Domowy stetoskop pomoże rozpoznać rodzaj i przyczynę kaszlu u dziecka
fot. AdobeStock

Polacy stworzyli domowy stetoskop. Dzięki niemu nie będziesz musiała tak często odwiedzać lekarza

Zawsze, gdy dziecko ma kaszel, idziesz z nim do przychodni, żeby sprawdzić, czy nie rozwija się zapalenie oskrzeli lub płuc? Z tym urządzeniem zbadasz malca samodzielnie w domu!
Milena Oszczepalińska
Domowy stetoskop pomoże rozpoznać rodzaj i przyczynę kaszlu u dziecka
fot. AdobeStock
Lekarze i naukowcy z Poznania stworzyli pierwszy na świecie inteligentny, domowy stetoskop. Produkt jest już skończony i gotowy, ale w sprzedaży znajdzie się dopiero w 2020 roku. Obecnie trwa jego testowanie w 20 różnych ośrodkach w 10 krajach. Specjaliści przewidują, że kiedy znajdzie się już na rynku, ilość niepotrzebnych konsultacji lekarskich znacznie się zmniejszy. Rodzice będą mogli sami zdiagnozować, czy kaszel u dziecka wynika wyłącznie z niegroźnego podrażnienia gardła, czy może świadczy o rozwijającej się poważniejszej chorobie. Jeśli to drugie, wówczas dopiero konieczna będzie wizyta w przychodni.

Jedyny taki stetoskop na świecie!

StethoMe, bo taka jest nazwa urządzenia, potrafi ocenić funkcjonowanie układu oddechowego, podobnie jak tradycyjny stetoskop lekarski. Wyróżnia go jednak to, że jest mały (mieści się w dłoni), przeznaczony do samodzielnego używania przez pacjentów oraz to, że nagrywa, identyfikuje i klasyfikuje zarejestrowane dźwięki. Według przedstawiciela start-apu StethoMe, Wojciecha Radomskiego, ten aparat jest unikatowy. Na konferencji prasowej w Warszawie przyznał: „Są jeszcze dwa podobne stetoskopy, głównie w Stanach Zjednoczonych, ale ich działanie polega jedynie na przekazywaniu zarejestrowanych dźwięków do lekarzy, którzy je oceniają. Polski aparat wyposażony jest w sztuczną inteligencję i sam dokonuje wstępnej oceny, choć ostatecznie o rozpoznaniu decyduje lekarz”.
Redakcja poleca: Jak wychować szczęśliwe dziecko? Jest 1 warunek! – mówi psycholog [WIDEO]
Jak wychować mądre i szczęśliwe dziecko? Podstawowym warunkiem jest... twoje szczęście! Furtką dla dziecka do dobrego życia są szczęśliwi i spełnieni rodzice.

Jak działa domowy stetoskop?

Urządzenie jest połączone z aplikacją w smartfonie. Aplikacja sugeruje, jak poprawnie wykonać badanie i gdzie umieścić stetoskop na klatce piersiowej. Na nią też wysyłane są z aparatu informacje o tym, czy w układzie oddechowym są jakieś nieprawidłowości, np. świadczące o zapaleniu oskrzeli. Jeżeli tak, wówczas pojawia się informacja o konieczności udania się do lekarza. Specjalista podejmuje ostateczną diagnozę co do leczenia. Dzięki StethoMe otrzymuje nie tylko zapis dźwięku, lecz także obraz graficzny badania. Dowiaduje się też, w jakich miejscach słychać świsty lub rzężenia w układzie oddechowym. Co ciekawe, „z dotychczasowych prób wynika, że oceny domowego stetoskopu o stanie płuc są o 8 punktów procentowych trafniejsze niż lekarzy”, o czym poinformował przedstawiciel start-apu StethoMe. Jest to zatem urządzenie pomocne nie tylko zatroskanym rodzicom, lecz także lekarzom.

Zobacz też: O czym może świadczyć suchy kaszel u dziecka?

Według Wojciecha Radomskiego nawet 80 proc. przeprowadzanych konsultacji lekarskich nie jest potrzebnych. Rodzice udają się z dziećmi do przychodni z błahych powodów, ponieważ nie potrafią sami rozpoznać, czy dany kaszel jest groźny, czy też nie. Gdyby posiadali domowy stetoskop, kolejki do lekarzy również znacznie by się skróciły. Przedstawiciel start-apu StethoMe ma nadzieję, że za jakiś czas takie urządzenie znajdzie się w każdym domu, podobnie jak termometr.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy