niemowlę, opieka nad niemowlakiem, opieka nad dzieckiem, rozwój dziecka
fot. Panthermedia

Dlaczego niemowlę potrzebuje dotyku? Powodów jest dużo!

Dla rozwoju dziecka fizyczna bliskość mamy albo taty jest konieczna jak jedzenie czy tlen. Dotyk leczy – twierdzą lekarze i w ich słowach nie ma ani krzty przesady!
Sylwia Niemczyk
niemowlę, opieka nad niemowlakiem, opieka nad dzieckiem, rozwój dziecka
fot. Panthermedia

Dla noworodka, mimo że łącząca go z tobą pępowina została już przecięta, ty i on nadal jesteście jednością. Nowe teorie rozwoju dziecka mówią nawet o tym, że po narodzinach dla zdrowego rozwoju niemowlę potrzebuje jeszcze „czwartego trymestru” – niejako przedłużenia ciąży, podczas którego będzie miało zapewniony częsty kontakt fizyczny z mamą i dużo czułości.

Kontakt z mamą skóra do skóry

Najważniejszym zmysłem dla noworodka nie jest wzrok, ale dotyk. To właśnie dzięki niemu poznaje mamę – dlatego według zaleceń okołoporodowych, które obowiązują w Polsce od kilku lat, dziecko tuż po narodzinach (jeśli jego stan zdrowia na to pozwala) nie powinno być zabierane na ważenie czy mierzenie, ale położone na brzuchu mamy, tak aby mogło jak największą powierzchnią ciała stykać się z jej skórą. Taki kontakt „skóra do skóry” nie powinien być przerywany przez lekarzy przynajmniej przez 2 godziny.

Czułe i spokojne powitanie na świecie jest ważne. Dzięki niemu zmęczony i przestraszony noworodek zapoznaje się z zapachem mamy (to jedno z jego pierwszych doznań zmysłowych), wsłuchuje się w znajomy jeszcze z życia płodowego rytm bicia jej serca i oswaja z nowym otoczeniem.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Przytulanie jest ważne dla i dziecka, i rodziców

O częstym przytulaniu warto także pamiętać już poza salą porodową, bo jest ono korzystne i dla rodziców, i dla dziecka. W takich spokojnych chwilach bliskości macie szansę poznawać się coraz lepiej i zacieśniać rodzącą się między wami więź. Wielu mamom kontakt „skóra do skóry” pomaga szybciej przyjść do siebie po porodzie i przezwyciężyć baby blues, dla młodych ojców zaś jest okazją, by lepiej poznać się i oswoić z dzieckiem. O tym natomiast, jak bardzo ważna jest bliskość dla zdrowia dziecka, może świadczyć fakt, że lekarze zalecają przytulanie jako terapię wspomagającą rozwój wcześniaków. Badania wykazały, że przytulanie pomaga wyrównać oddech u wcześniaków i akcję serca. Do tego kangurowane (noszone i przytulane blisko ciała) wcześniaki szybciej przybierają na wadze, dzięki czemu mogą szybciej wyjść do domu ze szpitala.

Karmienie piersią sprzyja bliskości

Drugim, obok kontaktu „skóra do skóry”, prostym sposobem na zaspokajanie potrzeby bliskości dziecka jest naturalne karmienie. Łatwo policzyć: jeśli jedna sesja przy piersi trwa mniej więcej 20 minut, a w pierwszych miesiącach po porodzie przystawiasz dziecko nawet 8–9 razy dziennie, to niemowlę spędza ciasno wtulone w ciebie aż trzy godziny na dobę! Właśnie gdy jest tak fizycznie blisko z tobą, rośnie w nim poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że jest kochane.

Dziecko może domagać się karmienia nie tylko wtedy, kiedy jest głodne, ale też gdy potrzebuje ukojenia i wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa. Dobrze o tym wiedzą np. mamy, które po urlopie macierzyńskim wróciły do pracy. Wtedy ich maluchy zaczynają się budzić w nocy tylko po to, by przez chwilę possać pierś i w ten sposób nadrobić kontakt z nieobecną w ciągu dnia mamą.
Uwaga, to ważne! Poznaj największe zalety karmienia piersią!

Masaż niemowlęcia

Jeżeli już nie karmisz, możesz w inny sposób zaspokajać dziecięcą potrzebę bliskości. Codzienne noszenie, tulenie, głaskanie albo masowanie małego ciałka dziecka także wspaniale wpływają na więź między wami.
Sprawdź, jak masować niemowlę, aby przyniosło mu to korzyść

Noszenie w chuście pomoże na kolkę

Dobrym pomysłem jest też noszenie dziecka w chuście. Dzięki stałemu bliskiemu kontaktowi łatwiej uczysz się rozpoznawać temperament i potrzeby dziecka. Wiele mam zauważa także, że noszenie niemowlęcia w chuście (np. podczas spacerów) zapobiega u niego atakom kolki i ułatwia mu wieczorne zasypianie – to dlatego, że nacisk twojego ciała na brzuszek dziecka ułatwia mu pozbycie się gazów.

Nie rozpieścisz dziecka

Boisz się, że nadmiernymi czułościami rozpuścisz dziecko? Takie obawy to spadek po poprzedniej epoce, w której preferowano „zimny wychów” dzieci. Dzisiaj zupełnie już odchodzi się od takiego stylu wychowania, bo okazało się, że jest on szkodliwy dla maluchów. Niemowlę nie umie manipulować i udawać, dlatego jeśli płacze i domaga się przytulenia, to najpewniej tylko z tego powodu, że bardzo tego potrzebuje.

Nie staraj się go na siłę usamodzielniać – przyjdzie na to jeszcze czas. Pamiętaj, że wiele badań naukowych udowodniło, że najdzielniejsze, najbardziej pewne siebie dzieci to te, którym rodzice nigdy nie szczędzili ani uwagi, ani pieszczot.

Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog


Zobacz, jak się bawić z niemowlakiem: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy