Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]

Aby wspomóc leczenie zakażenia pasożytniczego u dzieci, warto wprowadzić do diety malucha to, czego nie lubią pasożyty. Lista takich produktów jest dość długa, więc z pewnością uda się dobrać coś, co dziecku będzie smakować. Mogą to być. m.in.: kiszone ogórki, jogurty, pestki dyni czy niektóre przyprawy.
Pasożyty nie lubią, gdy ich potencjalne ofiary zachowują higienę i zdrowo się żywią. Prowadząc odpowiedni tryb życia, można zmniejszyć ryzyko zakażenia się pasożytami. Pediatra, dr Wojciech Ozimek, specjalista chorób odkleszczowych i pasożytniczych, podaje 5 zasad profilaktyki pasożytów. Stosując się do tych zaleceń, znacznie zmniejszasz ryzyko zakażenia się dziecka pasożytami takimi jak owsiki, lamblie, tasiemiec czy glista ludzka.

Tego nie lubią pasożyty

 1. Higiena osobista. Dziecko powinno często myć ręce, zawsze zaś po powrocie z dworu, po zabawie, przed i po jedzeniu.
 2. Dokładne mycie owoców i warzyw. Na skórce owoców jest mnóstwo intruzów. Są w każdym ogrodzie, nawet tym dziadka i babci...
 3. Jedzenie mięsa tylko po obróbce cieplnej. Nie należy jeść surowego mięsa ani ryb – w takim jedzeniu jest bardzo dużo pasożytów.
 4. Odrobaczanie zwierząt domowych. Czworonożni domownicy powinni być regularnie odrobaczani preparatami od lekarza weterynarii.  
 5. Odpowiednia dieta. Warto utrudnić życie ewentualnym nieproszonym gościom, w miarę możliwości (jeśli na stałe, to oczywiście w porozumieniu z lekarzem!) ograniczając im ulubiony pokarm: gluten (pszenicę), cukier i mleko. Ta dieta pozwala też wzmocnić jelita, żeby były bardziej odporne na ewentualne ataki pasożytów.

Dieta przeciwpasożytnicza

Eliminacja cukrów prostych, które są pożywką dla pasożytów, to podstawa diety wspomagającej walkę z pasożytami u dzieci, ale też profilaktyki zakażeń. Pasożyty nie lubią ostrych przypraw, soku z żurawiny i octu jabłkowego. Dodawanie ich do posiłków to dobry pomysł podczas leczenia zakażenia pasożytniczego.

Kolejnym elementem diety na pasożyty jest błonnik. Pobudza on perystaltykę jelit i zapobiega zaparciom, co ułatwia wydalanie z organizmu pasożytów i ich jaj. Bardzo pomocne są też probiotyki, takie jak kefiry, jogurty, kiszone ogórki czy kiszona kapusta.

Pasożyty nie lubią czosnku. Zjadanie 2-3 jego ząbków potrafi skutecznie obrzydzić pasożytom ochotę na skolonizowanie przewodu pokarmowego. Nieco łagodniej działa tak też cebula.

Do zwalczania pasożytów można także użyć pestek dyni. Zawierają one kurkubitacynę, która potrafi porazić układ nerwowy pasożytów. Zawierają też błonnik, co znakomicie wspomaga wydalanie „kolonizatorów’’. Pasożyty nie lubią także oleju z pestek dyni. Jednak musi to być olej nierafinowany.

Drażniąco na pasożyty działają także niektóre olejki aromatyczne: goździkowy i oregano. Często stosowane do zwalczania zakażenia pasożytniczego są też zioła. Jednak przed ich zastosowaniem u dziecka, trzeba zasięgnąć porady lekarza – nie wszystkie napary ziołowe dla dzieci są zdrowe. Bezpiecznie za to można przyprawiać potrawy następującymi ziołami:
 • oregano,
 • cynamon,
 • papryczka chili,
 • gorczyca,
 • imbir,
 • pieprz Cayenne,
 • kardamon,
 • kurkuma.

Oczywiście z tymi ostrymi nie należy przesadzać – zbyt pikantnego dania dziecko po prostu nie zje.
Uwaga! Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się pasożytów jest zastosowanie odpowiedniego leku – po konsultacji z lekarzem. Dieta może wspomóc jego działanie i działać profilaktycznie, ale tylko w połączeniu z zasadami zalecanymi przez dra Ozimka.
Więcej:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy