lekarz,
fot. Panthermedia

Jesteś pewna, że twój ginekolog jest dobry?

W ustaleniu odpowiedzi na to pytanie pomogą ci eksperci, którzy opracowali standardy Przyjaznego Gabinetu Ginekologicznego.
Joanna Karwat
lekarz,
fot. Panthermedia

Nazwisko dobrego ginekologa kobiety przekazują sobie równie często, jak namiary dobrego fryzjera. Bo u obu fachowców chcą się czuć dobrze, komfortowo i obdarzają ich dużym zaufaniem. Przy czym w rękach dobrego ginekologa spoczywa twoje zdrowie (dobry specjalista w porę wykryje np. zaburzenia hormonalne, endometriozę czy problemy z owulacją), a fryzjer troszczy się tylko o wygląd.

Przeczytaj 5 pytań o USG narządów rodnych

Po czym poznać dobrego ginekologa?

Oto 4 najważniejsze rzeczy, na które powinnaś zwrócić uwagę, oceniając ginekologa:

• Uwaga. Dobry ginekolog zawsze ma czas na rozmowę na tematy związane z twoim zdrowiem i płodnością. Okazuje zainteresowanie i uważnie słucha twoich pytań.

• Komfort. Podczas wizyty u dobrego ginekologa nie powinnaś czuć się zestresowana czy zawstydzona. Dobry ginekolog daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa.

• Intymność. Życzliwość oraz delikatność ze strony lekarza powinna być normą. Oznacza to, że lekarz powinien być przyjaźnie do ciebie nastawiony, a ty nie powinnaś czuć się niezręcznie, zadając nawet najbardziej krępujące pytania. Podczas badani dobry ginekolog jest delikatny i troszczy się o samopoczucie kobiety.

• Informacje, które uzyskasz, powinny być dla ciebie zrozumiałe. Porady muszą być wyczerpujące i profesjonalne, oparte na faktach medycznych i pozbawione ocen wynikających z światopoglądu czy uprzedzeń lekarza (np. do różnych form antykoncepcji). Zadaj pytanie na forum z ginekologiem.

Ekstrarada: Sprawdź, czy w wybranym przez ciebie gabinecie jest możliwość wykonania badań profilaktycznych i diagnostycznych.

Lista 12 badań, które trzeba zrobić przed ciążąRedakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy