Oparzenie chemiczne po zabawie domowym glutkiem
fot. Facebook/Rebekha D'Stephano

To mogło się przytrafić twojemu dziecku! Nie pozwól na taką zabawę!

Te zdjęcia oparzonych rączek to ostrzeżenie dla wszystkich rodziców. Chociaż zabawa domowymi glutkami jest coraz popularniejsza, może być niebezpieczna dla dziecka!
Hanna Szczesiak
Oparzenie chemiczne po zabawie domowym glutkiem
fot. Facebook/Rebekha D'Stephano
Glutki (ang. slime) do zabawy cieszą się wśród dzieci coraz większą popularnością. Jak przekonuje jedna z mam, zabawa takimi glutkami może być niebezpieczna!

Niebezpieczna zabawa

Rebekha D’Stephano opublikowała na Facebooku zdjęcia poparzonej skóry córeczki. W podpisie zamieszczonym przy zdjęciu ostrzega innych rodziców, by nie pozwalali dzieciom na robienie glutków w domu. Zobaczcie jej post i przeczytajcie, co napisała:
 

 
"Moja mała księżniczka robiła glutka zgodnie z instrukcją z filmu na YouTube. Nazywają go Unicorn Slime lub Tie Dye Slime, szalone nazwy, śliczne, zwariowane kolory. Pojechałam do sklepu i kupiłam DeeJay wszystkie potrzebne składniki. 3 tygodnie później czekamy w szpitalu na operację plastyczną jej poparzonych rączek. Zaczęło się od pęcherzy, później skóra zaczęła się łuszczyć, teraz jest poparzona! NIE POZWÓLCIE DZIECIOM TEGO ROBIĆ! Przy tych filmikach nie ma żadnych ostrzeżeń! Ona teraz tak bardzo cierpi, ale jest twarda i się nie poddaje. Oglądanie cierpienia własnego dziecko jest koszmarem dla każdego rodzica!" – napisała Rebekha.
Redakcja poleca: Jak zrobić nietoperza na Halloween?
Wystarczy dosłownie kilka minut, by z rolki po papierze wyczarować fantastycznego nietoperza na Halloween. Zobacz film i zrób w raz z dzieckiem super nietoperza z rolki.

Jak uchronić dziecko przed oparzeniem?

W większości instrukcji, które można znaleźć w internecie, do zrobienia domowego glutka potrzebne są dwa składniki: klej i detergent do prania. To kontakt z detergentem może wywołać silną reakcję alergiczną i oparzenia (na każdym detergencie powinna znajdować się informacja o zagrożeniu wynikającym z kontaktu produktu ze skórą). Nic dziwnego, że córeczka Rebeki poparzyła rączki!

Jak uchronić dziecko przed oparzeniami spowodowanymi zabawą domowym glutkiem? Dr Helen Webberley, lekarz ogólny z Oxford Online Pharmacy, przyznała w rozmowie z The Huffington Post, że to rodzice powinni czuwać nad bezpieczeństwem dzieci. "Upewnijcie się, że wasze dzieci mają świadomość zagrożeń, jakie niesie za sobą używanie niektórych składników. Unikajcie detergentów do prania czy innych środków czystości, zastąpcie je mąką kukurydzianą. Ewentualnie dajcie dzieciom gumowe rękawiczki, żeby mikstura nie miała kontaktu ze skórą" – powiedziała dr Webberley.

Jeśli wasze dzieci uwielbiają zabawy plastyczne, zamiast zabawy chemikaliami, zróbcie z nimi figurki z masy solnej. Taka zabawa może dać tyle samo frajdy, ile robienie glutka, a jest o wiele bezpieczniejsza!

Polecamy: Kolorowa masa solna. Jak ją zrobić?

Źródło: Facebook, huffingtonpost.co.uk
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy