Dziecko i plamy na ubranku
fot. Adobe Stock

Plama? Wypierz ją bez chemii!

Plamy z błota, marchewki, soczku, flamastrów czy oliwy pojawiają się na dziecięcych ubrankach w zastraszającym tempie - wydaje ci się, że nie ma na nie mocnych? Nieprawda! Z każdą plamą możesz sobie poradzić.
Aleksandra Sobieraj
Dziecko i plamy na ubranku
fot. Adobe Stock
Aby pozbyć się plam na dziecięcych ubrankach, możesz oczywiście użyć wybielacza lub odplamiacza chemicznego, ale one również nie zawsze dają sobie radę z uporczywymi zabrudzeniami. Zresztą nie do wszystkich materiałów się nadają. Poznaj domowe sposoby na trudne plamy.
Uwaga! Jeśli jednak obawiasz się, że jakiś środek źle zadziała na kolorową tkaninę (odbarwi ją) zrób próbę w miejscu mało widocznym, np. na szwie po wewnętrznej stronie ubrania.  

Błoto

Odczekaj, aż błoto wyschnie, a następnie wykrusz je lub wyszczotkuj zabłocone miejsce. To powinno wystarczyć. Jeśli zostaną jeszcze ślady błota wyczyść plamę najpierw spirytusem, a następnie upierz w płynie do mycia naczyń.
Redakcja poleca: Jak można zarazić się gruźlicą? [WIDEO]
Gruźlicą można zarazić się od osoby, która na nią choruje. Na gruźlicę w Polsce wcale nie zapadają przede wszystkim ludzie w podeszłym wieku. Według danych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc grupy ryzyka nieco się zmieniły i dzieci mogą zarazić się gruźlicą także od osób w średnim wieku.

Buraki

Plamę wytrzyj od razu mokrą gąbką i namocz na noc w zimnej wodzie. Potem wetrzyj w nią nierozcieńczony płyn do mycia naczyń i wypłucz. Bardzo skuteczne jest polanie świeżej plamy wrzącą wodą, ale tylko wtedy, jeśli nie zaszkodzi to tkaninie.

Czekolada

Resztki zeskrob z ubranka i wypłucz je w zimnej wodzie. Namocz w proszku do prania. Jeśli plamy jednak zostaną na tkaninie, spróbuj je usunąć wywabiaczem do plam.

Zobacz też: Jak prać ubranka malutkiego dziecka?

Długopis

Świeże plamy usuń, zamaczając plamę w zsiadłym mleku. Potem upierz w wodzie. Stare plamy można wywabić sokiem z cytryny.

Flamastry

Plamy wypierz w mydle lub najpierw natrzyj gliceryną, a potem upierz jak zwykle. Jeśli pozostały jeszcze jakieś ślady po tuszu ślady, usuń je spirytusem.

Jajka

Świeżą plamę od razu wypłucz w zimnej wodzie (absolutnie nie gorącej!), a następnie upierz w proszku do prania. Plamę możesz też usunąć, płucząc tkaninę w zimnej wodzie, a potem piorąc w proszku do prania. 

Guma do żucia

Ubranko włóż do zamrażalnika lub obłóż kostkami lodu. Gdy zamarznie, wykrusz gumę do żucia. Resztki plamy możesz wyczyścić benzyną do czyszczenia.

Herbata (i kawa)

Plamę jak najszybciej namocz w ciepłym roztworze płynu do mycia naczyń na kilkadziesiąt minut. Potem wyczyść alkoholem, a jeśli ślad po plamie jeszcze pozostał, usuń go wodą utlenioną. Herbata na białym obrusie zniknie, jeśli szybko polejesz ją sokiem z cytryny, a potem spłuczesz letnią wodą. Plamę z kawy z mlekiem plamę namocz w ciepłej wodzie z proszkiem enzymatycznym.

Keczup

Wypłucz tkaninę w zimnej wodzie i namocz w płynnym detergencie. W razie potrzeby wyczyść jeszcze spirytusem.

Krew

Świeże plamy jak najszybciej spierz w chłodnej (nigdy w ciepłej!) wodzie z dodatkiem soli. Stare, zaschnięte najpierw zeszczotkuj, a potem spierz w wodzie z proszkiem do prania, w przypadku białej tkaniny w wodzie utlenionej.

Marchewka

Świeżą plamę szybko zapierz zwykłym (a najlepiej szarym) mydłem i zostaw na trochę z mydlaną pianką. Potem normalnie upierz. Jeśli ślady zostały, wystaw ubranko na słońce – dobrze wybiela marchewkowe plamy.

Masło

Świeżą plamę szybko wypierz w gorącej wodzie z mydłem lub posyp zaplamione miejsce mąką ziemniaczaną, a potem sczyść szczoteczką.

Olej roślinny

Tkaninę zabrudzoną olejem (także oliwą z oliwek) dobrze zmocz w wodzie i oczyść alkoholem z dodatkiem czystego octu.

Owoce

Przed praniem plamę natrzyj solą, wypłucz w zimnej wodzie i namocz w płynnym detergencie. Teraz najlepiej upierz ubranko w gorącej wodzie (jeśli rodzaj tkaniny na to pozwala). Plamy z owoców, możesz też zaprać w kwaśnym mleku. Jeśli są na bawełnie 15 minut przed praniem można je przetrzeć plasterkiem cytryny - wtedy zblednąi łatwiej się spiorą. Świeże plamy z owoców najlepiej polewać wrzątkiem do chwili, aż zabrudzenie zniknie.

Szpinak

Dobre efekty daje pocieranie zabrudzonego szpinakiem miejsca surowym ziemniakiem.

Trawa

Zabrudzone nią ubranka najlepiej czyść alkoholem z dodatkiem wody z solą. Potem upierz jak zwykle.

Wosk

Tkaninę obłóż kostkami lodu lub włóż do zamrażalnika, a potem wykrusz wosk (parafinę). Włóż materiał między dwie warstwy bibuły (lub papieru pergaminowego) i przeprasuj ciepłym żelazkiem. Jeśli zostaną jeszcze resztki plamy, wyczyść je wywabiaczem do plam i przetrzyj spirytusem metylowym.
 
Mamo, To Ja ekoedycja na 25 lat magazynu
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy