GRY
 
 

Doula i instruktorka chustonoszenia: nowe zawody dla mam

Doula albo instruktorka chustonoszenia – oto zawody wprost stworzone dla świeżo upieczonych matek. Sprawdź, na czym polega ta praca i w jaki sposób można ją zdobyć.

pracująca mama z dzieckiem
fot. Fotolia
Urodziłaś? To w takim razie pomyśl nad jeszcze jedną życiową zmianą – zmianą pracy, oczywiście! Urlop macierzyński to dobry czas, żeby przemyśleć, co by się chciało w życiu robić, a poza tym doświadczenie macierzyństwa to także ważne i cenne doświadczenie… zawodowe. Poznaj dwa zawody: douli i konsultantki chustonoszenia, dzięki którym można połączyć pracę i pasję. 

Konsultantka chustonoszenia – tę pracę można pokochać

– Po urodzeniu trzeciego dziecka zrezygnowałam z pracy w korporacji i zaczęłam szukać czegoś, co naprawdę kochałabym robić – mówi Kasia Ledwoń (www.kolebkanatury.pl). Niedługo potem wpadła na pomysł, aby wspierać rodziców małych dzieci i zostać doradcą chustowym. Aby pracować w tym zawodzie nie potrzeba specjalnego wykształcenia, Kasia jednak wolała je zdobyć. Zapisała się nie tylko na kurs chustonoszenia (a potem na kolejny), ale równocześnie rozwijała umiejętności masażu (dorosłych i dzieci) i uczyła się psychologii rozwojowej. Wyjaśnia, że ta z pozoru różnorodna wiedza ściśle się ze sobą łączy. Dobra znajomość rozwoju małego dziecka, a także umiejętność pracy z ciałem dorosłego bardzo przydają się w pracy doradcy chustowego. Podobnie jak znajomość zasad pielęgnacji neurorozwojowej (czyli wiedza, jak nosić, kąpać, przewijać niemowlę, aby stymulować jego rozwój). To wszystko sprawia, że Kasia umie nie tylko dobrze doradzić rodzicom, jaką wybrać chustę, ale też np. w jakiej pozycji nosić dziecko.


Kasia Ledwoń jest instruktorką masażu Shantala i konsultantką chustonoszenia.

Konsultacje chustowe to nie wszystko. Nasza bohaterka prowadzi też warsztaty Naturalnego Rodzicielstwa i masażu dziecięcego Shantala: – Dzisiejsi rodzice szukają sposobów na pogłębianie kontaktu z dzieckiem. I ja im w tym pomagam – mówi. 
Redakcja poleca: Jak napisać idealne CV? - film
Szukasz nowej pracy i nie wiesz, jak zmieścić na jednej kartce swój życiorys? Wcale nie musisz tego robić! Poznaj podpowiedzi rekruterów i dowiedz się, jakich błędów unikać przy pisaniu CV.

Doula – to ktoś inny niż położna

 Osobą, która młodym mamom będzie służyła wsparciem i wiedzą, jest też doula: towarzyszka kobiety, która pomoże jej wejść w macierzyństwo. Ideę doulowania zaczęła propagować ponad 10 lat temu Małgorzata Borecka, dzisiaj prezeska Stowarzyszenia Doula w Polsce (www.doula.org.pl).

– Doula nie zastępuje na porodówce ani położnej, ani ojca dziecka. Jej rolę można określić w ten sposób: ”matkowanie matce” – mówi. – Najpierw spotykam się z przyszłą mamą przed porodem. Przez kolejne tygodnie już razem czekamy na skurcze. W tym czasie niemal śpię na budziku, bo dzieci lubią rodzić się w nocy. Podczas porodu moim zadaniem jest opieka nad rodzącą, ale nie medyczna, lecz psychiczna, emocjonalna. Po przyjściu dziecka na świat nadal jestem do dyspozycji, jeśli mama potrzebuje wsparcia.

Według obserwacji Gosi, dzisiejsze mamy coraz częściej doceniają rolę douli. Coraz więcej kobiet podejmuje też pracę w tym zawodzie, ale zostać doulą wcale nie jest tak łatwo. Aby zdobyć certyfikat, trzeba nie tylko przejść kilka szkoleń (prowadzi je Stowarzyszenie Doula w Polsce), lecz także zdobyć pozytywną opinię tzw. douli mentorki. Kandydatki, które w doulowaniu widzą jedynie łatwy biznes, zazwyczaj szybko się wykruszają. Pozostają te, dla których matkowanie matkom to nie tylko praca, ale przede wszystkim sposób na życie.

Jak zmienić pracę po porodzie?

Przede wszystkim nie musisz się śpieszyć – dzięki rocznemu urlopowi macierzyńskiemu możesz gruntownie przygotować się do zmiany pracy: znaleźć wymarzony zawód, przemyśleć swoje kompetencje itd. Opiekę nad niemowlęciem warto połączyć ze zdobywaniem nowych umiejętności – np. zapisać się na kurs dodatkowego języka obcego. Narodziny dziecka to okazja, by zatrzymać się w codziennym biegu i przemyśleć swoją karierę zawodową. Jest duża szansa, że właśnie dzięki temu znajdziesz swoją wymarzoną ścieżkę kariery!

Ocena (2 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj