Zawadzka rodzina to podstawa
fot. Fotolia.com/redakcja

Lekcja nr 10, starszaki: Rodzinne zdjęcie

Rodzina jest najmniejszą i najstarszą formą życia społecznego. To wielka wartość. To dla dziecka ludzie, którzy starają się dać odpowiedzi na wszelkie, najtrudniejsze nawet pytania. Pomagają rozwiązać dziecięce problemy. Zobacz, jak możecie wzmacniać więzi w waszej rodzinie.
Katarzyna Imiołek
Zawadzka rodzina to podstawa
fot. Fotolia.com/redakcja
Rodzina jest dla dziecka najważniejsza. Rodzice są powiernikami największych sekretów, najgłębszych zmartwień i najpiękniejszych radości. Jedną z największych rodzinnych wartości jest bezwarunkowa miłość i przywiązanie. One stanowią zwierciadło tego, kim jesteśmy. To dzięki rodzinie jesteśmy panami naszych emocji. 

Najcenniejszy jest czas spędzony razem

Najlepszym, co możemy ofiarować naszej rodzinie, jest wspólnie spędzony czas. Z tego powodu musimy dbać o relacje wewnątrz rodziny i w domu. Każdego dnia poświęcaj czas swojej rodzinie. Myśl o niej, postaw się w sytuacji poszczególnych jej członków i kiedy tylko możesz, jak najczęściej, przytulaj ich i okazuj im, jak bardzo ich kochasz. Rodzina to dom i spokojny zakątek, w którym można zawsze znaleźć wytchnienie.

Ćwiczenia, które zbliżą waszą rodzinę

  • Nieoczekiwana zmiana miejsc
Rekwizyty: brak
Miejsce: gdziekolwiek
Poproś dziecko, by zagrało mamę lub tatę w kilku sytuacjach, np. gdy stłukł się wazonik, gdy znalazła się zgubiona piłka, kiedy dziecko pokłóciło się z kolegą. Dzięki temu maluch ma szansę wczuć się w emocje innej osoby.
  • Album ze zdjęciami
Rekwizyty: rodzinnym album
Miejsce: gdziekolwiek
Obejrzyjcie wspólnie zdjęcia z rodzinnego albumu. Poszukajcie zdjęć w różnych sytuacjach i porozmawiajcie o tym, co działo się w momencie robienia zdjęcia. O czym myślały uwiecznione na zdjęciach osoby?
Możesz też poszukać zdjęć ze swojego dzieciństwa, porównywać je z tymi z aktualnego albumu. Rozmawiajcie o relacjach i rolach. Kto jest mamą, synem, bratem. To daje dziecku korzenie.
  • Drzewo genealogiczne
Rekwizyty: duża kartka, kredki
Miejsce: gdziekolwiek

Narysuj z dzieckiem drzewo waszej rodziny. Poszukaj zdjęć jej członków w albumie. Opowiedz też o tych, których zdjęć nie ma: jak mieli na imię, czym się zajmowali, jakie były ich cechy szczególne. Niech dziecko narysuje portrety nieznanych sobie przodków na podstawie twoich opowieści. To przy okazji świetne ćwiczenie pokazujące różną kulturę, obyczaje i mijający czas.

Wróć do strony: https://mamotoja.pl/zmysly-dziecka-rozwoj.html

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy