GRY
 
 

Domowe sposoby na plamy na ubrankach

Plamy z błota, marchewki, soczku, flamastrów czy oliwy pojawiają się na dziecięcych ubrankach w zastraszającym tempie - wydaje ci się, że nie ma na nie mocnych? Nieprawda! Z każdą plamą możesz sobie poradzić.

Chłopiec z brudnymi rączkami
fot. Panthermedia
Oczywiście możesz użyć wybielacza lub odplamiacza chemicznego, ale one również nie zawsze dają sobie radę z uporczywymi plamami. Zresztą nie do wszystkich materiałów się nadają. Oto domowe sposoby na trudne plamy.

Uwaga! Jeśli obawiasz się, że jakiś środek źle zadziała na kolorową tkaninę (odbarwi ją) zrób próbę w miejscu mało widocznym, np. na szwie po wewnętrznej stronie ubrania.  

Błoto

Odczekaj, aż wyschnie, a następnie wykrusz je lub wyszczotkuj zabłocone miejsce. To powinno wystarczyć. Jeśli zostaną jeszcze ślady błota wyczyść plamę najpierw spirytusem, a następnie upierz w płynie do mycia naczyń.
Redakcja poleca: Zobacz, jak Anna Dereszowska znalazła talent w sobie i co odkryła u swojej córki! [WIDEO]
"Szkoliłam rysunek, bo miałam być architektem" – mówiła aktorka podczas spotkania w Akademii 5.10.15. Zdradziła jedną ważną rzecz, która pomogła jej znaleźć klucz do tego, co chce w życiu robić!

Buraki

Plamę wytrzyj od razu mokrą gąbką i namocz na noc w zimnej wodzie. Potem wetrzyj w nią nierozcieńczony płyn do mycia naczyń i wypłucz. Bardzo skuteczne jest polanie świeżej plamy wrzącą wodą, ale tylko wtedy, jeśli nie zaszkodzi to tkaninie.

Czekolada

Resztki zeskrob z ubranka i wypłucz je w zimnej wodzie. Namocz w proszku do prania. Jeśli plamy zostaną, spróbuj je usunąć wywabiaczem do plam.

Długopis

Świeże plamy usuń, zamaczając plamę w zsiadłym mleku. Potem upierz w wodzie. Stare plamy można wywabić sokiem z cytryny.

Flamastry

Plamy wypierz w mydle lub najpierw natrzyj gliceryną, a potem upierz jak zwykle. Jeśli pozostały jeszcze ślady, usuń je spirytusem.

Guma do żucia

Ubranko włóż do zamrażalnika lub obłóż kostkami lodu. Gdy zamarznie, wykrusz gumę do żucia. Resztki plamy możesz wyczyścić benzyną do czyszczenia.

Herbata (i kawa)

Plamę jak najszybciej namocz w ciepłym roztworze płynu do mycia naczyń na kilkadziesiąt minut. Potem wyczyść alkoholem, jeśli ślad po plamie jeszcze pozostał, usuń go wodą utlenioną. Herbata na białym obrusie zniknie, jeśli szybko polejesz ją sokiem z cytryny, a potem spłuczesz letnią wodą. Plamę z kawy z mlekiem plamę namocz w ciepłej wodzie z proszkiem enzymatycznym.

Jajka

Świeżą plamę od razu wypłucz w zimnej wodzie (absolutnie nie gorącej!), a następnie upierz w proszku do prania. Plamę możesz też usunąć płucząc tkaninę w zimnej wodzie, a potem piorąc w proszku do prania.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj