domowe metody na afty, afty i pleśniawki smarowanie moczem
fot. Fotolia

Czy smarowanie moczem to dobry sposób leczenia aft u dziecka?

Niektóre domowe sposoby leczenia aft mogą zadziwić. Ekspert wyjaśnia, czy można do tego celu używać moczu dziecka.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
domowe metody na afty, afty i pleśniawki smarowanie moczem
fot. Fotolia
Ostatnio dowiedziałam się, że na afty u dzieci i inne podobne do nich zmiany w jamie ustnej, np. pleśniawki dobrym domowym sposobem jest dokładne wysmarowanie wnętrza buzi gazikiem, nasączonym w moczu dziecka. Czy można tak pozbyć się afty u niemowlaka? Joanna z Łowicza

Odpowiada prof. Ewa Helwich: Smarowanie aft moczem to bardzo drastyczna praktyka. Nie ma żadnych medycznych przesłanek, aby ją stosować. Mocz może zawierać bardzo groźne dla zdrowia niemowlęcia bakterie. W żadnym wypadku nie wolno aplikować go do jamy ustnej. Postępując w ten sposób, możemy zamiast pomóc, doprowadzić do wywołania niebezpiecznej infekcji.

Czytaj też:
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy