Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie możliwy w przypadku nauki zdalnej
fot. AdobeStock

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nadal będzie wypłacany, ale nie dla wszystkich. Kto go otrzyma?

Premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej konferencji zapowiedział, że rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego, ale pod jednym warunkiem – gdy szkoła wprowadzi nauczanie zdalne.
Milena Oszczepalińska
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie możliwy w przypadku nauki zdalnej
fot. AdobeStock
W czwartek podczas konferencji premiera padły ważne słowa. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który był przyznawany do marca do lipca, będzie kontynuowany w nowym roku szkolnym. Aby jednak móc z niego skorzystać, trzeba będzie spełnić jeden warunek (który nie zależy od rodziców). Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego będzie przysługiwało w momencie, gdy szkoła wprowadzi edukację na odległość. W przypadku szkół działających stacjonarnie zasiłek nie będzie mógł być pobierany.

To jednak nie koniec dodatkowego zasiłku opiekuńczego

Kiedy szkoła będzie podlegała procedurze zdalnego nauczania, będzie możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przez tych rodziców” – zapowiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki. Decyzja rządu jest odpowiedzią na prośby rodziców o to, by przywrócić zasiłek opiekuńczy. Nie wiadomo jednak, czy będzie on przysługiwał również na dzieci przedszkolne, czy tylko na uczniów, choć słowa premiera wskazują raczej na to drugie.

Zobacz także: Rozpoczęcie roku szkolnego przesunięte? Nowe rekomendacje

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony w momencie, gdy w związku z pandemią koronawirusa zamknięto w marcu wszystkie placówki edukacyjne w kraju. Przysługiwał rodzicom nieprzerwanie przez 137 dni, do 26 lipca. Za cały ten okres ZUS wypłacił łącznie 1,3 mln świadczeń.

W ostatnich dniach Senat zatwierdził nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, w której znalazł się zapis o kontynuowaniu wypłacania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w przypadku, gdy szkoły będą prowadziły nauczanie zdalne.

Zobacz także: Dzieci w szkołach muszą nosić przyłbice. Zadecydował sanepid

Zdaniem ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego decyzja o tym, czy placówki w nowym roku szkolnym będą funkcjonowały stacjonarnie, czy zdalnie, „zależy od dyrektorów szkół i sanepidu”. W rozmowie z TVP Info dodał też, że „jeśli będą przesłanki, nie wykluczamy wprowadzenia nauczania zdalnego”.

Źródło: money.pl

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak się bawić z niemowlakiem - film
Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaka i czego nie można robić, opiekując się dzieckiem?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy