GRY

Warszawa: refundacja in vitro aż w 6 klinikach!

W ramach samorządowego programu walki z niepłodnością, w czwartek ogłoszona została lista miejsc, które jeszcze w tym roku będą przyjmowały zapisy na in vitro dla par, które bez skutku starają się o dziecko.
para na konsultacji przed in vitro
fot. Fotolia

W czwartek 12 października prezydent miasta stołecznego Hanna Gronkiewicz-Watz ogłosiła decyzję, które kliniki będą realizowały program dofinansowania do in vitro w Warszawie. Szpitale dostaną refundacje na przeprowadzenie procedury in vitro w ramach miejskiego programu leczenia niepłodności dla par zmagających się z tym problemem.

Program nosi nazwę „Stołeczna kampania na rzecz wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego w latach 2017 – 2019” i rozpoczynał się konkursem ofert na realizację programu polityki zdrowotnej. Miasto przekaże klinikom w sumie 22 mln złotych – w tym roku szpitale dostaną 2 mln złotych, a w latach 2018-2019 po 10 mln złotych. 

– Szacuje się, że w Warszawie około 2,5 tys. niepłodnych par wymaga leczenia za pomocą nowoczesnych metod zapłodnienia pozaustrojowego, by miały szansę na urodzenie dziecka. Refundacja in vitro ze strony miasta jest zatem dużym wsparciem dla mieszkańców stolicy, którzy potrzebują podejść do tej procedury, żeby uzyskać upragnioną ciążę. Wielu pacjentów z Warszawy dopytywało się już nas o program dofinansowania in vitro i cieszymy się, że teraz będą mogli w naszej placówce z niego skorzystać (…) - mówi dr Jarosław Niemoczyński, dyrektor medyczny Kliniki Bocian w Warszawie, realizatora miejskiego programu dofinansowania in vitro dla mieszkańców stolicy.

Wśród 6 klinik, które dofinansuje miasto stołeczne Warszawa są:

 • Centrum Bocian
 • Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
 • FertiMedica Centrum Płodności
 • Invimed-T
 • Invicta
 • Przychodnia Lekarska "nOvum" Katarzyna Kozioł, Piotr Lewandowski

Badania opinii publicznej mówią, 78% Polaków jest zdania, iż pary mające problem z płodnością powinny mieć przynajmniej częściową refundację in vitro, dlatego Warszawa jest kolejnym z miast, które refunduje program in vitro z samorządowych środków. Obok niej są m.in. Częstochowa, Poznań, Łódź.

Kiedy ruszy program i kto może dostać refundację?

Program dofinansowania rozpocznie się, kiedy wszystkie kliniki podpiszą z Ratuszem umowę. Dokładna data z informacją rozpoczęcia zapisów ukaże się na stronie internetowej Urzędu m. st. Warszawy. By zakwalifikować się jako para, należy spełniać kilka poniższych warunków: 

 • wiek kobiety mieści się w przedziale 25-40 lat,
 • rezerwa jajnikowa mierzona stężeniem AMH wynosi powyżej 0,7 ng/ml,
 • zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez realizatorów programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (istnieją pierwotne wskazania do leczenia metodą pozaustrojowego zapłodnienia lub inne metody leczenia, rekomendowane przez PTMRiE zakończyły się niepowodzeniem) i ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności,
 • pozostają w związku, o jakim mowa w definicji dawstwa partnerskiego, zawartej w art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o leczeniu niepłodności,
 • w dniu kwalifikacji do programu para zamieszkuje na terenie Warszawy przynajmniej od dwóch lat.
Program dla mieszkańców Warszawy obejmuje dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł do każdej procedury zapłodnienia pozaustrojowego i nie więcej niż 80% całej procedury. Maksymalnie przysługuje refundacja do 3 zabiegów, o ile w wyniku poprzednich prób nie doszło do urodzenia dziecka. Różnicę pomiędzy całkowitym kosztem procedury a dofinansowaniem ponoszą pacjenci.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

We władzy hormonów

Psychotesty - pobaw się!