Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Beata Turska: Czy złe odżywianie może powodować poważne problemy ze zdrowiem?

Dr Andrzej Stawarski: Tak. Skutkiem złego odżywiania  mogą być też zaburzenia wzrostu, różne choroby czy uszkodzenia narządów wewnętrznych. Np. otyłość może doprowadzić do stłuszczenia wątroby, a w przyszłości, niekoniecznie dalekiej, do stłuszczeniowego zapalenia tego narządu. To stan, który – jeśli będzie postępował – może zakończyć się niewydolnością: wątroba staje się jednym wielkim bezużytecznym workiem tłuszczu.

Jak u tuczonej gęsi?

Właśnie tak. I przestaje działać. Są w Polsce czternasto-, szesnastoletnie dzieci, którym trzeba było z powodu złego odżywiania robić przeszczep wątroby. Są też dzieci, które przez złą dietę o swoich problemach mogłyby rozmawiać z siedemdziesięcioletnim sąsiadem: blaszki miażdżycowe znajduje się już w ścianach tętnic kilkulatków!

Polecamy: Polskie dzieci tyją najszybciej! 

Czy te straszne rzeczy zdarzają się często?

Na szczęście nie, ale nie powinny w ogóle się zdarzać. Zresztą nawet jeśli nie od razu widać skutki złej diety, to kiedyś one się pojawią. Cukrzyca typu II (niezależna od insuliny) jest u dzieci rzadka, bo pracuje się na nią latami. Jeśli jednak tę „pracę” zacznie się wcześnie, to może pojawić się szybko. Poza tym nawyki żywieniowe kształtuje się przecież od dzieciństwa. Malec, który je źle, nie zmieni swoich przyzwyczajeń z dnia na dzień, a jego organizm w końcu przestanie sobie z tym wszystkim radzić.

Przeczytaj także: Wiem co i po co jem - nawyki żywieniowe
Redakcja poleca: Dieta rocznego dziecka - film
Kiedy wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlaka? Czy to prawda, że roczne dziecko może jeść niemal wszystko? Posłuchaj porad pediatry.
Doładuj
Przeładuj