Eksperymenty dla dzieci: lampa lawa [WIDEO]

Lampa lawa to fajny, hipnotyzujący gadżet. Jednak nie trzeba jej kupować, aby pokazać dziecku podobny efekt. Wystarczy zrobić eksperyment dla dzieci – lampa lawa domowej roboty. Do jego przeprowadzenia potrzebne jest kilka łatwo dostępnych składników i kilka chwil.

Zobacz inne z serii: Domowe eksperymenty i zabawy dla dzieci (5)

Kolorowa „magma’’ po rozgrzaniu tworzy fascynujące twory. Tak działa lampa lawa. Teraz możecie eksperyment dla dzieci „lampa’’ lawa zrobić w domu i jest to równie proste jak liczenie do trzech! Choć zasada tworzenia się „magmy’’ jest tu nieco inna niż w lampie z lawą, to efekt jest bardzo podobny. Gdy eksperyment ruszy, warto zgasić światło i podświetlić to, co będzie działo się w butelce małą lampką – widowisko będzie robiło jeszcze lepsze wrażenie.

Lampa lawa: to wam się przyda do eksperymentu

Do przygotowania tego domowego eksperymentu dla dziecka potrzebne wam będą:
  • ponad połowa butelki oleju,
  • musująca tabletka (np. wapno, magnez itp.),
  • barwnik spożywczy,
  • butelka plastikowa lub szklana,
  • woda.

Eksperyment dla dzieci: lampa lawa – jak to zrobić

Tabletkę przekrój na 4 części. Wlejcie olej do ¾ wysokości butelki, a resztę uzupełnijcie wodą (powinno zostać ok. 2,5 cm luzu). Teraz pora na barwnik – wystarczy ok. 10 kropli. Wrzućcie jedną część tabletki, a kiedy zacznie musować, dorzućcie kolejną i powtórzcie to z pozostałymi. Prawda, że wspaniałe? Uwaga! Dzieci będą chciały powtarzać tę kreatywną zabawę w nieskończoność (dorośli też...). Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy zakręcić butelkę, a kiedy będziecie mieć na to ochotę, możecie „lawę’’ ożywić, wrzucając do środka nową tabletkę.
Ciekawostka: Lampa lawa, oryginalnie nazwana „Lava Lamp’’, powstała w Anglii w latach 60. Jej składniki objęte są tajemnicą, ale wiadomo, że znajduje się w niej olej mineralny, parafina, czterochlorek węgla, barwnik, gliceryna i woda.

Lampa lawa jako doświadczenie

Olej jest lżejszy od wody (ma mniejszą gęstość). Woda nie miesza się z olejem. To trochę jak z magnesami: cząstki wody przyciągają się z innymi cząstkami wody, a cząstki oleju przyciągają inne cząstki oleju. Rozpuszczając się w butelce, tabletka zaczyna musować, a pęcherzyki powietrza unosząc się, zabierają ze sobą cząsteczki kolorowej wody. Gdy bąbelki gazu dopływają do w powierzchni, gaz ucieka, a woda opada na dół. 

W lampie lawie kupowanej w sklepie nie ma tabletek musujących. Tam ruch wymusza temperatura. Ciecz, która przyjmuje postać kolorowych bąbli, unoszona jest przez nagrzaną w dolnej części lampy ciecz nośną. Wypchnięty do góry bąbel lawy opada, gdy ciecz nośna ostygnie. Zjawisko to nosi nazwę konwekcji i zachodzi w naturze, np. atmosferze. Wykorzystują je ptaki szybujące, paralotniarze oraz piloci szybowców – unosi ich ogrzane przy powierzchni ziemi powietrze.

Inne eksperymenty dla dzieci:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy