dofinansowanie do żłobka
fot. Adobe Stock

Dofinansowanie do żłobka – rodzice zapłacą mniej!

Resort rodziny zapowiada dofinansowanie do żłobka lub innej opieki nad małym dzieckiem do 3 roku życia. Skorzystają z niego rodziny, które nie zakwalifikują się do otrzymania pieniędzy z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO).
Ewa Janczak-Cwil
dofinansowanie do żłobka
fot. Adobe Stock
Pieniądze nie trafią do kieszeni rodziców, ale bezpośrednio do placówki, która świadczy usługi opiekuńcze. Będzie to dofinansowanie do żłobka, klubu dziecięcego lub usług dziennego opiekuna. Otrzymają je rodzice posyłający dzieci zarówno do placówek publicznych, jak i prywatnych. Pieniądze mają w całości lub części pokryć czesne, a rodzice będą opłacać jedynie różnicę w cenie oraz koszt wyżywienia dziecka.

Spis treści:

Dofinansowanie do żłobka – zasady

Dofinansowanie do żłobka będzie przysługiwało na dzieci, które nie otrzymają pieniędzy z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO), czyli na pierwsze albo jedyne dziecko w rodzinie. Wsparcie ma trwać przez cały okres opieki żłobkowej, korzystania przez dziecko z klubu malucha lub usług opiekuna dziennego. Oznacza to, że niektóre rodziny skorzystają z dofinansowania od 20 tygodnia życia dziecka (to moment, gdy maluch może trafić do żłobka lub pod opiekę opiekuna dziennego), a inne od momentu, gdy dziecko skończy rok (w przypadku klubów dziecięcych). 

Na dzieci chodzące do klubów malucha dofinansowanie będzie możliwe do końca roku szkolnego, w którym dziecko skończy 3, a nawet 4 lata (jeśli objęcie dziecka opieka przedszkolną będzie utrudnione).

Dofinansowanie do żłobka – co z kolejnymi dziećmi w rodzinie?

Okazuje się, że także drugie i kolejne dziecko w rodzinie będzie mogło być objęte dofinansowaniem do żłobka, ale tylko przez okres, gdy rodzice nie będą pobierali na nie pieniędzy z RKO. W praktyce oznacza to czas do 12 miesiąca życia oraz po 36 miesiącu życia dziecka.

Uwaga! Jeśli rodzice skorzystają z RKO, zanim dziecko skończy 24 miesiące (można ustalić wypłatę po 1000 zł miesięcznie zamiast 500 zł miesięcznie, co oznacza wypłatę świadczenia przez rok, a nie przez dwa lata), dofinansowanie do żłobka będzie przysługiwało i tak tylko po 36 miesiącu życia dziecka.

Ile wyniesie dofinansowanie do żłobka?

Maksymalne dofinansowanie ma wynosić 400 zł miesięcznie. Będzie przysługiwać, jeśli dziecko spędzi w żłobku w danym miesiącu minimum 14 dni. Przy mniejszej liczbie dni wyniesie 200 zł.

Ile kosztuje żłobek po uwzględnieniu dofinansowania? To zależy. W placówkach, gdzie czesne jest niższe lub równe kwocie dofinansowania, rodzice zapłacą jedynie za wyżywienie malucha. Tam, gdzie opłata wynosi więcej niż 400 zł, rodzice w danym miesiącu zapłacą różnicę między wysokością czesnego a dofinansowaniem (400 lub 200 zł w zależności od tego, ile dni w miesiącu dziecko było w placówce).
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

Dofinansowania do żłobków się sumują, więc rodzice zapłacą mniej

W niektórych miastach żłobki, kluby malucha i usługi opiekuna dziennego dofinansowują gminy. Dofinansowanie z budżetu państwa sprawi, że opłaty dla rodziców dzieci korzystających z prywatnych placówek znacząco spadną.

Jeśli za prywatny żłobek rodzice płacą 1200 zł miesięcznie, to po skorzystaniu z obu dofinansowań zapłacą o 600-800 zł mniej. Tam, gdzie gmina nie dofinansowuje żłobków, rodzice zapłacą o 400 zł mniej.

Od kiedy dofinansowanie do żłobka?

Wniosek o dofinansowanie do żłobka będzie można składać od 1 kwietnia 2022 roku. Jeśli rekrutacja do żłobka przebiegnie pomyślnie, rodzice powinni złożyć wniosek w ciągu 2 miesięcy od dnia, gdy dziecko zacznie korzystać z placówki. Spełnienie tego warunku gwarantuje, że zapłacą oni mniej od pierwszego dnia pobytu dziecka w żłobku, klubiku malucha czy korzystania z usług opiekuna dziennego. Jeśli nie dotrzymają terminu, dofinansowanie będzie wypłacane dopiero od miesiąca złożenia wniosku. 

Wniosek o dofinansowanie do żłobka trzeba będzie kierować do ZUS – tak jak wniosek o RKO. Jeśli ZUS pozytywnie go rozpatrzy, pieniądze zostaną przekazane przelewem na konto placówki świadczącej usługi opiekuńcze. 

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy