GRY
 
 

Dr Google leczy Twoje dziecko? Nie wyzdrowieje

Wpisywanie objawów choroby do wyszukiwarki jest szkodliwą metodą na diagnozę. Dlaczego?

pisanie na komputerze
fot. Fotolia
O ile w przypadku typowego przeziębienia nie musimy zaglądać do sieci, żeby wiedzieć, że katar i kaszel to zwykła infekcja górnych dróg oddechowych, o tyle przy występowaniu nieznanych objawów – zaczynamy wpadać w panikę. Po pierwszą pomoc zwracamy się nie do pediatry tylko do Dr Google. Kto tak nie robi – ręka do góry!

Eksperyment na rodzicach

Amerykańska Akademia Pediatrii przeprowadziła eksperyment na 1 374 rodzicach, dzieląc ich na 3 grupy. Otrzymali oni informację, że dzieci są chore, a objawami jest wysypka oraz wysoka temperatura. Pierwsza grupa dostała wyniki z wyszukiwarki, sugerujące, że dziecko ma szkarlatynę. Druga otrzymała opisy, świadczące, że to choroba Kawasaki. Trzecia nie dostała żadnych opisów. Po konsultacji lekarskiej jedynie grupa, która nie otrzymała opisów uwierzyła lekarzowi (81% respondentów). W pozostałych grupach rodzice nie do końca wierzyli (nieco powyżej 60% rodziców wdrożyłoby zalecenia lekarza, reszta szukałaby innej opinii). Oznacza to, że dziecko zdiagnozowane przez Internet musiałoby dłużej czekać na leczenie, a w tym czasie choroba rozwijałaby się, wyniszczając organizm!
Redakcja poleca: Czy pediatrzy znikną z przychodni?! Sprawdź, co mówi ekspert!
Czy nowelizacja ustawy o POZ pozbawi dzieci lekarza pierwszego kontaktu? Prof. Alicja Chybicka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, pediatra, obawia się, że zmiany nie będą korzystne dla dzieci.

Opóźniasz leczenie

Lekarze bardzo często spotykają się z problemem, jakim jest rodzic nastawiony na diagnozę zgodną z wynikami wyszukiwarki internetowej. Niełatwo go wówczas przekonać, że wysypka jest alergią pokarmową, a nie poważnym zapaleniem naczyń krwionośnych lub, co gorsza, sepsą. Zdjęcia w wyszukiwarce nie zawsze są zgodne tym jak wygląda rzeczywista choroba, a opis z reguły dotyczy wielu objawów. Rodzicom zwykle wystarczy zgodność 2 – 3 objawów z tym, co dzieje się z ich dzieckiem, aby być przekonanym, że to na pewno ta straszna choroba. Dziecko tylko kaszle, ale przecież to może być zapalenie płuc.

Konsultacja z lekarzem jest obowiązkiem, wykonanie badania też. Zdarza się, że niewinne objawy to oznaka choroby przewlekłej, ale odpowiedzi szukajmy w gabinecie pediatry zamiast u Dr Google.

Źródło: cafemom.com

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj