mama i dziecko po porodzie
fot. Fotolia.com

Dość medycznych interwencji podczas porodu!

Etapy porodu powinny następować po sobie bez zakłóceń, bo są niezbędne do narodzin dziecka. Ten proces został zaburzony przez multum interwencji lekarskich, z których wielu można uniknąć. Podczas porodu słuchaj siebie i dziecka. Indukcja? Tylko ze wskazań lekarskich!
Katarzyna Imiołek
mama i dziecko po porodzie
fot. Fotolia.com
Akuszerki od wieków tylko wspierały rodzącą i opierały swoje działania o jej odczucia i stan. To mądrość i siła kobiecego ciała były drogowskazami do prowadzenia porodu
Dzisiaj ten proces zakłóca wiele interwencji, często zbędnych, bo nieuzasadnionych medycznie. Rzeczywiście, czasem przyspieszają poród, ale co z tego, jeśli np. maluch nie jest jeszcze gotowy do narodzin? Termin porodu wyznaczany przez lekarza jest tylko umowną datą, od której są dwutygodniowe odstępstwa w każdą stronę. Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, pozwólmy naszym organizmom decydować o tym, kiedy malec przyjdzie na świat!


Zobacz, co przed porodem zabrać w torbie do szpitala 
 

Jak najczęściej zakłóca się etapy porodu?

Najczęstsze interwencje lekarskie, które powinny być stosowane jedynie w medycznie uzasadnionych  przypadkach, a zazwyczaj nie są, to: 
  • unieruchomienie kobiety w pozycji leżącej
  • wkłucie dożylne
  • znieczulenie farmakologiczne 
  • indukcja porodu
  • przebicie pęcherza płodowego
  • stymulacja czynności skurczowej
  • poród zabiegowy
  • cięcie cesarskie
Ich skutki, to niestety np. wyrobienie w kobiecie braku wiary w to, że jest w stanie urodzić bez pomocy, samodzielnie, zaburzenia w wydzielaniu hormonów sterujących procesem narodzin czy osłabienie zdolności do silnego parcia.

Pamiętaj, to nie są opcje wyboru, to interwencje medyczne, których trzeba starać się uniknąć. Bo najlepiej wiesz, jak rodzić, ty sama! A nie lekarz czy położna, którzy często chcą po prostu jak najszybciej przewieźć cię na salę poporodową. 
 
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Wracamy do korzeni – koncepcji naturalnego porodu

Po latach tworzenia technik – znamienna nazwa „odbierania porodów” – dzięki medycynie opartej na dowodach, powraca się do porodów opartych na obserwacji i wspieraniu. Po latach manualnych interwencji w poród, preferuje się działania „hands-off”, czyli bez użycia rąk. Bo mama najlepiej wie, jakiej interwencji potrzebuje. Czy zazwyczaj serdecznego wsparcia bliskiej osoby podczas porodu i doświadczonej położnej!
(frpl)


Zobacz też TEST: jaką rodzącą będziesz?


 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy