Dojrzewanie u chłopców
fot. Adobe Stock

Dojrzewanie u chłopców: etapy i objawy. Kiedy kończy się okres dojrzewania u chłopców?

Dojrzewanie u chłopców trwa nawet kilka lat. Niektóre objawy dojrzewania łatwo dostrzec, bo wszystkie etapy mają swoje charakterystyczne cechy. Każdy rodzic chłopca powinien wiedzieć, kiedy się zaczyna i kiedy się kończy okres dojrzewania. Jak dojrzewają chłopcy, na jakie problemy się przygotować i jak pomóc synowi przejść przez ten czas – wyjaśniamy.
Magdalena Drab
Dojrzewanie u chłopców
fot. Adobe Stock
Dojrzewanie u chłopców to wieloetapowy proces, który trwa latami. W tym czasie kształtują się indywidualne cechy biologiczne i psychiczne młodego człowieka. Na końcu okresu dojrzewania, pod wpływem zmian hormonalnych i somatycznych, chłopiec osiąga dojrzałość płciową.

Warto, aby rodzice synów dokładnie poznali etapy i objawy dojrzewania u chłopców, by lepiej przygotować się na ewentualne problemy. 

Kiedy zaczyna się i kończy dojrzewanie u chłopców?

Dojrzewanie płciowe u chłopców zaczyna się zwykle ok. 12-13 roku życia, choć może się też rozpocząć, gdy dziecko ma ok. 9 lat (dojrzewanie przedwczesne) lub ok. 14 lat (dojrzewanie opóźnione). Wiek, w którym zaczyna się i kończy dojrzewanie chłopca, zależy od wielu czynników – głównie genetycznych i środowiskowych.

Okres dojrzewania u chłopców kończy się najczęściej po 4-5 latach, czyli ok. 17-18 roku życia.
Warto wiedzieć: choć dojrzewanie u chłopców trwa kilka lat, to okres najszybszego wzrastania przypada zwykle na ok. 14. rok życia.

Etapy dojrzewania u chłopców

Aby zrozumieć, jak dojrzewają chłopcy, trzeba poznać kolejne etapy tego procesu. Rozwój obejmuje zarówno dojrzewanie biologiczne, jak i psychiczne, i emocjonalne. W tym czasie następuje wzrost wydzielania różnych hormonów, m.in.  testosteronu i hormonu wzrostu (somatotropiny, inna nazwa to skrót GH z ang. growth hormone).

Etap zwiastunów pokwitania (ok. 12 lat). Następują zmiany w obrębie narządów płciowych, powiększają się jądra, pojawiają się pierwsze włosy łonowe u podstawy prącia.

Etap przedpokwitaniowy (ok. 12-13 lat). Narządy płciowe wciąż się powiększają, następuje wzrost długości i grubości prącia. Pojawia się gęste owłosienie u podstawy prącia.

Etap pokwitania właściwego (ok. 14 lat). Chłopiec intensywnie rośnie (to tzw. skok wzrostowy), owłosienie rozszerza się na całą okolicę łonową, włosy rosną też pod pachami i na twarzy. Może zacząć dokuczać trądzik, pojawia się zainteresowanie płcią przeciwną i nocne polucje.

Etap młodzieńczy (ok. 15 lat). Owłosienie łonowe gęstnieje i ciemnieje. Chłopiec ma już męską budowę ciała i męskie rysy twarzy, przechodzi mutację głosu. Wyraźnie widoczne jest też jabłko Adama, czyli powiększona chrząstka tarczowata krtani.

Zobacz też: Kalkulator wzrostu dziecka – sprawdź, jak duże będzie twoje dziecko 

Najczęstsze objawy dojrzewania u chłopców:

 • powiększenie jąder i prącia, wydłużenie i zmiana pigmentacji skóry moszny;
 • gęstniejące owłosienie okolicy łonowej, owłosienie pod pachami i na twarzy (męski zarost);
 • łojotok i trądzik;
 • mutacja głosu;
 • nocne polucje;
 • zmiana sylwetki, zaznaczenie barków i gorsetu mięśniowego tułowia, odpowiedni rozkład tkanki tłuszczowej;
 • wahania nastroju.

Problemy w okresie dojrzewania u chłopców

Dojrzewanie chłopców odbywa się głównie pod wpływem testosteronu, który oddziałuje m.in. na stan emocjonalny dziecka. Nadmiar testosteronu może przyczynić się do problemów z zachowaniem, np.:
 • agresji i siłowego rozwiązywania trudności;
 • zachowań dewiacyjnych, autodestrukcyjnych.

Inne problemy w okresie dojrzewania:
 • brak zrozumienia zmian zachodzących w ciele i obniżona samoocena;
 • stany depresyjne;
 • nadmierne napięcie seksualne (rodzice powinni przy tym pamiętać, że masturbacja u dzieci jest zjawiskiem normalnym);
 • silna potrzeba niezależności i konflikty z rodzicami;
 • rozdźwięk pomiędzy szybkim rozwojem i dojrzewaniem biologicznym a nieco wolniejszym dojrzewaniem emocjonalnym (inaczej niż u dziewczynek).

W okresie dojrzewania chłopiec może mieć skłonność do zachowań ryzykownych, mieć potrzebę eksperymentowania, np. z używkami. To do rodziców należy wówczas zadanie mądrego wspierania dziecka, by bezpiecznie przeprowadzić je przez ten trudny okres.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy