dr Wojciech Walas
fot. Archiwum prywatne

WOŚP to fenomen w skali światowej: mówi dr Wojciech Walas

Nie ma w Polsce szpitala ani oddziału dziecięcego, który nie dostał pomocy od WOŚP: mówi dr Wojciech Walas, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii dzieci w Wojewódzkim Centrum Medycznym w Opolu.
Katarzyna Pinkosz
dr Wojciech Walas
fot. Archiwum prywatne
Dr Wojciech Walas od lat współpracuje z WOŚP w jako ekspert, bierze udział przy wyborze sprzętu dla szpitali.

Dlaczego angażuje się pan w akcje WOŚP?

Dla mnie to zaszczyt i satysfakcja z uczestnictwa w czymś wielkim. WOŚP to fenomen społeczny, i socjologiczny. Bardzo pozytywny.
Zawsze dla szpitali wybieramy sprzęt bardzo dobrej jakości, odpowiedniej klasy, trwały, służący potem przez wiele lat pacjentom. Są szpitale, gdzie czerwone serduszka widać prawie na każdym kroku.

W Pana szpitalu też jest sprzęt WOŚP?

Tak. 2 lata temu musieliśmy wymienić cały system monitoringu na oddziale. Gdyby nie WOŚP, nie wiem, czy nasz oddział mógłby dalej funkcjonować.
Dostaliśmy sprzęt do diagnostyki, monitorowania i leczenia, mamy  inkubatory, urządzenia do nieinwazyjnej wentylacji noworodków typu Infant Flow. Skala, w jakiej wprowadzono te urządzenia w Polsce, jest fenomenem światowym. Ta forma leczenia pozwala na uniknięcie typowej intubacji i jej późnych powikłań takich jak dysplazja oskrzelowo-płucna. Dostaliśmy rządzenie do dializoterapii, inkubatory, laser do ratowania wzroku wcześniaków.

WOŚP ma swoich przeciwników...

Oczywiście, są też przeciwnicy takiej formy działania. Każdy może mieć swoje zdanie, ale ja osobiście nie rozumiem żadnej argumentacji mającej na celu postponowanie działalności, która jest do tego stopnia dobroczynna i szlachetna.
Często narzeka się na upadek moralności młodzieży, a tu okazuje się, że młodzież jest w stanie porwać za sobą wszystkich: dzieci, innych młodych ludzi, dorosłych, osoby starsze. To jest wartość, o której nie wolno zapominać.  Udaje się stymulować ludzi, by chcieli otworzyć swoje serca. Wystarczy popatrzeć, ile osób wpłaca pieniądze, otwiera swoje serca i chce pomagać chorym dzieciom.  WOŚP to zjawisko fenomenalne w skali światowej.

Czytaj też: Pochodzi z Syrii, w Polsce leczy wcześniaki i chwali WOŚP

 
Redakcja poleca: Jak powinna przebiegać wizyta u pediatry - film
Na co powinni przygotować się rodzice i czego warto wymagać od lekarza dziecięcego?
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy