GRY

Domek dla lalek – drewniany czy plastikowy? Jaki wybrać? [Porównanie]

Twoja córka uwielbia bawić się lalkami, ale brakuje jej jeszcze domku? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy jego zakupie i jaki wybrać: drewniany czy plastikowy.
Domek dla dzieci do zabawy
fot. AdobeStock
   
   
   
Kiedy byłam małą dziewczynką, moim największym marzeniem było posiadanie domku dla lalek. Oczywiście z mebelkami, akcesoriami i pasującymi do tego wszystkiego lalkami. Teraz mam w domu taką małą dziewczynkę i też widzę, jak zajmuje ją zabawa małymi ludzikami. Choć córka ma dopiero dwa lata, już kąpie lalki, gotuje z nimi, sadza je na maleńkich krzesełkach. Tylko do pełni szczęścia brakuje jej właśnie domku, w którym mogłyby dziać się te wszystkie zabawy. Tylko jaki domek wybrać? W sklepach półki uginają się od tego typu zabawek…

Zobacz też: Zabawki dostosowane do wieku dziecka: od roczniaka do kilkulatka

Na co zwrócić uwagę, wybierając domek dla lalek:

Redakcja poleca: Najlepsza zabawka kreatywna dla przedszkolaka - film
Prezentujemy nowości rynkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym. Którą z zabawek kreatywnych wybierzesz dla swojego dziecka?

Dla lalek, a może dla zwierzaków?

Choć wiele dziewczynek marzy o domku dla lalek Barbie, są też takie, które chciałyby, by zamieszkały w nim jej ulubione zwierzaczki. Może twoja mała dziewczynka jest miłośniczką którejś z modnych serii zwierzaków? Jeśli tak, mogłaby je wszystkie trzymać w domku, co jednocześnie stanowiłoby uzupełnienie zabawy, jak również ułatwiłoby zachowanie porządku w pokoju.

Duży, czy mały?

To zależy od tego, jakimi lalkami chce się bawić twoje dziecko. Lalki Barbie wymagają domku wysokiego, natomiast np. zabawki typu Pet Shop zmieszczą się w o wiele mniejszym lokum. Dlatego zanim wyciągniesz kartę kredytową z portfela, zapytaj dziecko, które z jego zabawek potrzebują mieszkania.
Nie bez znaczenia jest też wielkość pomieszczenia, w którym będzie się bawiło dziecko oraz ilość miejsca, jaką dysponujesz do przechowywania zabawek. Nie kupuj córce bardzo dużego domku, wokół którego nie będzie dla niej miejsca. Taka zabawka, choć w pierwszej chwili z pewnością oczaruje twoja pociechę, to w krótkim czasie zacznie ją irytować. No bo jak tu się bawić, gdy przy najmniejszym ruchu, domek się chwieje i co chwilę z niego wypadają misternie poukładane lalki i mebelki? Dlatego nawet jeśli dziecko w pierwszym momencie nie zaniemówi z wrażenia na widok mniej okazałego domku, to z pewnością jego użyteczność szybko zdobędzie jego sympatię.

Dla chłopców – zagrody, remizy strażackie

Czy chłopcy nie mogą mieć swoich domków? Przecież zabawa nimi jest taka świetna! Producenci zabawek wyszli naprzeciw także ich potrzebom. Świetnym pomysłem jest zakup synowi zagrody dla zwierząt gospodarskich. A jeśli maluch jest fanem Strażaka Sama – remizy strażackiej. To również formy domków, które jednak zamiast typowo dziewczęcych akcesoriów, posiadają te, którymi z przyjemnością pobawią się także mali chłopcy.

Domki drewniane

Takie domki są trwalsze, bardziej solidne, ale ich ceny są też zwykle o wiele wyższe niż domków plastikowych. W tej kategorii wybór jest niemały: od bardzo prostych, jednobarwnych i pozbawionych wyposażenia do takich o skomplikowanej konstrukcji, wielokolorowych i aż pękających w szwach od wyposażenia dodatkowego. Ich rozmiary też mogą się między sobą bardzo różnić, choć raczej dominują te większe. Niektóre z nich są prawdziwymi dziełami sztuki, ale są wtedy bardzo drogie. Warto sobie wtedy zadać pytanie, czy taki wydatek jest niezbędny, bo być może dziecku wystarczy domek tańszy i prostszy. Zawsze jednak dobrze jest kierować się także względami estetycznymi: taka zabawka może być ozdobą dziecięcego pokoju przez całe lata.
Jeśli leży ci na sercu dobro przyrody, domek drewniany jest bardziej ekologiczny. Kupując go, zwróć uwagę, czy użyty do jego zabezpieczenia lakier też jest przyjazny środowisku.

Domki plastikowe

Z kolei plastikowe domki dla lalek mają często bajeczne kolory, idealnie pasujące do pokoi małych księżniczek. Ich cena jest najczęściej bardziej atrakcyjna i łagodniejsza dla kieszeni rodziców niż cena domków drewnianych. Taką zabawkę warto sprawić dziecku, gdy obawiasz się, że dość szybko z niej wyrośnie, a także wtedy, gdy jego pokój nie należy do największych.
Wśród domków plastikowych mnóstwo jest bardzo lekkich, o ażurowych konstrukcjach. Najczęściej w komplecie znajduje się cały zestaw mebelków i akcesoriów. Do wyboru są domki od bardzo niewielkich do całkiem dużych, wielopoziomowych.
Kupując taki domek, pamiętaj, że prędzej czy później dziecko z niego wyrośnie. Jeżeli zabawka nie uległa zniszczeniu w trakcie użytkowania, zamiast wyrzucać, warto ją podarować innemu dziecku w ramach rodziny czy kręgu przyjaciół.
Zniszczony domek niestety nadaje się do wyrzucenia, a trzeba pamiętać, że często wykonany jest z plastiku, którego nie poddaje się recyklingowi.

Porównanie domków drewnianych i plastikowych

Aby ułatwić ci dokonanie wyboru, zestawiliśmy w tabeli najważniejsze cechy obu rodzajów domków. Przyjrzyj się im, zanim zaczniesz poszukiwać tego idealnego dla dziecka, twojej kieszeni oraz odpowiedniego do rozmiarów pokoju.
 
cecha domek drewniany domek plastikowy
rozmiary zwykle sporych rozmiarów różnych rozmiarów
trwałość bardzo trwały mniej trwały
estetyka zwykle proste, ale ładne bardzo kolorowe, ażurowe
ekologia nadaje się do recyklingu raczej nie nadaje się do recyklingu
strona praktyczna zwykle trudno szybko go rozłożyć, zajmuje sporo miejsca, stabilny na ogół daje się zdemontować
i wtedy zajmuje niewiele miejsca, bywa niestabilny
cena z reguły wyższa od plastikowego z reguły niższa od plastikowego

A może... domek z tektury?

A dlaczego nie! Jest dużo tańszy nawet od plastikowego, a może wyglądać naprawdę atrakcyjnie. Kupisz go już od 5 złotych. Najczęściej kartonowe domki są niewielkich rozmiarów – materiał, z jakiego się je wykonuje, nie udźwignąłby większego ciężaru. Maksymalna wysokość obejmuje dwie niewielkie kondygnacje. Takie zabawki są też oczywiście dużo mniej trwałe od plastikowych i drewnianych. Za to można wśród nich znaleźć takie, które po złożeniu można samodzielnie pokolorować. To znakomita okazja do wspólnej zabawy z dzieckiem.
Domki tekturowe mają jeszcze jedną zaletę – za ich pomocą z łatwością zorientujesz się, czy zabawa domkiem to tylko chwilowy kaprys. A może zanosi się na to, że potrwa na tyle długo, że warto będzie kupić coś droższego i trwalszego? W pierwszym przypadku, kupując domek kartonowy, być może zaoszczędzisz sobie wydatków i zagracania dziecięcego pokoju. Domek kartonowy jest też, podobnie jak drewniany, ekologiczny.
 

Czy wasze maluchy mają już swoje domki do zabawy? Jakie polecacie? Piszcie w komentarzach!

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj