dziecko pije wodę
fot. Fotolia

Kiedy dopajać niemowlę, a kiedy nie? Sprawdzamy

Dopajanie dziecka nie zawsze jest konieczne, a już na pewno nie warto podawać niemowlęciu wody z dodatkiem glukozy. Co trzeba wiedzieć o dopajaniu? Sprawdź.
Sylwia Niemczyk
dziecko pije wodę
fot. Fotolia
Czy dopajać niemowlę karmione piersią? Dlaczego lepiej nie podawać mu wody z glukozą? Odpowiadamy na Wasze pytania.

Czy trzeba dopajać dziecko karmione piersią?

Nic, bo mleko mamy zaspokajanie tylko głód, ale i pragnienie dziecka. Dzięki temu niemowlę karmione na żądanie zawsze dostaje wystarczającą ilość płynu.
Redakcja poleca: Ekspert: To rodzice przeszkadzają dzieciom w piciu wody!
Woda to najlepszy i najzdrowszy napój dla dzieci. Zdaniem specjalisty z Instytutu Matki i Dziecka polskie dzieci chętnie piłyby czystą wodę, gdyby rodzice im tego nie utrudniali.

Czy dopajanie „butelkowych” niemowląt jest konieczne?

Od 5. miesiąca  życia – poza mlekiem – dzieci karmione mieszanką modyfikowaną mogą dostawać też soki, a jeszcze lepiej wodę. Te same zalecenia dotyczą dzieci karmionych piersią, które mają już dietę mieszaną. Dopajanie będzie wskazane np. w gorące dni albo podczas chorób dziecka, zwłaszcza połączonych z gorączką. Mieszanka modyfikowana, w przeciwieństwie od mleka mamy, nie zaspokaja pragnienia, a raczej jedynie głód. Nie powinno się jej traktować jako napoju – za duże dzienne porcje mieszanki mogą prowadzić do otyłości u dziecka.
Sprawdź, jak uchronić niemowlę przed otyłością – radzi ekspert.

3. Jakie soki są dla dziecka najlepsze?

Rodzice przyzwyczaili się do podawania niemowlęciu soków owocowych, jednak  wartościowsze dla dziecka będą soki warzywne, np. z marchwi czy dyni. Już niemowlęciu można podawać soki przecierowe (z częściami miąższu), a nie tylko klarowane, pozbawione wielu mikroelementów i błonnika.  Co ważne, dzieci w ogóle nie muszą pić soków – jeśli tylko jedzą świeże, najlepiej sezonowe owoce (skrobane, utarte, ugniecione) i piją czystą, przegotowaną wodę.

4. Czy można dodawać do wody glukozę?

Kiedy dziecko pije mleko mamy, dostaje również wiele cennych składników odżywczych: białko, tłuszcze, czynniki wzrostowe, ciała odpornościowe itd. W przypadku wody osłodzonej glukozą – tylko cukier, który „oszukuje” głód i prowadzi do kłopotów: próchnicy albo otyłości. Picie słodkich napojów kształtuje też upodobania smakowe dziecka, co jest bardzo ważne w kontekście rozszerzania diety dziecka. Dlatego odpowiedź na pytanie o dodatek glukozy brzmi: nie – lepiej nie dodawać glukozy do wody dla dziecka.

6. Jaka woda nadaje się dla niemowląt?

Najlepsza będzie woda źródlana albo mineralna – ale uwaga: jedynie niskozmineralizowana (ilość rozpuszczalnych składników nie może przekraczać 500 mg/dm3), zawierająca mało sodu (do 20 mg Na+ na litr).

7. Jak należy przechowywać wodę?

Otwarte butelki trzeba przechowywać w lodówce, nie dłużej niż dwie doby. Jeśli woda pozostała na słońcu lub w rozgrzanym samochodzie, lepiej jej nie pić.

Ile wody potrzebuje niemowlę?

  • Dziecko ważące do 10 kg potrzebuje około 1 litra płynów dziennie. Jeśli jest cięższe – więcej o około 20–50 ml na każdy dodatkowy kg masy ciała. Tę ilość pokrywa zwykle łączna dzienna porcja mleka mamy albo mieszanki modyfikowanej. 
  • Ilość wszystkich wypijanych płynów w pierwszym roku życia nie powinna przekraczać 1,5 litra dziennie.
  • Część niezbędnej ilości wody organizm dostaje wraz z jedzeniem, a także w wyniku trawienia pokarmu (przemian metabolicznych węglowodanów i tłuszczów).
  • Dziecko karmione piersią na żądanie wypija tyle płynu, ile w danej chwili potrzebuje.
Herbatki z kopru niewskazane dla niemowląt – dlaczego? Przeczytaj!
Oceń artykuł

Ocena 3 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy