jak dotrwać do porodu
fot. Fotolia

Jak dotrwać do porodu, kiedy masz już dosyć ciąży? Ostatnia prosta nie jest łatwa!

Do porodu pozostało już naprawdę niewiele czasu, zaledwie kilka tygodni. Coraz większy brzuch, kręgosłup boli, brzuch twardnieje i swędzi, skóra tak napięta, że chyba pęknie, stopy puchną... Nic dziwnego, że zaczynasz się poważnie obawiać, czy to nie będą najdłuższe tygodnie w twoim życiu!
Dorota Kornacka
jak dotrwać do porodu
fot. Fotolia
Twój brzuch jest tak duży, że aby go okryć, przydałby się namiot. Zamiast nóg masz dwa kloce. Zapomniałaś już, jak to jest, nie być zmęczoną (czy to w ogóle możliwe?). W dodatku tak trudno o przespaną noc… Nic dziwnego – twoje dziecko jest już duże i robi mu się w brzuchu coraz ciaśniej, a macica jest tak wielka, że uciska przeponę i żołądek. W efekcie masz już naprawdę serdecznie dość ciąży i czekasz na poród jak na zbawienie. Tymczasem sprawdź, co możesz zrobić, by choć trochę zmniejszyć dyskomfort spowodowany ciążowymi dolegliwościami.

Duuuży brzuch

Niezależnie od kształtu jest teraz tak duży, że coraz trudniej ci się poruszać. Nie mówiąc o zawiązaniu sznurowadeł… A już znalezienie wygodnej pozycji do spania graniczy z cudem. Pamiętaj, że kiedy na 2–4 tygodnie przed porodem obniży ci się brzuch, zmieni się twój środek ciężkości i możesz mieć kłopot z utrzymaniem równowagi.
Rada: Na noc podkładaj pod brzuch poduszkę, zwinięty koc lub specjalny kojec. A w ciągu dnia noś wygodne, stabilne obuwie. 
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.

Ból kręgosłupa

Lekarze podkreślają, że ból pleców w ciąży jest czymś naturalnym i wiążą go nie tylko z wagą przyszłej mamy czy jej wiekiem, ale samą ciążą właśnie. Pod wpływem rosnącego brzucha zmienia się bowiem kształt kręgosłupa (większa jest tzw. lordoza, czyli jego wygięcie do przodu w odcinku lędźwiowej), a wyższy poziom relaksyny powoduje rozluźnianie tkanek miękkich i stawów. Bólom sprzyja też retencja, czyli zatrzymywanie płynów.  
Rada: Nie garb się, ale też nie wypychaj do przodu brzucha. Pamiętaj, że dla twojego kręgosłupa gorsze niż chodzenie jest stanie. Dlatego jeśli naprawdę musisz stać, przenoś ciężar ciała z nogi na nogę, oprzyj się plecami np. o ścianę. A może, zamiast stać, możesz pospacerować? 
Gdy masz zamiar długo siedzieć, np. przy biurku, podeprzyj dolny odcinek kręgosłupa małą poduszką. Gdy musisz coś podnieść, nie schylaj się, tylko kucaj. A jeśli ból pleców dokucza ci mimo to, wypróbuj masaż i ciepłe okłady. 

Bóle podbrzusza

To skurcze Braxtona-Hicksa. Odczuwałaś je już co prawda wcześniej, od 20. tygodnia ciąży, ale teraz pojawiają się częściej, a im bliżej porodu, tym bardziej dają się we znaki. To znak, że po kilkutygodniowej rozgrzewce macica zabrała się do intensywnego treningu. 
Rada: Nieregularne, około półminutowe kłucia są czymś normalnym. Jeżeli jednak pojawiają się regularnie, trwają długo, przypominają ból miesiączkowy, a brzuch podczas nich robi się twardy („stawia się”), koniecznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym twoją ciążę.

Mocno napięta skóra na brzuchu

Możesz mieć wrażenie, że skóra – której jest jakby… za mało – zaraz pęknie w szwach. W dodatku jest bardzo sucha, a niekiedy nawet swędzi. Jeśli świąd skóry nie ogranicza się do brzucha, koniecznie powiadom o tym lekarza, który sprawdzi, czy to nie cholestaza ciążowa.
Rada: Nawilżaj i natłuszczaj skórę brzucha (ale także: bioder, pośladków i piersi) jeszcze intensywniej niż dotychczas. Jeśli skóra na brzuchu swędzi, ulgę przyniosą ci silnie nawilżające kosmetyki i balsamy łagodzące podrażnienia.

Wielkie stopy

To efekt obrzęków, ale także już relaksyny – hormonu, który rozluźnia mięśnie i więzadła, by ułatwić ci poród.
Rada: Noś wygodne buty, może nawet o numer większe. Stosuj relaksujące żele lub chłodne okłady. Wypoczywaj z nogami lekko uniesionymi do góry. Śpij na lewym boku – dzięki temu twoje nerki będą pracowały lepiej, szybciej usuwając z organizmu zbędne produkty przemiany materii i nadmiar płynów. W ten sposób zmniejszą się nieco obrzęki nie tylko stóp, ale i dłoni. I nie lekceważ dużej opuchlizny w ciąży, ponieważ jej pojawienie się może świadczyć o ciążowych komplikacjach. Także obrzęk twarzy lub rąk powinien skłonić cię do wizyty u lekarza.

Mokre plamy na bluzce

Już pod koniec ciąży z twoich piersi może zacząć wyciekać rzadka, żółtawa wydzielina – siara. To znak, że organizm jest gotowy do karmienia piersią
Rada: Przetestuj wkładki laktacyjne – dzięki temu unikniesz plam na ubraniu. 

Cera wrażliwa na słońce

Nie tylko ty, ale wszystkie kobiety pod koniec ciąży są bardziej narażone na przebarwienia.
Rada: Chroń cerę przed słońcem, używając kremów z filtrem.

Zmęczenie

Nie musimy ci chyba tłumaczyć, dlaczego tak się dzieje…
Rada: Po prostu odpoczywaj jak najwięcej. W trakcie dnia nie walcz z sennością, ale zafunduj sobie drzemkę albo przynajmniej połóż się na kwadrans czy pospaceruj. Jeśli mimo to czujesz się coraz bardziej zmęczona, porozmawiaj o tym z lekarzem. Być może to anemia?

Nasilające się upławy

Na tym etapie ciąży nie są powodem do niepokoju. Jednak zdarza się, że niektóre kobiety biorą za upławy sączący się płyn owodniowy
Rada: Jeśli nie wiesz, czy to, co czujesz, to upławy w ciąży, czy może jednak płyn owodniowy, zgłoś się do lekarza. Podobnie – za każdym razem, gdy wydzielina zmieniła zapach lub barwę.

Płytki, przyspieszony oddech

Macica jest już tak duża, że uciska przeponę, podnosi ją do góry, a to powoduje ucisk płuc i duszności w ciąży.
Rada: Śpij w pozycji półsiedzącej na kilku poduszkach lub na lewym boku. Sen i wypoczynek w tej ostatniej pozycji są w ciąży najzdrowsze zarówno dla mamy, jak i dziecka. To wtedy najłatwiej krąży krew, dzięki czemu do łożyska dociera więcej substancji odżywczych. Pozycja taka sprzyja także pracy nerek, które usuwają z organizmu zbędne produkty przemiany materii i nadmiar płynów, zmniejszając obrzęki dłoni i stóp. Spania na plecach czy na prawym boku unikaj zwłaszcza wtedy, gdy zdarza ci się mieć mroczki przed oczami lub odczuwać duszność. 
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy