Domek dla dzieci do zabawy
fot. AdobeStock

Domek dla lalek – drewniany czy plastikowy? [Porównanie]

Twoja córka uwielbia bawić się lalkami, ale brakuje jej jeszcze domku? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy jego zakupie i jaki wybrać: drewniany czy plastikowy.
Milena Oszczepalińska
Domek dla dzieci do zabawy
fot. AdobeStock
Kiedy byłam małą dziewczynką, moim największym marzeniem było posiadanie domku dla lalek. Oczywiście z mebelkami, akcesoriami i pasującymi do tego wszystkiego lalkami. Teraz mam w domu taką małą dziewczynkę i też widzę, jak zajmuje ją zabawa małymi ludzikami. Choć córka ma dopiero dwa lata, już kąpie lalki, gotuje z nimi, sadza je na maleńkich krzesełkach. Tylko do pełni szczęścia brakuje jej właśnie domku, w którym mogłyby dziać się te wszystkie zabawy. Tylko jaki domek wybrać? W sklepach półki uginają się od tego typu zabawek…

Zobacz też: Domki dla lalek już od 40 zł

Na co zwrócić uwagę, wybierając domek dla lalek?

Przede wszystkim na jego rozmiary. Zatem domek dla twojego dziecka powinien być duży czy mały? To zależy od tego, jakimi lalkami chce się bawić twoja pociecha. Lalki Barbie wymagają domku wysokiego, natomiast np. zabawki typu Pet Shop zmieszczą się w o wiele mniejszym lokum. Dlatego zanim wyciągniesz kartę kredytową z portfela, zapytaj dziecko, które z jego zabawek potrzebują mieszkania.

Zobacz także: Która lalka będzie idealna dla twojego dziecka?

Redakcja poleca: Najlepsza zabawka kreatywna dla przedszkolaka - film
Prezentujemy nowości rynkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. Którą z zabawek kreatywnych wybierzesz dla swojego dziecka?

A teraz przyjrzyjmy się rodzajom domków:

Domki drewniane

Takie domki są trwalsze, bardziej solidne, ale ich ceny są też zwykle o wiele wyższe niż domków plastikowych. W tej kategorii wybór jest niemały: od bardzo prostych, jednobarwnych i pozbawionych wyposażenia do takich o skomplikowanej konstrukcji, wielokolorowych i aż pękających w szwach od wyposażenia dodatkowego. Ich rozmiary też mogą się między sobą bardzo różnić, choć raczej dominują te większe.

Niektóre z drewnianych domków są prawdziwymi dziełami sztuki, ale z reguły są wówczas bardzo drogie. Warto sobie wtedy zadać pytanie, czy taki wydatek jest niezbędny, bo być może dziecku wystarczy domek tańszy i prostszy. Zawsze jednak dobrze jest kierować się także względami estetycznymi: taka zabawka może być ozdobą dziecięcego pokoju przez całe lata.

Jeśli leży ci na sercu dobro przyrody, domek drewniany jest bardziej ekologiczny. Kupując go, zwróć uwagę, czy użyty do jego zabezpieczenia lakier też jest przyjazny środowisku.

Domki plastikowe

Plastikowe domki dla lalek mają często bajeczne kolory, idealnie pasujące do pokoi małych księżniczek. Ich cena jest najczęściej bardziej atrakcyjna i łagodniejsza dla kieszeni rodziców niż cena domków drewnianych. Taką zabawkę warto sprawić dziecku, gdy obawiasz się, że dość szybko z niej wyrośnie, a także wtedy, gdy jego pokój nie należy do największych.

Wśród domków plastikowych mnóstwo jest bardzo lekkich, o ażurowych konstrukcjach. Najczęściej w komplecie znajduje się cały zestaw mebelków i akcesoriów. Do wyboru są domki od bardzo niewielkich do całkiem dużych, wielopoziomowych.

Kupując taki domek, pamiętaj, że prędzej czy później dziecko z niego wyrośnie. Jeżeli zabawka nie uległa zniszczeniu w trakcie użytkowania, zamiast wyrzucać, warto ją podarować innemu dziecku w ramach rodziny czy kręgu przyjaciół.
Zniszczony domek niestety nadaje się do wyrzucenia, a trzeba pamiętać, że często wykonany jest z plastiku, którego nie poddaje się recyklingowi.

Porównanie domków drewnianych i plastikowych

Aby ułatwić ci dokonanie wyboru, zestawiliśmy w tabeli najważniejsze cechy obu rodzajów domków. Przyjrzyj się im, zanim zaczniesz poszukiwać tego idealnego dla dziecka, twojej kieszeni oraz odpowiedniego do rozmiarów pokoju.
 
cecha domek drewniany domek plastikowy
rozmiary zwykle sporych rozmiarów różnych rozmiarów
trwałość bardzo trwały mniej trwały
estetyka zwykle proste, ale ładne bardzo kolorowe, ażurowe
ekologia nadaje się do recyklingu raczej nie nadaje się do recyklingu
strona praktyczna zwykle trudno szybko go rozłożyć, zajmuje sporo miejsca, stabilny na ogół daje się zdemontować
i wtedy zajmuje niewiele miejsca, bywa niestabilny
cena z reguły wyższa od plastikowego z reguły niższa od plastikowego

A może... domek z tektury?

A dlaczego nie! Jest dużo tańszy nawet od plastikowego, a może wyglądać naprawdę atrakcyjnie. Kupisz go już od 5 złotych. Najczęściej kartonowe domki są niewielkich rozmiarów – materiał, z jakiego się je wykonuje, nie udźwignąłby większego ciężaru. Maksymalna wysokość obejmuje dwie niewielkie kondygnacje. Takie zabawki są też oczywiście dużo mniej trwałe od plastikowych i drewnianych. Za to można wśród nich znaleźć takie, które po złożeniu można samodzielnie pokolorować. To znakomita okazja do wspólnej zabawy z dzieckiem.

Domki tekturowe mają jeszcze jedną zaletę – za ich pomocą z łatwością zorientujesz się, czy zabawa domkiem to tylko chwilowy kaprys. A może zanosi się na to, że potrwa na tyle długo, że warto będzie kupić coś droższego i trwalszego? W pierwszym przypadku, kupując domek kartonowy, być może zaoszczędzisz sobie wydatków i zagracania dziecięcego pokoju. Domek kartonowy jest też, podobnie jak drewniany, ekologiczny.
[content:0_27282,0_27206,0_26754,0_27310:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy