domowe metody na afty, afty i pleśniawki smarowanie moczem
fot. Fotolia

Czy smarowanie moczem to dobry sposób leczenia aft u dziecka?

Niektóre domowe sposoby leczenia aft mogą zadziwić. Ekspert wyjaśnia, czy można do tego celu używać moczu dziecka.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
domowe metody na afty, afty i pleśniawki smarowanie moczem
fot. Fotolia
Ostatnio dowiedziałam się, że na afty u dzieci i inne podobne do nich zmiany w jamie ustnej, np. pleśniawki dobrym domowym sposobem jest dokładne wysmarowanie wnętrza buzi gazikiem, nasączonym w moczu dziecka. Czy można tak pozbyć się afty u niemowlaka? Joanna z Łowicza

Odpowiada prof. Ewa Helwich: Smarowanie aft moczem to bardzo drastyczna praktyka. Nie ma żadnych medycznych przesłanek, aby ją stosować. Mocz może zawierać bardzo groźne dla zdrowia niemowlęcia bakterie. W żadnym wypadku nie wolno aplikować go do jamy ustnej. Postępując w ten sposób, możemy zamiast pomóc, doprowadzić do wywołania niebezpiecznej infekcji.

Czytaj też:
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy