dziecko pije mleko
fot. Fotolia

Dobre mleko z butelki

Mówisz: „Koniec z karmieniem piersią!”. Myślisz: „Jakie mleko teraz dać dziecku?”. Radzi dietetyk.
dziecko pije mleko
fot. Fotolia
Najważniejsze: rocznemu dziecku nie podajemy zwykłego mleka z kartonu! Jego skład jest bowiem nieodpowiedni dla takiego malca. Za dużo białka i sodu (obciąża nerki), a za mało żelaza i cynku potrzebnego do rozwoju organizmu, plus tłuszcz zwierzęcy, czyli nieodpowiednie nasycone kwasy tłuszczowe. W mleku krowim nie ma też tylu witamin, ile potrzebuje rosnące dziecko. A poza tym jest ciężkostrawne, może odpowiadać za pojawienie się alergii. Jego smak maluch powinien poznać dopiero, gdy skończy trzy lata (wtedy można podać smykowi mleko pełnotłuste, przegotowane).

Warto zmienić

Jakie więc mleko jest najlepsze dla szkraba? Dietetycy zalecają, by malec zajadał się mlekiem modyfikowanym. Zawiera wszystko, co potrzebuje dziecko: odpowiednią ilość białka i wapnia, żelazo, cynk, witaminy A, B, C i D, nasycone kwasy tłuszczowe niezbędne do rozwoju układu nerwowego. Zalety mieszanek mlecznych? Nie mają konserwantów, barwników i innych substancji dodatkowych. A do tego są czyste bakteriologicznie.
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Co (i jak) dodać

W zależności od wieku dzieci piją różne mieszanki. Także maluszek z alergią dostanie inne mleko niż smyk, który ma kłopoty z trawieniem laktozy (wybór mleka modyfikowanego lepiej zostawić pediatrze). Mleko początkowe podaje się smykom do czwartego miesiąca życia (oznaczone cyfrą 1), następne zaś (z cyfrą 2) piją maluchy do 12. miesiąca życia. Na Krzysia, który skończył już roczek, czeka mieszanka Junior (lub 3). I taka jest dla niego najlepsza!

Radzę wypróbować

Na mleku modyfikowanym można przygotowywać dla dziecka kaszki, zupki i kleiki ryżowe, naleśniki, placuszki czy budyń. Taki posiłek jest pełnowartościowy, maluch dostanie wszystko, czego potrzebuje jego organizm. Należy przestrzegać schematu żywienia dziecka. Na opakowaniu mieszanki producent umieścił wskazówki, ile mlecznych posiłków powinien zjeść smyk, a także ile proszku trzeba dodać do wody. Nowością są mleka modyfikowane w płynie. Są bardzo wygodne, bo nie trzeba mieszać proszku z podgrzaną wodą w butelce. Mleko jest już gotowe. Uwaga! Nie korzystaj z mleka, którego termin przydatności minął.

Mieszanki z probiotykami

Podaj maluchowi mleko wzbogacone żywymi kulturami bakterii kwasu mlekowego. Regulują proces trawienia, a dziecko jest bardziej odporne na infekcje, rzadziej cierpi na biegunki.

Autorka jest specjalistką od żywienia, ma 2,5-letnią córeczkę.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy