GRY
 
 

Jak wyrobić dziecku dowód osobisty?

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia dziecku dowodu osobistego? Ile to kosztuje? Jak długo trzeba czekać na dowód dla dziecka? I przez ile lat jest on ważny?

Dowód osobisty dla dziecka
fot. Fotolia
Jeśli wybierasz się z dzieckiem w podróż, możesz wyrobić mu paszport lub dowód osobisty. Z dowodem może ono podróżować po krajach należących do strefy Schengen (a więc Unii Europejskiej). Natomiast poza tą strefą konieczny jest paszport

Gdzie można wyrobić dziecku dowód osobisty?

Dowód osobisty dla dziecka można wyrobić na terenie całej Polski (nie obowiązuje rejonizacja) w urzędach gminy lub urzędach dzielnicy (w miastach). 
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Czy wszystkie dzieci mogą mieć wyrobiony dowód osobisty?

Wszystkie – nawet kilkutygodniowe niemowlęta. Przy czym, przy składaniu wniosku obecność dziecka poniżej 5. roku życia nie jest konieczna, a powyżej 5. roku życia już tak. 

Co jest potrzebne do wyrobienia dziecku dowodu?

Aby wyrobić dziecku dowód osobisty, należy przygotować:
  • wniosek o wydanie dowodu osobistego. Można go wydrukować ze strony internetowej urzędu lub pobrać na miejscu w samym urzędzie. We wniosku należy wypełnić rubryki dotyczące dziecka (m.in. jego PESEL, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo) oraz dane dotyczące rodziców dziecka. Pobierz formularz wniosku o wydanie dowodu osobistego.
  • zdjęcie dziecka do dowodu. Najlepiej je zrobić w profesjonalnym zakładzie fotograficznym, ponieważ musi ono spełniać pewne wymagania. Po pierwsze, zdjęcie musi być aktualne i przedstawiać całą głowę i górną część barków (twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia). Po drugie, dziecko nie może mieć na głowie żadnego nakrycia, ani też ciemnych okularów czy innych rzeczy (np. zabawek), które utrudniałyby rozpoznanie go. Dziecko, które nosi okulary korekcyjne, nie musi ich zdejmować do zdjęcia pod warunkiem, że jego oczy będą dobrze widoczne, a na zdjęciu nie będzie żadnych odblasków na skutek odbicia światła od szkieł. 
  • dokument tożsamości (dowód lub paszport) rodzica, opiekuna lub kuratora dziecka. 
Ważne! Osoby niepełnosprawne, które z powodu wady wzroku muszą nosić przyciemniane okulary, mogą dołączyć zdjęcie w tych okularach, pod warunkiem, że dołączą również orzeczenie o niepełnosprawności.
 

Przykład ze strony obywatel.gov.pl
 

Doładuj
Przeładuj