Pies i dziecko
fot. Fotolia

Co to jest dogoterapia?

Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta dobrez wpływają na rozwój dzieci. Mało tego, dobrez wyszkolone psy mogą w tym rozwoju pomagać maluchom, a nawet... wpływa√ terapeutycznie na dzieci niepełnosprawne.
Aleksandra Sobieraj
Pies i dziecko
fot. Fotolia

Co daje dziecku dogoterapia?

Dogoterapia to metoda wykorzystująca psy do wspomagania rozwoju poznawczego i ruchowego dzieci niepełnosprawnych. Ale pies może też pomóc zdrowym dzieciom, np. tym, które zostały kiedyś pogryzione. Wtedy celem jest nie tyle rehabilitacja, co oswojenie dziecka z psem, przełamanie lęku. Ponadto dogoterapia usprawnia ruchowo, rozwija umiejętność okazywania emocji, ćwiczy koncentrację uwagi, uczy postępowania z psami, bardzo wzbogaca słownictwo, umożliwia poznawanie wszystkiego, co wiąże się z psem, jego pielęgnacją, budową ciała.
Redakcja poleca: Jak rozpoznać kłopoty z integracją sensoryczną? [WIDEO]
Nie lubi się huśtać, z trudnością opanowuje jazdę na rowerku, potyka się o własne nogi – to mogą być objawy zaburzeń integracji sensorycznej u malucha. Trudności można pokonać, ale najpierw trzeba je rozpoznać. Oto najczęstsze symptomy problemów z integracją sensoryczną u dziecka.

Nie każdy pies może być dogoterapeutą

I nie chodzi tu o rasę (czy rodowód), ile o charakter oraz temperament. Choć to nie przypadek, że jako dogoterapeuci pracują najczęściej golden retrievery, labradory, spaniele, pudle, husky, samojedy – te psy z reguły mają cechy potrzebne do pracy z dziećmi. Są łagodne, bardziej przewidywalne w swoim zachowaniu, lubią kontakt z człowiekiem. Dogoterapeutami mogą być też jednak mieszańce.
Psy do dogoterapii powinny być szkolone z zakresu posłuszeństwa: muszą wykonywać podstawowe komendy, np.: siad, waruj, zostań, do mnie, noga, aport. Poza tym każdy z nich zna pewne sztuczki, np. przybija piątkę, robi tunel (przechodzi pod nogami dzieci). Ma też swojego właściciela, który szkoli go pod okiem tresera.

Zobacz też: Czy kupić dziecku zwierzę? Sprawdź!

Kto prowadzi zajęcia z dogoterapii?

Choć jak dotąd w prawie nie określono takiego zawodu jak dogo- czy kynoterapeuta, to w Fundacji Przyjaciel wszyscy mają uprawnienia do pracy z niepełnosprawnymi. Są wśród nas psychologowie, pedagodzy, terapeuci zajęciowi, rehabilitanci oraz fizjoterapeuci.

Konsultacja: Katarzyna Mierzejewska, terapeutka i wiceprezes Fundacji Przyjaciel
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy