noworodek, płacz, mama

Dolegliwości noworodka: kolka, ulewanie, czkawka i inne

Dziecko nie może zrobić kupy, boli je brzuch, a czasem po jedzeniu ulewa mleczko. Nie martw się, takie kłopoty ma prawie każdy noworodek.
noworodek, płacz, mama

Czkawka u noworodka może niepokoić rodziców, tak samo jak kolka czy ulewanie, czyli typowe dolegliwości noworodków. Nie martw się, to normalne! Bardzo szybko po urodzeniu twoje dziecko musi nauczyć się wielu nowych rzeczy: oddychać, ssać pierś, robić siusiu i kupę. To wszystko nie jest wcale takie proste. Dlatego niemal każdemu dziecku na początku przydarzają się różne kłopoty. Przeczytaj, jak sobie radzić z czkawką u noworodka, kolką i innymi przypadłościami.

Czkawka u noworodka

Z jakiego powodu noworodek ma czkawkę? Niedojrzałość układu nerwowego, zmarznięcie lub połknięcie zbyt dużej ilości powietrza podczas picia mleczka.
Co robić, gdy noworodek ma czkawkę? Jeśli przypuszczasz, że dziecku może być zimno (sprawdź, jaki ma karczek – powinien być ciepły, a nie chłodny), ubierz je nieco cieplej. Zaproponuj ssanie piersi lub wypicie kilku łyków wody – to zwykle pomaga.
Kiedy iść z noworodkiem do lekarza? Jeśli niemowlę ma czkawkę całymi godzinami. Czasami takie długotrwałe czkawki mogą być spowodowane chorobami, np. zapaleniem płuc i opłucnej, urazami klatki piersiowej, schorzeniami układu pokarmowego, problemami neurologicznymi. Ale takie sytuacje zdarzają się rzadko.
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Kolka u noworodka

Z jakiego powodu noworodek ma kolkę? Ma ją ponad połowa dzieci. Kolkowe bóle brzuszka zaczynają się zwykle około trzeciego tygodnia życia. Ataki pojawiają się głównie wieczorami. Przyczyn kolki może być wiele, najczęściej jest to niedojrzałość układu pokarmowego. Zwykle problemy mijają same pod koniec pierwszego półrocza życia.
Co robić, gdy noworodek ma kolkę? Nie denerwuj się: kolka nie wpływa na rozwój dziecka. Gdy malec płacze, ułóż go na brzuszku (albo w takiej pozycji noś na ręku). To ułatwia pozbycie się gazów jelitowych. Pomaga też masowanie brzuszka, położenie na niego ciepłej, świeżo uprasowanej pieluszki. Niektóre dzieci uspokajają się w czasie kąpieli. Jeżeli ataki kolki zdarzają się często, pilnuj, żeby zawsze po jedzeniu maluszkowi odbiło się powietrze (jeżeli zalega w brzuszku, powoduje kolkę). Pomaga również picie przez karmiącą mamę (lub podawanie dziecku) wody koperkowej albo naparu z koperku.
Kiedy iść z noworodkiem do lekarza? Jeśli ataki kolki są bardzo silne i zdarzają się często, nie tylko wieczorami. Pediatra pomoże ustalić ich przyczynę – to np. alergia na białko krowiego mleka lub nietolerancja laktozy. Zaleci ci wówczas dietę (jeśli karmisz piersią) lub podawanie maluszkowi specjalnej bezmlecznej mieszanki leczniczej (gdy malec jest karmiony przez butelkę). Lekarz może również przepisać środki przeciwkolkowe, np. Esputicon, Espumisan, Bobotic.

Pediatra radzi, co robić, gdy dziecko ma kolkę:

Ropiejące oko u noworodka

Z jakiego powodu noworodek ma ropę na oku? Jeśli tylko czasami w kąciku oka pojawia się trochę wydzieliny, to nic niepokojącego. Gdy jednak wydzieliny jest dużo, występuje ona często, a oko malucha łzawi, może to być spowodowane niedrożnością kanalika nosowo-łzowego.  
Co robić, gdy noworodek ma ropę na oku? Przemywaj ropiejące oczko u niemowlaka wacikiem z wodą lub solą fizjologiczną: od zewnętrznego do wewnętrznego kącika.
Kiedy iść z noworodkiem do lekarza? Gdy sama pielęgnacja nie pomaga. Lekarz może zalecić podawanie dziecku kropli do oczu albo specjalny masaż w celu odblokowania kanalika. Czasem konieczny jest zabieg jego udrożnienia.

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka