niemowlę, sen, problemy ze snem
fot. Fotolia

5 rzeczy, które pomogą dziecku przespać noc

Zwykle niemowlęta najpóźniej pod koniec pierwszego roku życia same zaczynają przesypiać noce. Innym jednak trzeba w tym pomóc. Sprawdź, jak to zrobić.
niemowlę, sen, problemy ze snem
fot. Fotolia
Nowo narodzone dziecko w ogóle nie odróżnia dnia od nocy. Choć przesypia większą część doby, robi to na raty. W tym wieku jest to całkowicie naturalne. Dziecko ma jeszcze maleńki żołądek i często budzi je po prostu głód. A kiedy się już naje, może nabrać ochoty do zabawy nawet o czwartej nad ranem. Zwykle niemowlęta najpóźniej pod koniec pierwszego roku życia same zaczynają przesypiać noce. Innym jednak trzeba w tym pomóc. Co w tym pomoże?

1. Karmienie wieczorową porą

Choć noworodek jest jeszcze za malutki, żeby spać bez przerwy przez 8–9 godzin, możesz zrobić wiele, by już niedługo się tego nauczył. Przede wszystkim nie musisz go całkowicie rozbudzać do karmienia. Podaj mu spokojnie pierś lub butelkę przy przyciemnionym świetle. I absolutnie się z malcem nie baw. Jeśli starszy, 3-, 4-miesięczny, maluch w dzień ssie pierś co kilka godzin, a w nocy domaga się jej bez przerwy, przyczyną kłopotów nie jest już głód. Może ma lekki sen i budzi się, gdy tylko czuje, że jest sam. Przetrzymaj go chwilę i nie przychodź od razu, gdy zakwili. Staraj się też, by maluszek nie zasypiał przy piersi lub butelce. Łatwo się do tego przyzwyczai. A kiedy potem obudzi się i zobaczy, że nie ma cię obok, zaniepokojony zacznie płakać.
Redakcja poleca: Teatrzyk cieni
Nie masz pomysłu na zabawę z dzieckiem wieczorową porą? Podpowiadamy! Zobacz, co mogą zrobić ludzkie dłonie.

2. Właściwy rytm dla ciebie i dziecka

Maluch szaleje do północy lub przeciwnie – słodko usypia, ale za to budzi się bladym świtem? Pora przyjrzeć się jego rytmowi dnia. Jeśli smyk wieczorem jest pełen energii, nie może zasnąć, być może zbyt często śpi w dzień. Spróbuj zmniejszyć liczbę popołudniowych drzemek lub przesuń godzinę ostatniej na wcześniejszą. Jesteś mamą rannego ptaszka? Kładź szkraba wieczorem godzinę później. Upewnij się też, że nie przeszkadza mu dłużej pospać zbyt duży hałas, światło czy po prostu głód.

3. Najważniejsze rytuały

To właśnie one pozwolą ci utrzymać stały rytm dnia, a wraz z nim czas snu i czuwania. Dla maluszka bardzo ważna jest powtarzalność zdarzeń. Gdy kąpiel jest zawsze o tej samej godzinie, kolacja przebiega tak samo, a usypianiu towarzyszy ta sama kołysanka czy bajeczka, dziecko czuje się bezpiecznie i szybciej zasypia. Staraj się, by święta czy wizyty gości nie wytrąciły was z rytmu.

4. Potrzebne wyciszenie

Skoczna muzyka, łaskotki i wesołe turlanie się po materacu – choć to wszystko sprawia dużo frajdy maluchowi – na pewno nie powinno mieć miejsca wieczorem tuż przed snem. Wyciszaj dziecko, opowiadając mu spokojne bajki lub nucąc cicho kołysanki. Dobrym rozwiązaniem jest delikatny masaż po kąpieli. Ty też powinnaś zachować spokój. Jeśli usypiasz maleństwo już kolejny kwadrans i czujesz, że zaraz wybuchniesz, lepiej oddaj pałeczkę tacie lub babci. Dzieci wyraźnie wyczuwają emocje. Jeżeli twój szkrab czuje, że jesteś zdenerwowana, sam również staje się niespokojny i pobudzony. A to z pewnością nie ułatwi mu zasypiania.

5. Wygodne (własne) łóżeczko

Postaraj się stworzyć maluszkowi jak najbardziej komfortowe warunki do spania. Kładź go na płaskim, w miarę twardym materacu, bez poduszki pod głową. Do snu ubierz malca w bawełniane, przewiewne ubranko. Staraj się nie przegrzewać dziecka – spocone łatwiej złapie infekcję. Pamiętaj również, że maluch, który czuje tuż pod nosem mleko mamy, z pewnością będzie budził się częściej niż jego rówieśnik śpiący we własnym łóżku. Postaraj się nakłonić maluszka do spania w jego łóżeczku.

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy