GRY
 
 

Czysty dom, czyli jak pozbyć się zarazków

Kiedy jesteś mamą wszędobylskiego dziecka, słowo „czystość” nabiera szczególnego znaczenia. Gdzie powinnaś sprzątać najczęściej i najbardziej dokładnie? Z pewnością w kuchni i łazience. To właśnie w tych pomieszczeniach znajduje się najwięcej groźnych dla zdrowia zarazków.

mama, sprzątanie, dom
fot. Panthermedia

Zarazki niebezpieczne dla dziecka w łazience:

To właśnie w tym pomieszczeniu zarazki mnożą się błyskawicznie. Dlaczego? Ponieważ ciepło i wilgoć sprzyjają ich rozwojowi – czują się tam jak w domu. Dlatego trzeba je skutecznie „eksmitować”. Oczywiście najlepiej zapobiegać ich ekspansji, a kiedy już się pojawią – co jest nieuniknione.
Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

Jak wyeliminować zarazki z łazienki?

  • Podłogi warto wyłożyć terakotą, a ściany glazurą. Mogą być również odpowiednio – zaimpregnowane drewno lub odporna na wodę farba. Niezabezpieczone panele i zwykła emulsja z łatwością nasiąkną wodą i staną się siedliskiem drobnoustrojów. Ponadto podłogę należy regularnie myć rozcieńczonym środkiem dezynfekującym.
  • Umywalkę, wannę czy kabinę prysznicową należy dokładnie spłukać po każdym użyciu, a raz na jakiś czas fugi, odpływy czy zakamarki kabiny czyścić chlorowym płynem dezynfekującym. Nie tylko zabija on bakterie, ale jest w stanie zabić pleśń, usunąć ciemne plamy z pleśni oraz wyeliminować pozostawiony przez nie stęchły zapach.
  • Regularne dezynfekowanie muszli klozetowej to konieczność. Tak samo jak opuszczanie klapy każdorazowo po skorzystaniu z toalety. Dlaczego? Niebezpieczne drobnoustroje (może być ich nawet 8 miliardów) są w stanie „wydostać się” z muszli w czasie spuszczania wody i opanować terytorium w obrębie 1,5 metra, a zatem osiąść na ręcznikach, szczoteczkach do zębów czy dziecięcych zabawkach kąpielowych.
  • Ważne jest także regularne pranie łazienkowych dywaników oraz rozwieszanie mokrych ręczników, by jak najszybciej wyschły – wilgotne materiały to idealne miejsce rozwoju dla zarazków.

Zarazki niebezpieczne dla dziecka w kuchni:

To ona, poza łazienką, jest ulubionym siedliskiem groźnych dla zdrowia zarazków. Nic w tym dziwnego. Resztki pożywienia w odpływie umywalki, kosz na odpadki ustawiony w ciepłym i ciemnym miejscu to dla nich prawdziwa zachęta. Na szczęście można sobie z nimi skutecznie poradzić. Jak?
  • Odpływ zlewu to miejsce szczególnie podatne na rozwój drobnoustrojów. Winowajcami takiego stanu rzeczy są gromadzące się tam resztki pokarmów.
  • Kosze na śmieci – nieprzyjemnie pachną i są tym miejscem w domu, z którego bakterie mogą łatwo przenieść się na nasze ręce. Poza tym na resztkach pożywienia szybko rosną duże kolonie pleśni i drożdży uwalniających do powietrza alergeny. Dlatego konieczne jest codzienne opróżnianie kosza na śmieci oraz przecieranie go ściereczką nasączoną chlorowym środkiem dezynfekującym.

Jak przechowywać środki czystości

Środki czystości – nawet te najbezpieczniejsze – muszą być przechowywane w szafkach zamykanych na klucz. Trzymanie ich za muszlą klozetową czy pod zlewem może doprowadzić do tragedii. Raczkujący czy chodzący brzdąc jest wyjątkowo ciekawski i wszystkiego chce spróbować, a kolorowe butelki, puszki czy kostki to dla niego nie lada atrakcja.

Zobacz też: Bezpieczny i czysty dom dla dziecka
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Kanapkowe wariacje i inne kuchenne inspiracje

Uwaga! Idzie mróz!