Jak zrobić wulkan z sody i octu: eksperyment dla dzieci [WIDEO]

Nie wiesz, jak zrobić wulkan w domu? Oto prosty eksperyment, którego efekty są naprawdę zachwycające. Przeprowadźcie go i podziwiajcie spektakularny wybuch. Eksperymenty dla dzieci to wspaniała zabawa, a stworzenie własnego wulkanu z pewnością na długo zostanie w pamięci maluchów. Podpowiadamy, jak łatwo zrobić wulkan.

Zobacz inne z serii: Domowe eksperymenty i zabawy dla dzieci (5)

Jeśli szukacie podpowiedzi, jak zrobić wulkan w domu – przedstawiamy gotową instrukcję. Domowy wulkan to jeden z najprostszych i najbardziej efektownych eksperymentów naukowych dla dzieci. Potrzebne składniki znajdziecie w swojej kuchni. Dzięki takim doświadczeniom kreatywnie spędzicie czas, a dzieci będą mogły poznać zjawiska zachodzące w ich otoczeniu. 

Jak zrobić wulkan: potrzebne składniki

Do zrobienia domowego wulkanu będą potrzebne następujące rzeczy:
  • mały słoik
  • 30 ml octu
  • 2 łyżki sody oczyszczonej
  • łyżka płynu do mycia naczyń
  • barwnik spożywczy (opcjonalnie)
  • taca

Jak zrobić wybuchający wulkan?

Wsypcie do słoika sodę oczyszczoną, wlejcie łyżkę płynu do mycia naczyń i ewentualnie 5 kropli barwnika spożywczego (jeśli chcecie zabarwić lawę!), następnie dodajcie ocet. Gotowe! Wulkan wybucha, a ze słoika wypływa strumień lawy. Prawda, że to spektakularna zabawa edukacyjna?

Wulkan z sody i octu – jak to możliwe?

Wytłumacz dziecku, że w trakcie przeprowadzania doświadczenia z wulkanem zachodzi prawdziwa reakcja chemiczna. Ocet (kwas) wchodzi w reakcję z sodą (zasada), w efekcie czego powstają bąbelki dwutlenku węgla – to właśnie nasza domowa lawa!

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy