Domowe eksperymenty: lawa w butelce - jak lampa! [WIDEO]

Kiedy pada lub dobrze wam w domu, zróbcie świetny eksperyment! Za pomocą kilku składników z kuchennej szafki wyczarujecie w butelce hipnotyzującą lawę!

Zobacz inne z serii: Domowe eksperymenty i zabawy dla dzieci (5)

Pamiętacie lampy "lawa"? Kolorowa magma po rozgrzaniu tworzy fascynujące twory. Teraz możecie taką "lampę" zrobić w domu z dziećmi i jest to równie proste jak liczenie do 3! Taki domowy eksperyment na pewno umili wam deszczowy dzień, a składniki znajdziecie w kuchennej szafce. Do dzieła!

Lawa w butelce: co wam się przyda?

Do przygotowania tego domowego eksperymentu potrzebne wam będą:
  • ponad połowa butelki oleju
  • musująca tabletka (np. wapno, magnez itp.)
  • barwnik spożywczy
  • butelka plastikowa lub szklana
  • woda

Jak zrobić lawę w butelce?

Tabletkę przekrój na 4 części. Wlejcie olej do ¾ wysokości butelki, a resztę uzupełnijcie wodą (powinno zostać ok. 2,5 cm luzu). Teraz pora na barwnik – wystarczy ok. 10 kropli. Wrzućcie jedną część tabletki, a kiedy zacznie musować, dorzućcie kolejną i powtórzcie to z pozostałymi. Prawda, że wspaniałe? Uwaga! Dzieci będą chciały powtarzać tę kreatywną zabawę w nieskończoność (dorośli też...). Dobra wiadomość jest taka, że wystarczy zakręcić butelkę, a kiedy będziecie mieć na to ochotę, możecie ją ożywić, wrzucając do środka nową tabletkę!
Ciekawostka: "Lava Lamp" powstała w Anglii w latach 60. Jej składniki objęte są tajemnicą, ale wiadomo, że w oryginalnej lampie znajdował się olej mineralny, parafina, czterochlorek węgla, barwnik, gliceryna i woda.

Jak to możliwe?

Olej jest lżejszy od wody (ma mniejszą gęstość). Woda nie miesza się z olejem. To trochę jak z magnesami: cząstki wody przyciągają się z innymi cząstkami wody, a cząstki oleju przyciągają inne cząstki oleju. Rozpuszczając się w butelce, tabletka zaczyna musować, a pęcherzyki powietrza unosząc się, zabierają ze sobą cząsteczki kolorowej wody. Gdy bąbelki gazu dopływają do w powierzchni, gaz ucieka, a woda opada na dół. 

Zrób też pozostałe domowe eksperymenty dla dzieci:

Ocena (3 oceny)

4.7

Zobacz także

Popularne tematy