dr Jerzy Wassemann
fot. Małgorzata Mikołajczyk

Dr Wassermann, ordynator SOR: dzięki WOŚP szybciej i lepiej leczymy ludzi

Nie ma w Polsce szpitala dziecięcego, który nie byłby wyposażony przez WOŚP. Dr Jerzy Wassermann ze szpitala dziecięcego w Warszawie przy Niekłańskiej mówi, że dzięki sprzętowi od Orkiestry lekarze mogą lepiej diagnozować i leczyć.
Katarzyna Pinkosz
dr Jerzy Wassemann
fot. Małgorzata Mikołajczyk
Dr Jerzy Wassermann jest ordynatorem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) Szpitala Dziecięcego im. Bogdanowicza w Warszawie. Jest to jeden z najlepiej wyposażonych SOR-ów w Polsce. I to wszystko dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy! W naszej rozmowie dr Wassermann wylicza sprzęt otrzymany od WOŚP i tłumaczy, dlaczego dzięki temu może szybciej pomóc pacjentom.
Uwaga! Weź udział w aukcji charytatywnej na rzecz WOŚP i wygraj dla swojego dziecka sesję okładkową do czerwcowego numeru „Mamo, To Ja”! Kliknij w obrazek poniżej i zalicytuj!

Dowiedz się więcej o naszej aukcji na rzecz WOŚP.

W 2015 r. sprzęt od WOŚP dostał m.in. szpital na Niekłańskiej. Co to za sprzęt?

Dzięki sprzętowi od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jesteśmy jednym z lepiej wyposażonych Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych na Mazowszu. Mamy monitor parametrów życiowych na stanowisku triage, za pomocą którego wkrótce po zarejestrowaniu dziecka można mu zmierzyć temperaturę, tętno, ciśnienie tętnicze i saturację (wysycenie krwi tlenem), czyli wszystkie istotne funkcje życiowe. Uspokaja to rodzica , ułatwia pracę pielęgniarek i lekarzy oraz pozwala ustalić kolejność badania w SOR.

 
Analizator parametrów krytycznych: małe laboratorium, dzięki któremu z niewielkiej próbki krwi można wykonać podstawowe badania

Inny sprzęt: pulsoksymetr z możliwością oceny tlenku węgla pozwala sprawdzić od razu, czy dziecko nie jest zaczadzone (np. przywiezione przez pogotowie ratunkowe z pożaru).
Analizator parametrów krytycznych z małej próbki krwi ocenia morfologię, gazometrię, poziom elektrolitów, cukier, bilirubinę, kreatyninę. To takie małe podręczne laboratorium, dzięki któremu możemy szybciej dowiedzieć si,ę co dziecku jest.

Czytaj też: Pochodzi z Syrii, w Polsce leczy noworodki i chwali WOŚP

Dostaliśmy bardzo nowoczesny wózek transportowy do bezpiecznego transportu na badania obrazowe czy oddziały szpitalne, docelowe. Mamy dwa nowoczesne monitory transportowe (crash test) odporne na przypadkowe uderzenie o ścianę czy nawet upadek na podłogę. Skaner do identyfikacji naczyń pozwala łatwiej zobaczyć żyłki dziecka i pobrać krew.
 

Dzięki skanerowi można będzie łatwo zobaczyć żyły dziecka i pobrać krew

Mamy też nowoczesny tomograf komputerowy, 80 rzędowy, dzięki któremu można zrobić badanie małego dziecka w kilka sekund, czasem bez usypiania.
 

Nowoczesny tomograf

Zestaw do trudnej intubacji przydaje się w sytuacjach krytycznych, kiedy dziecko nie oddycha. Dostaliśmy też panel laryngologiczno-okulistyczny potrzeby do zajrzenia maluchowi w uszko lub oko.
Wartość sprzętu od WOŚP to około 5 milionów złotych. Z pewnością dzięki niemu będziemy mogli szybciej i lepiej diagnozować a także szybciej rozpocząć leczenie.

Czytaj też: Prof. Maruszewski – WOŚP zmieniła polską medycynę pediatryczną
 
Redakcja poleca: Biliśmy rekord w jednoczesnej resuscytacji WOŚP! – zobacz film
Bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji przez jak największą liczbę osób odbyło się w piątek 16 października 2015 r., dokładnie o godzinie 12. W wydarzeniu organizowanym przez WOŚP wzięła również udział nasza redakcja. To było niezwykłe przeżycie, zresztą zobacz sama.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy