Pies dla ciężarnej
fot. Panthermedia

Przygotowanie psa na narodziny dziecka - zrób to dobrze!

Twój pupil ma swoje miejsce w rodzinie i przywileje z nim związane. Pojawienie się dziecka zaburza dobrze znany porządek. Psy nie lubią nagłych zmian. Dlatego trzeba je odpowiednio wcześnie na nie przygotować.
Małgorzata Wódz
Pies dla ciężarnej
fot. Panthermedia
Narodziny dziecka sprawiają, że dla psa wszystko się zmienia. Przyzwyczajony do codziennych spacerów, porcji pieszczot, możliwości swobodnego przemieszczania się po całym domu zwierzak nagle styka się z nową rzeczywistością. A wszystko przez obco pachnące zawiniątko, które pojawiło się w domu. Właścicielom zaczyna brakować czasu. Zdezorientowany pupil próbuje domagać się swoich praw i może zacząć sprawiać kłopot. Przygotowujesz się do macierzyństwa? Wykorzystaj ten czas, by twój pies też miał czas oswoić się ze zmianami, jakie wkrótce nastąpią.
 

Od czego zacząć przygotowanie psa na narodziny dziecka?

Pies nie powinien poczuć, że pojawienie się dziecka jest powodem pogorszenia się jego sytuacji. Ciążę poświęć nie tylko na przygotowanie do porodu, ale również na zmianę psich przyzwyczajeń i oswojenie zwierzęcia z ilością czasu, jaki zamierzasz mu poświęcać (będzie go mniej, bo więcej uwagi pochłonie dziecko). Jeśli wasz pupil nie będzie miał wstępu do dziecinnego pokoju, już teraz nie pozwalaj mu tam wchodzić. Ustal pory spacerów, aby po porodzie wyprowadzanie psa nie sprawiało kłopotu. Zmiany staraj się wprowadzać stopniowo, aby go nie stresować. Nie zapominaj, że psu należy się jeden długi spacer, na który codziennie zabierze go ktoś z domowników (pozostałe wyjścia mogą być krótkie). Początkowo nie jest łatwo prowadzić psa na smyczy i wózek z dzieckiem. Taki spacer nie da też zwierzęciu okazji do wybiegania się, nie pozwoli mu wystarczająco dużo powęszyć – to odprężająca psia rozrywka. Może też się okazać, że przy nowych obowiązkach trudno wygospodarować czas na spacery z psem. Dobrym rozwiązaniem bywa znalezienie osoby, np. z sąsiedztwa, która również ma psa i  zgodzi się spacerować z dwoma.

Zobacz: Najbardziej nieposłuszne rasy psów
 
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia w 1. miesiącu życia - film
Zobacz, co potrafi miesięczne dziecko.

W jaki sposób oswajać psa z dzieckiem?

Zanim dziecko pojawi się w domu, pies powinien obwąchać fragment jego garderoby przyniesiony ze szpitala, to pozwoli oswoić się z zapachem nowego domownika. W czasie, gdy pies wącha pieluszkę lub dziecięce ubranko, zwracaj się do niego czule, podrap za uchem, by zapach zaczął dobrze się kojarzyć. Nie zostawiaj psu niemowlęcego ubranka, które mógłby w zabawie zniszczyć. Zapach dziecka nie może kojarzyć się z fajnym szarpaniem, rozrywaniem czy gryzieniem. Ta rzecz należy do ciebie i pies ma ją szanować. Podczas pierwszego kontaktu z dzieckiem powinien panować spokój. Nie przepędzaj psa, który będzie chciał się z tobą przywitać, przywołaj go i ostrożnie przedstaw mu maleństwo. Oddawanie psa na jakiś czas np. do babci i przyprowadzenie do domu, gdy już pojawi się w nim dziecko, nie jest dobrym pomysłem.

Czytaj też: Jak zorganizować powrót noworodka ze szpitala?
 

Jak nie dopuścić do rywalizacji między psem i niemowlęciem?

Pies nie powinien czuć się ważniejszy od dziecka lub być o nie zazdrosny. Zwierzę szybko zauważa, że noworodka, jak szczeniaczka, łatwo sobie podporządkować. Choćby zachowywał się przy dziecku jak najbardziej poprawnie, nie zostawiaj go z nim sam na sam nawet na chwilę – to może być zagrożeniem dla zdrowia i życia noworodka. Nie dopuść do sytuacji, w której pies poczuje się odsunięty i zacznie konkurować z dzieckiem o twoje względy. Miej dla niego czas na pieszczoty i zabawę – tak ją aranżuj, aby kojarzyła się psu z obecnością dziecka.


Polecamy: Pierwsze dni z noworodkiem - najlepszy scenariusz

Co pomoże w tworzeniu więzi między psem a dzieckiem?

Nie trzymaj psa przesadnie z dala od dziecka – powinien poznać maleństwo i czynności z nim związane. Pozwól mu patrzeć, jak karmisz i przewijasz, polizać od czasu do czasu malucha po nóżce, czy rączce (nigdy po buzi), a także wchodzić do pokoju, w którym przebywa dziecko, zawsze nad wszystkim czuwając. Nagradzaj psa w obecności dziecka. Zajmując się maluszkiem, rozmawiaj i z nim, i z psem, ale jeśli pies nie ma ochoty na wasze towarzystwo, nie zmuszaj go do tego. Jeśli opanowałaś już sztukę prowadzenia wózka i psa jednocześnie, możesz zabierać pupila na spacery z dzieckiem (warto wcześniej przyzwyczaić psa do chodzenia przy pustym wózku). Wspólnie spędzony czas służy podtrzymaniu więzi między tobą a zwierzakiem.
 

Czy pies nie wyrządzi krzywdy dziecku?

Po kilku dniach czy tygodniach pies zwykle traci zainteresowanie nowym członkiem rodziny i zaczyna się zachowywać jak dawniej. Jeśli tak się nie dzieje lub zwierzę staje się agresywne, szukaj pomocy u specjalisty! Nie obdarzaj nigdy psa nadmiernym zaufaniem. Nawet jeśli wcześniej nie zachowywał się agresywnie, nie znaczy, że nie jest do tego zdolny. Nawet najłagodniejszy i najmądrzejszy pies ma w pysku zęby i w przypływie emocji może ich użyć. Psy mają również instynkt łowczy – wyzwala go m.in. ruch, płacz i pisk.
 

Czy obecność psa w domu jest higieniczna?

Jeśli zwierzę jest zdrowe i zadbane, kontakt z nim niczym nie grozi. Sterylne otoczenie wbrew pozorom, bardziej dziecku szkodzi, niż pomaga. Panuje pogląd, że obecność psa w domu w czasie ciąży i po porodzie może nawet pomóc w ochronie noworodka przed uczuleniem na sierść. Pies powinien być regularnie odrobaczany, od czasu do czasu kąpany. Raz w tygodniu należy wyprać psie posłanie, a codziennie je wytrzepać. Po każdej zabawie ze zwierzęciem dobrze jest umyć ręce. 
 

Co daje dziecku kontakt z psem?

Kontakt z psem jest nieoceniony dla rozwoju dziecka. Wspomaga rozwój emocjonalny i społeczny, uczy respektu, odpowiedzialności i wrażliwości wobec zwierząt i ludzi. Obniża także poziom stresu. Zabawy z psem zachęcają również nie tylko dzieci, ale wszystkich domowników do podejmowania aktywności fizycznej.
 

Co robić, gdy zachowanie psa niepokoi?

Odpowiedzialność za psa spoczywa na jego właścicielu, dlatego nie wahaj się skorzystać z pomocy, np.
  • na kursach – prekursorem w tej dziedzinie jest Centrum Edukacji Kynologicznej KynoEdukacja, które organizuje kursy i wykłady m.in. dla par, które spodziewają się dziecka, na www.kynoedukacja.pl
  • u zoopsychologa, behawiorysty, specjalisty zachowań zwierząt towarzyszących. Można ich szukać przez internet, pytać u lekarza weterynarii.

Konsultacja: Katarzyna Bargiełowska, behawiorysta COAPE (Centre of Applied Pet Ethology – brytyjska organizacja kształcąca behawiorystów zwierzęcych), trenerka psów.

Rozwiąż test: Jak bardzo będzie bolał cię poród?

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy