domowe sposoby na owsiki u dzieci
fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na owsiki u dzieci: naturalne i skuteczne

Domowe sposoby na owsiki u dzieci wspomagają leczenie preparatem zaleconym przez lekarza. Połączenie farmaceutyku z naturalnymi metodami jest najlepszym rozwiązaniem. Nie tylko pozwala pozbyć się owsicy, ale także zapobiega nawrotowi zakażenia.
Ewa Janczak-Cwil
domowe sposoby na owsiki u dzieci
fot. Adobe Stock
Zanim zastosujesz domowe sposoby na owsiki, po konsultacji z lekarzem zaopatrz się w aptece w preparat na owsiki (występuje w tabletkach lub w syropie). Można stosować go u dzieci powyżej 2 roku życia. Jeśli połączenie leku z naturalnymi metodami zwalczania owsicy nie przyniesie oczekiwanych efektów, ponownie zgłoś się do lekarza, który przepisze inny lek.

Domowe sposoby na owsiki u dzieci

Podając dziecku lek na owsiki, warto wdrożyć dodatkowe działania, które pomogą pozbyć się owsików. Leczenie owsicy wspomogą naturalne domowe metody. Do najpopularniejszych należą:
 • Kwaśna dieta – bogata w kiszonki. Owsiki nie lubią kwaśnego środowiska, a kiszonki dodatkowo wspomagają pracę jelit, ułatwiając wydalanie pasożytów. Podawaj dziecku sok z kwaszonych ogórków, same kwaszone ogórki, kiszoną kapustę oraz pochodzący z niej sok. Dieta na owsiki powinna również zawierać błonnik, który wspomaga pracę jelit (zawierają go np. produkty razowe) oraz kefiry, jogurty (naturalne, nie słodkie!) i maślankę. 
 • Syrop z cebuli – pokrój dwie cebule w plastry, włóż do słoja i zasyp cukrem. Odstaw w chłodne miejsce i co jakiś czas potrząsaj słojem. Gdy cebula wypuści sok, podawaj go dziecku 2-3 razy dziennie po łyżce, a słoik z sokiem trzymaj w lodówce (skutecznie działa również syrop z cebuli i czosnku).
 • Pasta z czosnku – przeciśnij czosnek przez praskę, wymieszaj z odrobiną masła i powstałą pastą posmaruj dziecku kanapkę. Podawaj rano i wieczorem.
 • Pestki dyni – rozkrusz je i podaj dziecku codziennie rano na czczo (2 łyżki), np. z miodem. Możesz też dodawać je do sałatek.
 • Ograniczenie słodyczy w diecie dziecka – najlepiej całkowicie z nich zrezygnować.
 • Ziołowe nasiadówki – zaparz 5 łyżek rumianku w 5 litrach wody. Gdy napar będzie ciepły (nie gorący!), przelej do miski i posadź w nim dziecko na kilka minut.
 • Mycie owoców i warzyw przed podaniem ich dziecku. 

Naturalne metody leczenia owsicy – o czym pamiętać?

Aby skutecznie zwalczyć owsiki u dziecka, w czasie leczenia należy:
 • prać pościel w temperaturze 60–90 stopni i zmieniać ją co 3-4 dni
 • obciąć dziecku bardzo krótko paznokcie
 • często myć dziecku ręce, zawsze koniecznie po wyjściu z toalety i przed posiłkami
 • wytłumaczyć maluchowi (i pilnować go), aby nie wkładał rączek do buzi i innych przedmiotów
 • wysprzątać pokój dziecka z kurzu, w którym mogą znajdować się jaja owsików.

Należące do dziecka pluszaki warto wyprać w temperaturze 60 stopni – niższa nie zabija owsików. Zabawki, których nie można włożyć do pralki, trzeba dokładnie umyć mydłem albo usunąć. Spirytus i alkohol nie niszczą jaj owsików, więc nie można nimi skutecznie dezynfekować przedmiotów, które dziecko bierze do rąk.

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?
Objawy pasożytów u dzieci to najczęściej biegunka, nieokreślone bóle brzucha, wymioty, brak apetytu czy stan podgorączkowy. Objawy te nie są jednoznaczne i mogą być oznaką także innych chorób u dziecka. Pasożyty mogą także zamieszkiwać organizm i nie dawać żadnych objawów.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy