chore dziecko
Adobe Stock
Zdrowie

Domowe sposoby na przeziębienie u dziecka

Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy przeziębienia u dziecka warto zrobić wszystko, by wspomóc organizm w walce z infekcją wirusową. Sprawdź, jakie są naturalne i domowe sposoby na przeziębienie u dzieci. Konsultacja: dr Joanna Gzik, pediatra.

Objawy przeziębienia u dzieci

Objawy przeziębienia u dzieci, jak zwykliśmy nazywać infekcję wirusową dróg oddechowych, to przede wszystkim:

  • katar
  • kaszel
  • złe samopoczucie
  • osłabienie organizmu
  • ból głowy
  • ból gardła
  • gorączka

Jeśli organizm nie poradzi sobie ze zwalczeniem infekcji wirusowej, może się ona rozszerzać powodując zapalenie oskrzeli, płuc, ucha czy zatok. Warto temu zapobiec, stosując naturalne i domowe sposoby na przeziębienie.

1.Sposoby na katar u dziecka

Zamiast podawać środki na katar obkurczające śluzówkę (doraźnie pomogą, jednak nadużywane zniszczą delikatną błonę śluzową nosa i spowodują tzw. katar polekowy lub zatkanie nosa spowodowane wtórnym obrzękiem śluzówki), kilka razy dziennie zapuszczaj dziecku do nosa sól fizjologiczną – po jednej kropli do każdej dziurki.

Może być to też preparat w spreju z solą fizjologiczną lub wodą morską. Taki zabieg rozluźni wydzielinę w nosku i ułatwi oczyszczanie nosa.

Jeśli dziecko potrafi wydmuchać nos, to zachęcajmy je do tego, jeśli nie, to trzeba mu pomóc aspiratorami do noska lub gumową „gruszką".

Można również posmarować nosek maścią majerankową. U starszaków dobrym sposobem na katar bywają również ziołowe inhalacje dla dzieci, np. z lipy, rumianku, sosny. Garnuszek z wodą lub naparem z ziół ustaw w pobliżu łóżeczka, by dziecko oddychało wilgotnym powietrzem. 

Naturalne sposoby na przeziębienie u dziecka to również leki homeopatyczne, które możesz stosować już od pierwszych miesięcy życia. Dobiera się je w zależności od rodzaju kataru, obserwując wydzielinę z nosa.

Jeśli katar jest bardzo obfity wodnisty, łzawią oczy, a nos staje się podrażniony, czerwony, poprawę przyniesie Allium cepa. Katar zielony nadkażony, ropny pomoże wyleczyć Kalium bichromicum. Jeśli nos zatyka się nocą, a dziecko od rana kicha salwami i katar jest niezbyt obfity, jasny, ulgę przyniesie Nux vomica. Jeśli natomiast zatkany nos uniemożliwia dziecku oddychanie i ssanie piersi pomoże Sambuccus nigra – mówi dr Joanna Gzik, lekarz pediatra, stosująca w swojej praktyce leki homeopatyczne.

2. Suchy kaszel u dziecka i szczekający kaszel krtaniowy

Suchy kaszel u dziecka często występuje w pierwszej fazie infekcji wirusowej u dzieci, ale może też utrzymywać się po jej zakończeniu.

Suchy, szczekający kaszel towarzyszy nie tylko przeziębieniu u dziecka, ale również zapaleniu krtani u dzieci, dlatego mówi się też o nim kaszel krtaniowy. Bywa bardzo męczący. Potęguje uczucie łaskotania lub suchości w gardle i krtani, co prowokuje szczekający kaszel. Często nasila się on w nocy lub przy zmianie temperatury powietrza, którym dziecko oddycha np. po wejściu do ciepłego pomieszczenia lub wyjściu na zimno. Szczekający kaszel nie powoduje odkrztuszania wydzieliny i warto go łagodzić.

Możesz podawać dziecku napary i wyciągi z kwiatów i korzeni prawoślazu, ślazu, nasion lnu. Działają osłaniająco na błonę śluzową dróg oddechowych, zmniejszają ich podrażnienie, przez co zmniejszają odruch kaszlu. Pomocne są też:

  • syrop z babki lancetowatej
  • syrop prawoślazowy
  • syrop z cebuli
  • kompot gruszkowo-migdałowy
     

Co na kaszel warto jeszcze zastosować? Np. leki homeopatyczne, które dobiera indywidualnie lekarz homeopata. – Dobierając homeopatyczny lek na kaszel u dziecka, zwracamy uwagę nie tylko na rodzaj kaszlu, ale też na zachowanie dziecka oraz na to, czy jego stan poprawia się, gdy oddycha ciepłym czy raczej zimnym powietrzem, jakie czynniki wywołują atak kaszlu – mówi dr Joanna Gzik, lekarz pediatra.

Np. suchy kaszel u dziecka z uczuciem „łaskotania piórkiem w gardle" nasilający się przy oddychaniu zimnym powietrzem złagodzi Rumex crispus, natomiast gdy ataki kaszlu nasilają się po położeniu się do łóżka i w nocy, ulgę przyniesie Drosera. W leczeniu szczekającego kaszlu krtaniowego pomocna jest Spongia tosta.

Pamiętaj o nawilżeniu mieszkania (można rozłożyć mokre ręczniki na kaloryferach, włączyć nawilżacz powietrza). Dziecko powinno też dużo pić.

3. Mokry kaszel u dziecka

Mokry kaszel u dziecka jest dla małego organizmu bardzo korzystny. Pomaga organizmowi oczyścić drogi oddechowe z wydzieliny, która spływa z nosogardła, zatok i tej, która powstaje w oskrzelach. Nie powinno się go hamować; wręcz przeciwnie – warto pomóc w upłynnieniu, rozrzedzeniu i odkrztuszeniu wydzieliny. Podawaj dziecku syropy na kaszel mokry: syrop prawoślazowy, z cebuli, tymiankowy, oraz napary z kopru włoskiego.

- W rozrzedzeniu wydzieliny i ułatwieniu odkrztuszenia pomóc mogą również leki homeopatyczne, które dobiera się w zależności od rodzaju kaszlu, a także od tego, jak przebiega infekcja oraz co przynosi dziecku ulgę – dodaje dr Joanna Gzik. Jeśli wydzielina jest trudna do odkrztuszenia ulgę przyniesie Antimonium tartaricum, jeśli ataki kaszlu są tak silne, że prowokują wymioty lub odruchy wymiotne, pomoże Ipeca.

Pomocne są też inhalacje dla dzieci z soli fizjologicznej lub soli fizjologicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego. Nawilżą drogi oddechowe i spowodują upłynnienie wydzieliny, co ułatwi jej odkrztuszenie.

4. Gorączka u dziecka

Gorączka u dziecka świadczy o tym, że organizm walczy z chorobą, broni się przed chorobotwórczymi wirusami lub bakteriami. Podwyższa temperaturę ciała i uruchamia układ immunologiczny, by je zniszczyć. Gdy temperatura nie przekracza 38°C, nie trzeba jej obniżać (chyba, że wcześniej u dziecka występowały drgawki gorączkowe).
Możesz podać dziecku ciepły napar z:

  • kwiatów czarnego bzu
  • lipy
  • owoców maliny

Gdy dziecko spoci się, spowoduje to obniżenie temperatury ciała.

Czasem, jeśli dziecko przemarznie na spacerze lub na deszczu, trzeba je rozgrzać. Jego organizm generuje gorączkę z powodu wychłodzenia. Ma ono uczucie zimna, trzęsie się, prosi, by je okryć, ma dreszcze. Warto wówczas:

  • wymoczyć dziecku stopy w wywarze z imbiru
  • zrobić ciepłą kąpiel
  • podać herbatę rozgrzewającą
  • założyć dodatkowy sweter i skarpetki
     

Organizm rozgrzeje się i gorączka u dziecka zacznie spadać. Jednak zawsze trzeba pamiętać, aby przy gorączce dziecko dużo piło, aby podczas pocenia nie doszło do odwodnienia organizmu.

Bardzo wysoka gorączka u dziecka może powodować złe samopoczucie, osłabienie organizmu i obciążać układ krążenia. U niektórych dzieci może wpływać na układ nerwowy, powodując majaczenia czy skłonność do drgawek gorączkowych. Jeśli dziecko tak reaguje i gorączka przekroczyła 38°C, trzeba ją obniżyć.

Zwykle na obniżenie gorączki u dziecka polecane są leki zawierające paracetamol lub ibuprofen, jednak mogą być pomocne również metody naturalne obniżania temperatury, zwłaszcza jeśli nie jest ona bardzo wysoka, takie jak:

  • Chłodne okłady. Zamocz bawełnianą pieluszkę w chłodnej wodzie, wyciśnij. Okład połóż na czoło, łydki i przedramiona dziecka. Przecieraj też jego kark.
  • Kąpiel ochładzająca. Do wanny (lub wanienki) nalej wody o temperaturze ciała dziecka. Stopniowo, powoli, dolewaj troszkę chłodnej wody. Dziecko Może posiedzieć w wodzie 5–10 minut. Woda w wanience będzie stopniowo stygnąć, a wraz z nią dziecku zacznie spadać gorączka. Po wyjęciu z kąpieli, wytrzyj dziecko i ciepło ubierz.
     

W przypadku gorączki u dzieci również można wspomóc się homeopatią. Leki homeopatyczne dobiera się nie tylko w zależności od wysokości temperatury, ale też innych objawów towarzyszących gorączce, np. pocenia, obecności lub braku pragnienia, nadwrażliwości na ostre światło, hałas.
    1.    W przypadku wolno rosnącej niewysokiej gorączki (do 38°C) można zastosować Ferrum phosphoricum.
    2.    Gdy gorączka pojawia się nagle, zwłaszcza po gwałtownym ochłodzeniu i szybko rośnie, a dziecko ma suchą rozpaloną skórę, nie poci się i chce dużo pić, sprawdza się Aconitum napellus.
    3.    Jeśli dziecko przy gorączce obficie się poci, ma zaczerwienioną twarz, szerokie źrenice, błyszczące oczy, skarży się, że razi je światło, sucho pokasłuje i ma uczucie suchości w gardle, można zastosować Belladonna.

Uwaga: jeśli gorączka u dziecka nie spada, przedłuża się, lub dziecko bardzo źle się czuje, jest apatyczne, konieczny jest kontakt z lekarzem.

5. Ból gardła u dziecka

Gardło czerwone, błyszczące, czasem z widocznymi pęcherzykami na łukach podniebiennych, lub jasne, ale rozpulchnione, świadczy raczej o tym, że to infekcja wirusowa.

Jeśli na migdałkach widać białe lub żółte naloty, to najprawdopodobniej angina.

Silnie czerwony, wręcz purpurowy kolor gardła i języka to zapewne objaw szkarlatyny.

Jeśli jednak ból gardła towarzyszy zwykłemu przeziębieniu lub infekcji wirusowej, warto zastosować domowe sposoby na ból gardła u dziecka.

Napary do picia na ból gardła
Podaje się je dziecku (do 3. roku życia), które jeszcze nie potrafi płukać gardła. Może to być działający przeciwzapalnie napar z rumianku, lipy, szałwii, podbiału. Warto podawać do picia kilka razy dziennie.​

Płukanki na gardło
Płukanie gardła można stosować u starszych dzieci, które potrafią to robić. Podaj dziecku do płukania ciepłą wodę lub napar z rumianku lub szałwii.

Jeśli dziecko jest alergikiem, może płukać gardło wodą z wodą utlenioną — na pół szklanki wody łyżeczkę wody utlenionej.

Gdy nie ma alergii, do płukania gardła można używać naparów ziołowych z:

  • rumianku
  • szałwii
  • podbiału
  • lipy

6. Dieta przy przeziębieniu u dzieci

Jeśli w czasie przeziębienia u dziecka, zwłaszcza ze stanem podgorączkowym, maluch ma gorszy apetyt i nie chce jeść, nie martw się i nie zmuszaj go do tego. Ważne, aby dużo pił. Zazwyczaj apetyt jest gorszy, kiedy organizm walczy z infekcją wirusową. Na tym się skupia, dlatego inne czynności minimalizuje. Kiedy przeziębienie u dziecka ustępuje, na ogół apetyt wraca.

Proponuj dziecku do jedzenia posiłki lekkostrawne, apetyczne, takie, na które ma chęć, choć pewnie nie zje zbyt dużo:

  • ciepłe zupy
  • gotowane warzywa
  • musy, owoce
  • kasze z owocami
  • jogurt czy kisiel
  • gotowaną rybę
  • pulpety
     

Unikaj słodyczy i cukru oraz nadmiernej ilości produktów mlecznych, bo powodują zaśluzowanie organizmu i przedłużanie się kataru czy kaszlu u dziecka. Potrawy ciężkostrawne, smażone oraz napoje gazowane mogą dodatkowo obciążać organizm, być źle tolerowane i utrudniać powrót do zdrowia.

Kiedy do lekarza?
Konieczny jest kontakt z lekarzem, jeśli:

- Jeśli infekcja wirusowa u dziecka dotyczy malucha w pierwszych trzech miesiącach życia. Występuje u niego kaszel i gorączka.
- Chore niemowlę odmawia ssania piersi oraz picia przez kilka godzin (istnieje niebezpieczeństwo odwodnienia, groźnego dla życia).
- Gorączka nie spada w ciągu 2-3 dni lub spada i ponownie nawraca.
- Do gorączki dołączyła się biegunka i wymioty (dziecko może się odwodnić).
- Dziecko jest wyraźnie osłabione, senne, apatyczne, „leje się" przez ręce.
- Kaszel jest bardzo nasilony, męczący lub dziecko ma trudności z oddychaniem.
- Zachowanie dziecka budzi Twój niepokój.
- Domowe sposoby na przeziębienie u dziecka nie okazały się skuteczne i dziecko nie zdrowieje lub nawet czuje się gorzej.


Artykuł powstał z udziałem Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej.

 

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
-20% na nową kolekcję
-20% na nową kolekcję
Rabat 20% na nieprzecenione be... więcej»
Kod rabatowy:Balagan20
Zobacz
+
-20% na nową kolekcję
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na nieprzecenione bestsellery i produkty z nowej kolekcji. Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych (w Warszawie i Krakowie) i online na balaganstudio.com. Z wyłączeniem kolekcji biżuterii Balagan・W.KRUK・Felicita! Szczegóły w sklepach i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Balagan20
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na cały asortyment z... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online

Rabat 20% na cały asortyment z wyłączeniem kolekcji Sablewska x Gabriella. Oferta dostępna na gabriella.pl. Nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia 30 dni przed obniżką - 16,90 zł. 

Cena po zastosowaniu rabatu - 13,52 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
do -40%
do -40%
Rabat do -40% na wszystkie but... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
do -40%
Online

Rabat do -40% na wszystkie buty i torebki z kodem: ZAKUPY. Oferta dostępna sklep.carinii.com.pl. Szczegóły na stronie.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 649 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 519,20 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
-20% dodatkowego rabatu na kol... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na kolekcję SS2024
Online
Stacjonarnie

-20% dodatkowego rabatu na kolekcję SS2024. Oferta dostępna w sklepie stacjonarnym i na www.l37.eu. Rabat dotyczy również przecenionych pozycji. Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA2024
Zobacz
REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA