GRY
 
 

Dolegliwości w ciąży trymestr po trymestrze

Dolegliwości w ciąży mogą pojawić się już w pierwszych tygodniach ciąży i towarzyszyć ci aż do dnia porodu. Mogą – ale nie muszą, bo na dolegliwości w ciąży istnieją skuteczne sposoby.

dolegliwości w ciąży
fot. Fotolia
Ciąża to nie choroba? Chociaż w większości przypadków dolegliwości w ciąży rzeczywiście nie wiążą się z chorobą, to i tak przez nie czujesz się chora i osłabiona. Bo jak tu tryskać humorem, kiedy masz mdłości, zgagę, zawroty głowy, żylaki i ciągle musisz chodzić do wc? Zamiast czekać, aż same miną, działaj! 

Dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży

Już na samym początku ciąży w kobiecym organizmie dokonuje się wiele zmian: gwałtownie wzrasta poziom hormonów, spowalnia przemiana materii, za to szybciej i intensywniej pracują nerki. Wszystko to służy dziecku, ale niestety pierwsze objawy ciąży mogą niekorzystnie wpływać na samopoczucie przyszłej mamy.
Redakcja poleca: Zgaga i niestrawność w ciąży – film
Sprawdź, skąd się bierze zgaga w ciąży. Poznaj domowe sposoby na łagodzenie zgagi i niestrawności w ciąży.

1. Mdłości i wymioty w ciąży

Zwykle mdłości ustępują w 4. miesiącu ciąży, choć zdarza się, że u niektórych kobiet utrzymują się przez całą ciążę. Głównej przyczyny mdłości w ciąży (wysokiego poziomu hormonów) nie da się wyeliminować, można jednak ułatwić pracę układowi pokarmowemu.

Jak można złagodzić mdłości w ciąży? 
  • Stosuj dietę obfitującą w białko oraz węglowodany złożone – oba te składniki ułatwiają trawienie, zapobiegając nudnościom.
  • Jedz często, ale w niewielkich ilościach. Szybciej będziesz trawić pokarm, a poza tym unikniesz spadków poziomu cukru we krwi, którym sprzyjają długie przerwy między posiłkami.
  • Dużo pij (zwłaszcza jeśli często wymiotujesz), przede wszystkim wody oraz soków owocowych i warzywnych.
  • Unikaj potraw, których widok lub zapach wywołuje mdłości. Gdy mdłości występują rano, jeszcze w łóżku, przegryź np. kilka herbatników albo krakersów. Wstawaj bez pośpiechu.
Kiedy do lekarza? Uporczywe wymioty w ciąży lub brak apetytu są wskazaniem do wizyty u lekarza. Umów się na dodatkową wizytę do ginekologa jeśli wymiotujesz bardzo często. Częste wymioty mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu.

2. Uczucie zmęczenia w ciąży

Ta ciążowa dolegliwość pojawia się na początku ciąży i ustępuje po 13. tygodniu ciążyZmęczenie i senność mogą powrócić też w ostatnich tygodniach ciąży, kiedy ze względu na duży brzuch trudno się wygodnie ułożyć i przespać noc bez choćby jednej pobudki.

Jak można złagodzić uczucie zmęczenia w ciąży?
  • Wygospodaruj sobie codziennie czas na krótką popołudniową drzemkę. Nawet piętnaście minut może skutecznie zregenerować twoje siły.
  • Wydłuż godziny nocnego odpoczynku. W ciąży naprawdę potrzebujesz więcej snu, ale uwaga: zamiast rano zwlekać ze wstaniem, lepiej wieczorem kładź się do łóżka wcześniej.
  • Dużo spaceruj. Tak, wiemy, że trudno się do tego zmusić, ale po spacerze naprawdę poczujesz się lepiej. Świeże powietrze doda ci energii.
Kiedy do lekarza? Jeśli zmęczenie nie ustępuje po skończeniu pierwszego trymestru ciąży. Może być wtedy objawem anemii w ciąży.

3. Zawroty głowy w ciąży, omdlenia

Zawroty głowy i omdlenia w ciąży pojawiają się zwykle w pierwszym, znikają w drugim i wracają tuż przed porodem. Przyczyną tych dolegliwości w ciąży może być ucisk rosnącej macicy na naczynia krwionośne, a także spadek poziomu cukru we krwi. Najczęściej zdarzają się przy wstawaniu lub prostowaniu się, w dusznych pomieszczeniach.

Jak można złagodzić zawroty głowy w ciąży?
  • Nie zrywaj się gwałtownie z miejsca. Wstawaj powoli, głęboko oddychając.
  • Jedz możliwie często, by nie dopuścić do spadku stężenia cukru we krwi. Zawsze miej przy sobie jakiś owoc lub herbatniki, by w razie potrzeby szybko podnieść jego poziom.
  • Jeśli czujesz, że możesz stracić przytomność, a nie masz możliwości położenia się, usiądź i opuść głowę nisko, między kolana.
Kiedy do lekarza? Powinnaś poinformować go o każdym przypadku omdlenia – bo także ta dolegliwość może świadczyć o anemii.

Przeczytaj też o niepowściągliwych wymiotach ciężarnych.
Doładuj
Przeładuj