Dowód osobisty dla dziecka
fot. Fotolia

Jak wyrobić dziecku dowód osobisty?

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia dziecku dowodu osobistego? Ile to kosztuje? Jak długo trzeba czekać na dowód dla dziecka? I przez ile lat jest on ważny?
Monika Karbarczyk
Dowód osobisty dla dziecka
fot. Fotolia
Jeśli wybierasz się z dzieckiem w podróż, możesz wyrobić mu dokument tożsamości, dzięki któremu będzie mógł przekroczyć granice. Dowód osobisty dla dziecka jest potrzebny, gdy chcesz podróżować po krajach strefy Schengen, do Albanii, Czarnogóry.

Gdzie można wyrobić dziecku dowód osobisty?

Dowód osobisty dla dziecka można wyrobić na terenie całej Polski (nie obowiązuje rejonizacja) w urzędach gminy lub urzędach dzielnicy (w miastach). Możesz także złożyć wniosek przez internetowy system ePUAP. W tym przypadku potrzebujesz jednak profilu zaufanego (eGo) lub certyfikatu kwalifikowanego. Wniosek o wyrobienie dowodu osobistego może złożyć jeden z rodziców. Nie jest wymagana zgoda ani obecność drugiego rodzica. 
Redakcja poleca: Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.

Po co wyrobić dowód i jak długo jest ważny?

Dzieci poniżej 18. roku życia nie muszą mieć dowodu. Ten dokument tożsamości wyrabia się jedynie na wniosek rodzica, opiekuna prawnego czy kuratora, np. jeśli dziecko ma podróżować po Europie. Pamiętaj, że poza tą strefą konieczny jest dla dziecka paszport. Można go wyrobić dla nawet kilkutygodniowego niemowlęcia. Przy czym, przy składaniu wniosku obecność dziecka poniżej 5. roku życia nie jest konieczna, a powyżej 5. roku życia już tak. Dowód osobisty dla dziecka, które ma mniej niż 5 lat, jest ważny 5 lat, a dla dziecka, które ma więcej niż 5 lat – 10 lat. Warto przed sezonem urlopowym sprawdzić, czy dokument naszego dziecka własnie nie traci ważności, by uniknąć przykrej sytuacji na granicy.

Co jest potrzebne do wyrobienia dziecku dowodu?

Aby wyrobić dziecku dowód osobisty, należy przygotować:
  • wniosek o wydanie dowodu osobistego: można pobrać ze strony internetowej urzędu lub pobrać na miejscu w samym urzędzie. We wniosku należy wypełnić rubryki dotyczące dziecka (m.in. jego PESEL, datę i miejsce urodzenia, obywatelstwo) oraz dane dotyczące rodziców dziecka. 
  • zdjęcie dziecka do dowodu. Najlepiej je zrobić w profesjonalnym zakładzie fotograficznym, ponieważ musi ono spełniać pewne wymagania. Po pierwsze, zdjęcie musi być aktualne i przedstawiać całą głowę i górną część barków (twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia). Po drugie, dziecko nie może mieć na głowie żadnego nakrycia, ani też ciemnych okularów czy innych rzeczy (np. zabawek), które utrudniałyby rozpoznanie go. Dziecko, które nosi okulary korekcyjne, nie musi ich zdejmować do zdjęcia pod warunkiem, że jego oczy będą dobrze widoczne, a na zdjęciu nie będzie żadnych odblasków na skutek odbicia światła od szkieł. 
  • dokument tożsamości (dowód lub paszport) rodzica, opiekuna lub kuratora dziecka. 
Ważne! Osoby niepełnosprawne, które z powodu wady wzroku muszą nosić przyciemniane okulary, mogą dołączyć zdjęcie w tych okularach, pod warunkiem, że dołączą również orzeczenie o niepełnosprawności.
Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka jest bezpłatne.

Przykład ze strony obywatel.gov.pl
 
 

Jeśli z jakichś powodów nie możesz złożyć wniosku o dowód osobisty dla dziecka osobiście, skontaktuj się z najbliższym urzędem i dowiedz się, czy wniosek można przesłać przez internet i na jakich zasadach. Podobnie postąp w przypadku ustanowienia pełnomocnika do odbioru dokumentu dla dziecka. 

Ile trzeba czekać na dowód osobisty dla dziecka?

Do 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku. Termin może się wydłużyć, ale tylko w szczególnych przypadkach. Urzędnik powie ci o tym. Na stronie obywatel.gov.pl można sprawdzić, czy dokument jest już gotowy (musisz tylko podać numer sprawy znajdujący się na potwierdzeniu odbioru wniosku o wydanie dowodu osobistego dla dziecka). 

Kto może odebrać dokument?

Dowód osobisty dziecka może odebrać rodzic, opiekun lub kurator dziecka. Aby odebrać dowód osobisty dziecka, należy zrobić to osobiście, przedstawiając swój dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport). Jeśli dziecko ma już dowód osobisty (a wyrabiamy mu kolejny), należy go również przynieść do urzędu. Dowód osobisty dziecka może odebrać tylko ten rodzic, który składał wniosek.
Ważne! Jeśli dziecko ma powyżej 5. roku życia musi być przy odbiorze dokumentu, obecność dzieci młodszych nie jest wymagana. 

Zobacz także: Wyjazd dziecka za granicę – czy potrzebna jest zgoda obojga rodziców?

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy