książki dla dzieci, książka od 5 roku życia

Dokąd iść? Mapy mówią do nas

Dokąd iść? Mapy mówią do nas to historia map. Mapy z patyków i muszelek mieszkańców Oceanii, wykuty w marmurze starożytny plan Rzymu, mapy nieba, plany metra, mapa ludzkiego genomu… Jeszcze zanim powstało pismo, ludzie tworzyli mapy.
książki dla dzieci, książka od 5 roku życia

Dokąd iść? Mapy mówią do nas
Heekyoung Kim
Ilustracje: Krystyna Lipka-Sztarbałło
Wydawnictwo Entliczek
Od 5. roku życia
Cena: 34 zł
"Dokąd iść? Mapy mówią do nas" stworzył duet koreańsko-polski: Heekyoung Kim i Krystyna Lipka-Sztarbałło (ilustratorka). Jest to historia map – poczynając od tych nieba sprzed 17 tysięcy lat, a kończąc na mapach genomu i nawigacji GPS. Starożytność, średniowiecze, nowożytność i współczesność; kamień, marmur, pergamin, papier, ekran komputera. Wielkie odkrycia i małe znaczki. Ważne miejsca i symbole.

Ilustratorka odwołała się do oryginałów, przy każdej mapie dodała komentarz inspirowany daną stylistyką i ówczesną wiedzą o świecie. Dzieje kartografii to też opowieść o ograniczeniach poznania i lekcja na temat człowieka: każda mapa mówi o tym, jak jej twórca widzi świat, a w różnych punktach czasoprzestrzeni mapy i świat wyglądają różnie. Świadomość, która powinna trenować dystans do własnego postrzegania. "Dokąd iść" nie tylko zachęca do oglądania, ale tez do jedynego w  swoim rodzaju dialogu z czytelnikiem: pada tu więcej pytań niż odpowiedzi, a opowieść prowokuje do zadawanie kolejnych.
Katarzyna Kubisiowska


Redakcja poleca: Joga w ciąży – asany dozwolone i zakazane [WIDEO]
Joga w ciąży to dobry pomysł pod warunkiem, że zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, który potrafi dopasować praktykę jogi do potrzeb i możliwości ciężarnych. Dzięki jodze w ciąży można łagodzić ciążowe dolegliwości, zapobiegać im oraz z większą łatwością przetrwać poród. Jednak czy jogę w ciąży można praktykować już w pierwszym trymestrze? Sprawdź, jakie asany są dozwolone, a jakie zakazane oraz dowiedz się więcej o jodze w ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy