noworodek, płacz, mama

Dolegliwości noworodka: kolka, ulewanie, czkawka i inne

Dziecko nie może zrobić kupy, boli je brzuch, a czasem po jedzeniu ulewa mleczko. Nie martw się, takie kłopoty ma prawie każdy noworodek.
Magdalena Drab
noworodek, płacz, mama

Czkawka u noworodka może niepokoić rodziców, tak samo jak kolka czy ulewanie, czyli typowe dolegliwości noworodków. Nie martw się, to normalne! Bardzo szybko po urodzeniu twoje dziecko musi nauczyć się wielu nowych rzeczy: oddychać, ssać pierś, robić siusiu i kupę. To wszystko nie jest wcale takie proste. Dlatego niemal każdemu dziecku na początku przydarzają się różne kłopoty. Przeczytaj, jak sobie radzić z czkawką u noworodka, kolką i innymi przypadłościami.

Czkawka u noworodka

Z jakiego powodu noworodek ma czkawkę? Niedojrzałość układu nerwowego, zmarznięcie lub połknięcie zbyt dużej ilości powietrza podczas picia mleczka.
Co robić, gdy noworodek ma czkawkę? Jeśli przypuszczasz, że dziecku może być zimno (sprawdź, jaki ma karczek – powinien być ciepły, a nie chłodny), ubierz je nieco cieplej. Zaproponuj ssanie piersi lub wypicie kilku łyków wody – to zwykle pomaga.
Kiedy iść z noworodkiem do lekarza? Jeśli niemowlę ma czkawkę całymi godzinami. Czasami takie długotrwałe czkawki mogą być spowodowane chorobami, np. zapaleniem płuc i opłucnej, urazami klatki piersiowej, schorzeniami układu pokarmowego, problemami neurologicznymi. Ale takie sytuacje zdarzają się rzadko.
Redakcja poleca: Kolka u niemowląt: objawy i leczenie - film
O kolce u niemowlaka mówi doświadczony pediatra - jak rozpoznać kolkę i jak pomóc dziecku? Czy niemowlę cierpiące na kolkę trzeba pokazać lekarzowi?

Kolka u noworodka

Z jakiego powodu noworodek ma kolkę? Ma ją ponad połowa dzieci. Kolkowe bóle brzuszka zaczynają się zwykle około trzeciego tygodnia życia. Ataki pojawiają się głównie wieczorami. Przyczyn kolki może być wiele, najczęściej jest to niedojrzałość układu pokarmowego. Zwykle problemy mijają same pod koniec pierwszego półrocza życia.
Co robić, gdy noworodek ma kolkę? Nie denerwuj się: kolka nie wpływa na rozwój dziecka. Gdy malec płacze, ułóż go na brzuszku (albo w takiej pozycji noś na ręku). To ułatwia pozbycie się gazów jelitowych. Pomaga też masowanie brzuszka, położenie na niego ciepłej, świeżo uprasowanej pieluszki. Niektóre dzieci uspokajają się w czasie kąpieli. Jeżeli ataki kolki zdarzają się często, pilnuj, żeby zawsze po jedzeniu maluszkowi odbiło się powietrze (jeżeli zalega w brzuszku, powoduje kolkę). Pomaga również picie przez karmiącą mamę (lub podawanie dziecku) wody koperkowej albo naparu z koperku.
Kiedy iść z noworodkiem do lekarza? Jeśli ataki kolki są bardzo silne i zdarzają się często, nie tylko wieczorami. Pediatra pomoże ustalić ich przyczynę – to np. alergia na białko krowiego mleka lub nietolerancja laktozy. Zaleci ci wówczas dietę (jeśli karmisz piersią) lub podawanie maluszkowi specjalnej bezmlecznej mieszanki leczniczej (gdy malec jest karmiony przez butelkę). Lekarz może również przepisać środki przeciwkolkowe, np. Esputicon, Espumisan, Bobotic.

Pediatra radzi, co robić, gdy dziecko ma kolkę:

Ropiejące oko u noworodka

Z jakiego powodu noworodek ma ropę na oku? Jeśli tylko czasami w kąciku oka pojawia się trochę wydzieliny, to nic niepokojącego. Gdy jednak wydzieliny jest dużo, występuje ona często, a oko malucha łzawi, może to być spowodowane niedrożnością kanalika nosowo-łzowego.  
Co robić, gdy noworodek ma ropę na oku? Przemywaj ropiejące oczko u niemowlaka wacikiem z wodą lub solą fizjologiczną: od zewnętrznego do wewnętrznego kącika.
Kiedy iść z noworodkiem do lekarza? Gdy sama pielęgnacja nie pomaga. Lekarz może zalecić podawanie dziecku kropli do oczu albo specjalny masaż w celu odblokowania kanalika. Czasem konieczny jest zabieg jego udrożnienia.

Ulewania u noworodka

Z jakiego powodu noworodek ulewa? W pierwszych sześciu miesiącach życia dziecku często z buzi wypływa trochę mleka, czasami lekko strawionego, o konsystencji serka. Niewielkie ulewania są normalne: ich przyczyną jest to, że niemowlę ma niedojrzałe mięśnie przewodu pokarmowego. Mięsień znajdujący się w górnej części żołądka nie zatrzymuje pokarmu tak jak u dorosłego, dlatego jedzenie cofa się do buzi.
Co robić, gdy noworodek ulewa? Nie martw się: ulewanie samo zaniknie około szóstego miesiąca, kiedy twoje dziecko zacznie jeść bardziej zagęszczone pokarmy i siadać. Staraj się karmić malca częściej, nawet co 1,5–2 godziny, za to mniejszymi porcjami. Nie odkładaj dziecka od razu do łóżeczka, tylko przez 15–20 minut przytrzymaj je na rękach w pozycji pionowej lub półpionowej.
Kiedy iść z noworodkiem do lekarza? Jeśli ulewania są częste i obfite, zdarzają się nawet 2–3 godziny po jedzeniu. Powodem czasem jest tzw. refluks u niemowląt żołądkowo-przełykowy. Pediatra może zalecić podawanie niemowlęciu przy refluksie u noworodka specjalnej mieszanki zagęszczającej pokarm (gdy karmisz piersią). Jeżeli zaś dziecko dostaje mleko modyfikowane, lekarz może doradzić jego zamianę na tzw. antyrefluksowe (AR), np. Bebiko AR, Bebilon AR.

Wymioty u noworodka

Z jakiego powodu noworodek wymiotuje? Łatwo je odróżnić od zwykłego ulewania: są obfitsze i chlustające. Praktycznie wszystko to, co dziecko zjadło, wymiotuje. W rezultacie malec traci cenne składniki odżywcze, słabo przybiera na wadze lub nawet nie przybiera wcale.
Co robić, gdy noworodek wymiotuje? Jeśli noworodek zwymiotował raz, nie martw się – być może po prostu naraz za dużo zjadł. Nie karm go od razu ponownie. Daj mu tylko do picia kilka łyków wody.
Kiedy iść z noworodkiem do lekarza? Gdy dziecko wymiotuje częściej niż raz. Częste wymioty mogą być spowodowane chorobą albo silnym refluksem żołądkowo-przełykowym. Niemowlę musi być pod opieką lekarza. Może on zalecić wykonanie specjalistycznych badań.

Częste kupy u noworodka

Z jakiego powodu noworodek często robi kupę? Noworodek karmiony piersią może robić kupę nawet po każdym jedzeniu. Jego żołądek jest bardzo mały i nowa porcja jedzenia „wypycha” to, co malec wcześniej zjadł. Dziecko pijące mleko modyfikowane zwykle wypróżnia się raz dziennie, kupa jest lepiej uformowana, zwarta.
Co robić, gdy noworodek często robi kupę? Nic. Z czasem wypróżnienia się uregulują i staną się mniej częste.
Kiedy iść z noworodkiem do lekarza? Gdy dziecko zaczyna robić kupy częściej niż zwykle, mają one inną barwę, widać w nich śluz, krew – to już biegunka (często u niemowląt winne są zakażenia rotawirusowe). Im mniejsze dziecko, tym biegunka groźniejsza, bo malec traci dużo soli mineralnych i wody, co grozi odwodnieniem. Szybko skontaktuj się z lekarzem.

Pleśniawki u noworodka

Z jakiego powodu noworodek ma pleśniawki? Te białe plamki widać na dziąsłach, języku, podniebieniu. Zwykle są spowodowane infekcją grzybiczą. Dziecko zaraża się, ssąc pierś lub smoczek. Utrudniają połykanie, powodują niechęć do jedzenia.
Co robić, gdy noworodek ma pleśniawki? U noworodków często ustępują same.
Kiedy iść z noworodkiem do lekarza? Gdy nie znikają. Zwykle zaleca się pędzlowanie buzi malca, np. Aphtinem, Nystatyną.

Zaparcia u noworodka

Z jakiego powodu noworodek ma zaparcia? Niektóre maluchy karmione piersią robią kupkę raz dziennie, a nawet rzadziej. Jeśli dziecko jest pogodne, wszystko jest w porządku. Gdy jednak widzisz, że maluszek nie może zrobić kupki lub jest ona zbita, w postaci kuleczek – to już zatwardzenie. Zwykle tego typu kłopoty kończą się wraz z wprowadzeniem do diety smyka owoców, warzyw, zupek, soków.
Co robić, gdy noworodek ma zaparcia? Gimnastykę (zginanie nóżek w kolankach), masaż brzuszka. Do picia podawaj malcowi rumianek.
Kiedy iść z noworodkiem do lekarza? Jeśli to nie pomaga i dziecko często ma zaparcia. U noworodka mogą być spowodowane wadami rozwojowymi (zwężenie odbytu) lub niedojadaniem.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 38 głosy

Zobacz także

Popularne tematy