Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
fot. AdobeStock

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: zasady przyznawania

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy to nowa forma rządowego wsparcia dla rodziców, którzy muszą zrezygnować z pracy, by przejąć opiekę nad dziećmi z powodu zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół na skutek epidemii koronawirusa.
Milena Oszczepalińska
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
fot. AdobeStock
Rodzice wychowujący małoletnie dzieci zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami mają prawo do tzw. zasiłku opiekuńczego. Jego wymiar zależny jest od wieku dziecka oraz od tego, czy jest ono zdrowe, czy niepełnosprawne. Natomiast w związku z nową sytuacją, z jaką mamy do czynienia w Polsce od 11 marca, czyli od pojawienia się pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem, rząd ustanowił nowy zasiłek dla opiekunów, tzw. dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Kto może z niego skorzystać i na jakich zasadach jest przyznawany?

Spis treści: 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: dla kogo?

Z tego rządowego wsparcia mogą skorzystać rodzice, którzy mają opłacane składki chorobowe, niezależnie od tego, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe, czy dobrowolne. Oznacza to, że ubiegać się o nie może zarówno rodzic zatrudniony na umowę o pracę, jak i prowadzący własną działalność gospodarczą lub posiadający umowę zlecenie, jeśli tylko opłaca tę składkę do ZUS.
Ważne! Prawo do zasiłku ma tylko jedno z opiekunów dziecka. Nie może pobierać go jednocześnie mama i tata.
Zobacz też: Opieka nad dzieckiem w czasie pandemii: jeśli nie zasiłek opiekuńczy, to co?
Redakcja poleca: Becikowe 2018: jak otrzymać pieniądze na dziecko? [WIDEO]
Co to jest becikowe? W jakiej wysokości jest przyznawane świadczenie, gdzie należy złożyć wniosek i jakie musisz przygotować dokumenty?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: kiedy przysługuje?

Świadczenie to wypłacane jest wówczas, gdy rodzic musi zrezygnować z wykonywania obowiązków służbowych na skutek zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły, ponieważ nie ma osoby, która mogłaby zająć się dzieckiem w godzinach jego pracy (w przypadku epidemii koronawirusa nie zaleca się, by wnukami opiekowali się dziadkowie, ponieważ osoby starsze są w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu choroby COVI-19).

W związku z tym, że powodem, dla którego rodzic może ubiegać się o dodatkowy zasiłek opiekuńczy, jest zamknięcie placówki wychowawczo-oświatowej, nie przysługuje on rodzicom, których dzieci przed pojawieniem się epidemii nie chodziły do żadnej z nich. Nie przysługuje on także na dzieci po 8 roku życia.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: ile wynosi?

Wysokość zasiłku to 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku, czyli dotychczasowego wynagrodzenia pracownika. Wypłacany jest za każdy dzień niezdolności do pracy z powodu konieczności sprawowania opieki, w tym również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy: wniosek

Aby ubiegać się o zasiłek opiekuńczy, nie trzeba przedstawiać żadnego zaświadczenia lekarskiego. Wystarczy złożyć stosowny wniosek u pracodawcy – w przypadku osoby będącej na umowie o pracę lub w ZUSie – jeśli opłaca się składkę chorobową dobrowolnie.

Jak długo można pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Początkowo, gdy rząd ogłaszał zamknięcie żłobków, przedszkoli i szkół, miało to być na 14 dni i również na ten okres można było skorzystać z zasiłku. Okres zamknięcia placówek znacznie się jednak przedłuża. Teraz wiadomo już, że będą one zamknięte co najmniej do 24 maja. Również do tej daty rodzice mają prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. 

Istotne przy tym jest to, że wymiar dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do wymiaru „zwykłego” zasiłku opiekuńczego, którego zasady pozostają niezmienione.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy