Fotolia
Mama

Całe życie miała być upośledzona, okazało się, że to FAS. Dziś pracuje przy bazach danych

Kasia była uważana za głęboko upośledzoną, miała całe życie spędzić w domu pomocy społecznej. Dziś pracuje przy bazach danych i jest wolontariuszką w radio internetowym. Uratowało ją to, że znaleźli się ludzie, którzy zdecydowali się być jej rodzicami. Wzruszająca opowieść ojca - dr Krzysztofa Liszcza.

Dwuletnia Kasia była uważana za osobę głęboko upośledzoną, miała być całe życie jak roślina. Dopiero po latach okazało się, że to wszystko wina alkoholu...

Tak, Kasia była uważana za osobę głęboko upośledzoną. Miała 2 lata, leżała, nie mówiła. Była skierowania do domu pomocy społecznej dla osób upośledzonych. Rok wcześniej adoptowaliśmy jej brata, dlatego postanowiliśmy adoptować też ją, bo wiedzieliśmy, że nikt inny tego nie zrobi.
Liczyliśmy, że jej upośledzenie będzie dla nas ciężkim wyzwaniem, ale będziemy mieć satysfakcję, że nie zostawiliśmy jej w domu opieki. Na początku panował pesymizm, ale szybko trafiliśmy na pewne pomysły związane z rehabilitacją. I dziewczynka, która miała być głęboko upośledzona, leżąca, jeść tylko przez smoczek, w wieku 3 lat zaczęła czytać. Najpierw zresztą nauczyła się czytać, a potem mówić: pierwsze słowo, które powiedziała, to było "szyja" – przeczytane z kartki. Dopiero gdy miała 10 lat, zdiagnozowano u niej FAS.
Teraz ma 30 lat, kończyła liceum, pracuje w firmie ekonomicznej, porządkując bazy danych, jest wolontariuszką w radiu internetowym . Wrażliwa, mądra na sprawy domu, sióstr. Ma problemy w zakresie poruszania się związane ze spastycznością, ciężkim porażeniem mózgowym, które towarzyszyło zespołowi FAS. Ma jednak swoje plany, grono przyjaciół.

Przykład Kasi pokazuje, że jak wiele można pomóc dziecku...

Tak, zawsze o tym mówię. Ale proszę mi wierzyć, to były "wszystkie ręce na pokład", pomagali nam przyjaciele, wolontariusze, nauczyciele. To naprawdę było wielkie dzieło. Na bazie naszych doświadczeń doradzamy innym, wspieramy wiele rodzin na tej drodze, prowadzimy konsultacje, grupy wsparcia rodzin adopcyjnych, gdzie uczymy i dzielimy się tym, jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami dzieci, z kłopotami edukacyjnymi w zakresie czytania, pisania. Setki rodzin z tego skorzystały.

A jak to się stało, że adoptowaliście jeszcze kolejną dwójkę dzieci?

Kasia miała dla  nas taki przekaz, że tak wiele z nią osiągnęliśmy, że byłoby grzechem to zmarnować. Ona chciała oddać to, co dostała i włączyć się w opiekę nad kolejnym dzieckiem.
Ustaliliśmy, że ponieważ już jesteśmy nie tak młodzi, to może weźmiemy do domu dziecko 7-letnie, które nie ma szans na adopcję – bo w Polsce zwykle adoptuje się dzieci młodsze. Okazało się jednak, że są dwie siostry, z których jedna miała 5 lat, a druga 2, czyli razem miały 7...  Zdecydowaliśmy się na ich adopcję. Dziś mają 18 i 15 lat.

To, że dziecko z FAS znajduje rodzinę, to dla niego ważne?

To dla niego szansa. Oczywiście, ono by przeżyło w placówce, ale na niektóre pytania nigdy by sobie nie odpowiedziało, np. na pytanie: "Dlaczego nikt mnie nie chce?" "Dlaczego nie chce mnie żaden tata ani żadna mama?" Dziecko w placówce ma przekonanie: "Jestem porzucony, grupowy, państwowy, ale niczyj". To strasznie bolesne.
Alkohol jest głównym powodem, który stoi za utraceniem zdolności rodzicielskich. Dzieci odbiera się rodzinom dysfunkcyjnym. Nie ubogim, tylko ubogim w związku z piciem, z uzależnieniem. W dużym procencie są to dzieci rodziców pijących szkodliwie.

Z perspektywy osoby, która wychowała dzieci z FAS: odradzałby pan czy zalecał adopcję dziecka z FAS?

Prowadzę zajęcia w jednym z ośrodków adopcyjnych dla rodziców. Opowiadam o moich doświadczeniach, a przede wszystkim oswajam te osoby z myślą, że takie dziecko szczególnie wymaga przyjęcia do rodziny.
Po moich prelekcjach ludzie są raczej pozytywnie zainteresowani pomaganiem takim dzieciom. Pierwszym czynnikiem, który zmniejsza ryzyko szkód alkoholowych dla dziecka jest przeniesienie go do bezpiecznego nowego środowiska rodzinnego. Ale rodzic musi wiedzieć, co z tym dzieckiem jest, jakie ma ograniczenia, jakie powinny być strategie postępowania, bo tych dzieci nie da się wychować przy pomocy strategii postępowania adekwatnych do zdrowych dzieci.
Te dzieci wymagają  specyficznego podejścia, bo mają nie tylko uszkodzenie mózgu, ale też zaburzenia relacji przywiązania. Będą z dużymi trudnościami adoptowały się do naszych planów, pomysłów. Mają problemy z planowaniem, przewidywaniem, zapamiętywaniem.

Kasia była zdiagnozowana w wieku 10 lat. Czy dziś dzieci z FAS są szybciej diagnozowane?

Nie sądzę. Nie ma wielu placówek i lekarzy, którzy się tym zajmują. Nie ma systemu pomocy, nie interesuje się tym ani NFZ, ani specjaliści krajowi czy wojewódzcy. Owszem, są lekarze, którzy stawiają diagnozę, ale często po diagnozie nie ma zaleceń, prowadzenia dziecka, pomocy rodzinom.
 

Dr Krzysztof Liszcz
Archiwum prywatne

Dr Krzysztof Liszcz jest psychiatrą, od lat angażuje się w działania wspierające rodziców zastępczych i adopcyjnych oraz w rozwiązywanie problemów związanych ze szkodami poalkoholowymi u dzieci. Jest ojcem czwórki adoptowanych dzieci, z których troje ma FAS.


Artykuł powstał w ramach akcji: „W ciąży nie piję!” „Mamo, To Ja” i Babyonline.pl

w ciąży nie piję
kolaż BW

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA