
Kiedy dopajać niemowlę, a kiedy nie? Sprawdzamy
Dopajanie dziecka nie zawsze jest konieczne, a już na pewno nie warto podawać niemowlęciu wody z dodatkiem glukozy. Co trzeba wiedzieć o dopajaniu? Sprawdź.
Czy dopajać niemowlę karmione piersią? Dlaczego lepiej nie podawać mu wody z glukozą? Odpowiadamy na Wasze pytania.
Redakcja poleca: Ekspert: To rodzice przeszkadzają dzieciom w piciu wody!
Sprawdź, jak uchronić niemowlę przed otyłością – radzi ekspert.
Czy trzeba dopajać dziecko karmione piersią?
Nic, bo mleko mamy zaspokajanie tylko głód, ale i pragnienie dziecka. Dzięki temu niemowlę karmione na żądanie zawsze dostaje wystarczającą ilość płynu.
Woda to najlepszy i najzdrowszy napój dla dzieci. Zdaniem specjalisty z Instytutu Matki i Dziecka polskie dzieci chętnie piłyby czystą wodę, gdyby rodzice im tego nie utrudniali.
Czy dopajanie „butelkowych” niemowląt jest konieczne?
Od 5. miesiąca życia – poza mlekiem – dzieci karmione mieszanką modyfikowaną mogą dostawać też soki, a jeszcze lepiej wodę. Te same zalecenia dotyczą dzieci karmionych piersią, które mają już dietę mieszaną. Dopajanie będzie wskazane np. w gorące dni albo podczas chorób dziecka, zwłaszcza połączonych z gorączką. Mieszanka modyfikowana, w przeciwieństwie od mleka mamy, nie zaspokaja pragnienia, a raczej jedynie głód. Nie powinno się jej traktować jako napoju – za duże dzienne porcje mieszanki mogą prowadzić do otyłości u dziecka.Sprawdź, jak uchronić niemowlę przed otyłością – radzi ekspert.
3. Jakie soki są dla dziecka najlepsze?
Rodzice przyzwyczaili się do podawania niemowlęciu soków owocowych, jednak wartościowsze dla dziecka będą soki warzywne, np. z marchwi czy dyni. Już niemowlęciu można podawać soki przecierowe (z częściami miąższu), a nie tylko klarowane, pozbawione wielu mikroelementów i błonnika. Co ważne, dzieci w ogóle nie muszą pić soków – jeśli tylko jedzą świeże, najlepiej sezonowe owoce (skrobane, utarte, ugniecione) i piją czystą, przegotowaną wodę.4. Czy można dodawać do wody glukozę?
Kiedy dziecko pije mleko mamy, dostaje również wiele cennych składników odżywczych: białko, tłuszcze, czynniki wzrostowe, ciała odpornościowe itd. W przypadku wody osłodzonej glukozą – tylko cukier, który „oszukuje” głód i prowadzi do kłopotów: próchnicy albo otyłości. Picie słodkich napojów kształtuje też upodobania smakowe dziecka, co jest bardzo ważne w kontekście rozszerzania diety dziecka. Dlatego odpowiedź na pytanie o dodatek glukozy brzmi: nie – lepiej nie dodawać glukozy do wody dla dziecka.6. Jaka woda nadaje się dla niemowląt?
Najlepsza będzie woda źródlana albo mineralna – ale uwaga: jedynie niskozmineralizowana (ilość rozpuszczalnych składników nie może przekraczać 500 mg/dm3), zawierająca mało sodu (do 20 mg Na+ na litr).7. Jak należy przechowywać wodę?
Otwarte butelki trzeba przechowywać w lodówce, nie dłużej niż dwie doby. Jeśli woda pozostała na słońcu lub w rozgrzanym samochodzie, lepiej jej nie pić.Ile wody potrzebuje niemowlę?
- Dziecko ważące do 10 kg potrzebuje około 1 litra płynów dziennie. Jeśli jest cięższe – więcej o około 20–50 ml na każdy dodatkowy kg masy ciała. Tę ilość pokrywa zwykle łączna dzienna porcja mleka mamy albo mieszanki modyfikowanej.
- Ilość wszystkich wypijanych płynów w pierwszym roku życia nie powinna przekraczać 1,5 litra dziennie.
- Część niezbędnej ilości wody organizm dostaje wraz z jedzeniem, a także w wyniku trawienia pokarmu (przemian metabolicznych węglowodanów i tłuszczów).
- Dziecko karmione piersią na żądanie wypija tyle płynu, ile w danej chwili potrzebuje.