GRY
 
 

Dolegliwości, które może mieć kobieta w ciąży

Nawet jeśli przeczytasz na temat ciąży mnóstwo książek, artykułów, to i tak możesz doświadczyć czegoś, o czym nie miałaś wcześniej pojęcia. Zapytaliśmy kilka kobiet, co je zaskoczyło podczas 9 miesięcy ciąży, a ginekolog Artur Kucharski wyjaśnił, dlaczego tak się działo.

kobieta w ciąży, ciążą, dolegliwości w ciąży, sen w ciąży
fot. © drubig-photo - Fotolia.com

Mam duży biust jak Dolly Parton

"Jestem w ciąży od kilku tygodni, a mój biust znacznie się powiększył. Wiedziałam, że stanie się wydatniejszy, ale żeby różnica była aż taka? Widać też mnóstwo błękitnych żyłek."
 
Odpowiedź ginekologa: Już na samym początku ciąży piersi stają się pełniejsze. Są obrzmiałe i wrażliwsze na dotyk. To wczesne objawy ciąży, spowodowane przez hormony sterydowe, które zaczynają przeobrażać twój organizm. Jednym z widocznych efektów ich działania jest to, że we wrażliwych na nie tkankach gromadzi się woda. Obrzmiewają piersi, ale też podbrzusze i wargi sromowe. Przeświecające przez skórę żyłki to efekt działania estrogenów, które rozszerzają naczynia krwionośne i sprawiają, że skóra staje się cieńsza.
Redakcja poleca: Co się dzieje w 3. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Tak naprawdę dopiero teraz doszło do zapłodnienia. Dzięki ruchowi wypustek na śluzówce zarodek powoli jest transportowany w kierunku macicy, gdzie nastąpi implantacja. Zobacz nasz film!

Nie mieszczę się w dżinsy

"Jak to możliwe, że nie mogę się dopiąć, skoro jestem dopiero w drugim miesiącu i brzuszek mi jeszcze nie urósł?"
 
Odpowiedź ginekologa: Za poszerzenie się bioder i talii odpowiedzialne są te same hormony, które wpływają na wielkość biustu. Nie przytyłaś. Twój organizm zaczyna gromadzić zapasy wody. 

Mam węch jak pies myśliwski

"Potrafię odgadnąć, co ktoś jadł na obiad, z zamkniętymi oczami lokalizuję palaczy, stacje benzynowe i stoiska z popcornem. To bardzo uciążliwe, zwłaszcza że zaczęły mnie ostatnio zapachy, które dotąd lubiłam. Musiałam się pozbyć swoich ulubionych perfum!"
 
Odpowiedź ginekologa: To zupełnie normalne. Oprócz węchu wyczulił się także twój zmysł smaku. Za taki stan rzeczy również odpowiadają hormony.

Tracę na wadze 

"Liczyłam się z tym, że podczas ciąży przytyję od 9 do 14 kg, a w pierwszym trymestrze przybędzie mi od 1 do 3 kg, tymczasem wskazówka wagi przesuwa się w lewo zamiast w prawo."
 
Odpowiedź ginekologa: Gdy człowieka trapią mdłości czy wymioty, chcąc nie chcąc je mniej, niż powinien. Jeśli wyniki badań laboratoryjnych i badania ultrasonograficznego są w porządku, nie martw się tym. Spróbuj sobie pomóc, stosując stare, sprawdzone (choć nie zawsze stuprocentowo skuteczne) sposoby. Wielu kobietom pomaga jedzenie posiłków w mniejszych ilościach, za to częściej niż zazwyczaj. Wówczas żołądek nie jest tak rozepchany posiłkami, a nudności i wymioty są mniej dokuczliwe. Jeśli bez ustanku wymiotujesz, koniecznie poproś o pomoc swojego lekarza.

Nie mam dolegliwości ciążowych

"Jestem w trzecim miesiącu ciąży i nic nie czuję! Żadnych mdłości, zachcianek, senności. Kompletnie nic! To normalne?"
 
Odpowiedź ginekologa: To się zdarza, zwłaszcza jeśli przyszła mama jest tak zapracowana, że nie ma czasu wsłuchiwać się we własny organizm. Na wszelki wypadek wybierz się do lekarza, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. Zdarza się niestety, że brak objawów ciąży wynika z tego, że hormony nie działają jak należy. 

Zasypiam w połowie zdania

"Z trudem wytrzymuję do "Wiadomości", a niedawno zdarzyło mi się nawet usnąć w pracy!"
 
Odpowiedź ginekologa: Twój organizm wie, czego mu teraz potrzeba, i twardo to egzekwuje. Senność to wynik spadku ciśnienia tętniczego krwi. Jest ono teraz niższe od 10 do 20 mmHg niż przed ciążą. Spadek ten to efekt działania progesteronu, który rozkurcza nie tylko mięsień macicy, ale i mięśnie ścian naczyń krwionośnych. Oprócz tego duża część twojej krwi płynie teraz do macicy, nerek i innych narządów, co zmniejsza pośrednio przepływ krwi przez mózg. Śpij, ile możesz.

Zobacz także: Za niskie, za wysokie czy wzorcowe - uwaga na ciśnienie w ciąży

Doładuj
Przeładuj