probiotyki
fot. Adobe Stock

Dobroczynny wpływ probiotyków u dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie

To, w jaki sposób maleństwo przychodzi na świat, ma istotny wpływ na kształtowanie się jego mikrobioty jelitowej. Sposób porodu wpływa na rodzaj i liczbę bakterii nabytych przez noworodka. Jeżeli dziecko urodziło się poprzez cesarskie cięcie, należy zadbać o dostarczenie mu probiotyków, które będą wspierały jego układ odpornościowy.
probiotyki
fot. Adobe Stock

Coraz więcej wiemy o ogromnej roli, jaką odrywa prawidłowy mikrobiom w fizjologii organizmu ludzkiego. Największe znaczenie dla naszego zdrowia ma mikrobiota zasiedlająca jelita: nie tylko pomaga trawić pokarm i zaopatruje nas w niezbędne witaminy czy minerały, ale też regulując pracę układu immunologicznego chroni przed zakażeniami, przewlekłymi stanami zapalnymi, nowotworami, chorobami alergicznymi i schorzeniami z autoagresji oraz zaburzeniami metabolicznymi, w tym otyłością. Poprzez wydzielane aktywne metabolity wpływa nawet na pracę naszego mózgu, chroniąc przed takimi zaburzeniami jak autyzm. Dla jej kształtowania zasadnicze znaczenie ma wąskie okno czasowe na początku naszego życia: rozwój w łonie matki i 1000 kolejnych dni.

Jak kształtuje się mikrobiom dziecka?

Pierwsze mikroby pochodzenia matczynego zasiedlają już płód, potem poród fizjologiczny pozwala na dalszą kolonizację przez mikrobiotę pochwy i jelit matki, a mleko matki wzmacnia i utrwala tworzącą się prawidłową, niezwykle bogatą i zróżnicowaną „społeczność” mikrobiologiczną naszych jelit.
 

Do głównych czynników, które zaburzają rozwój fizjologicznej mikrobioty należą: wcześniactwo, CC i inne zabiegi medyczne, antybiotykoterapia, sztuczne karmienie oraz nadmiar higieny (tworzenie jałowego, „bezpiecznego” środowiska życia dla dziecka). Dysbiozie jelitowej można zapobiegać lub ją łagodzić podając przyszłej mamie, a potem mamie karmiącej i jej nowo narodzonemu dziecku żywność lub preparaty z bakteriami probiotycznymi i/lub substancjami prebiotycznymi. Jak potwierdzono w wielu badaniach, są one bezpieczne i skuteczne w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń wynikających z zaburzeń mikrobioty jelitowej, jak zakażenia, przewlekłe zapalenia, alergie, choroby autoimmunologiczne czy otyłość.
Przewód pokarmowy zdrowego płodu jest jałowy. Środowisko, z jakim spotyka się dziecko podczas porodu przez cesarskie cięcie, pozbawia je kontaktu z naturalną mikroflorą matki, przez co kolonizacja przewodu pokarmowego noworodka bakteriami z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium jest zaburzona i może być zakłócona przez 6 miesięcy po porodzie. Dodatkowo po porodzie drogą cięcia cesarskiego opóźniony jest początek laktacji, przez co wiele niemowląt urodzonych w sposób niefizjologiczny, pozbawionych jest w początkowym okresie życia wpływu korzystnych bakterii zawartych w mleku matki na rozwój prawidłowej mikroflory jelitowej. Dlatego dzieciom urodzonym przez cesarskie cięcie zaleca się podawanie specjalistycznych preparatów probiotycznych w postaci kropli. Zawarte w ich szczepy bakterii, stosowane jako suplementy diety lub w żywności, są generalnie uznawane za bezpieczne dla ludzi i dobrze tolerowane.
 
Materiał powstał we współpracy z: Oleofarm
 

Zobacz także

Popularne tematy