Dreszcze po porodzie
fot. Fotolia

"Dlaczego nikt mi nie powiedział o dreszczach po porodzie?!"

"Nikt mnie przed nimi nie ostrzegał. To nie były niewielkie drgawki, ale silne, niekontrolowane dreszcze". Wy też tak miałyście?
Hanna Szczesiak
Dreszcze po porodzie
fot. Fotolia
Niemal każda kobieta przygotowuje się do porodu: czyta książki, konsultuje się z położną lub doulą, pyta koleżanki i zadaje pytania na forach. Są jednak rzeczy, o których nikt nie mówi cięzarnym. Jedną z nich są dreszcze poporodowe. Przeczytajcie, co napisała o nich Rebecca Gruber, mama dwóch chłopców. Wy też tego doświadczyłyście?

"Silne, niekontrolowane dreszcze..."

"Przed cesarką byłam pewna siebie i niecierpliwa. Wiedziałam, jak wygląda operacja i jak długo potrwa. Wiedziałam, co się dzieje z dzieckiem po porodzie i chciałam, żeby mój mąż był z nim od samego początku. Jednak jak tylko mój syn przyszedł na świat, one też przyszły – dreszcze. Nikt mnie przed nimi nie ostrzegał. To nie były niewielkie drgawki, ale silne, niekontrolowane dreszcze, przez które musiałam wyglądać, jakbym dostała ataku epilepsji. [...] To wszystko trwało pewnie z godzinę, może bym nawet tego nie pamiętała, gdyby nie to, że to zdarzyło się po raz drugi przy narodzinach mojego drugiego syna.

Po otrzymaniu znieczulenia podpajęczynówkowego leżałam na stole i zaczęłam odczuwać zimno – zimno jak na biegunie. Poprosiłam o podwyższenie temperatury w pokoju, ale mąż powiedział mi, że już jest bardzo ciepło i cały się poci. Zanim zdążyłam powiedzieć cokolwiek innego, pojawiły się dreszcze,

Pomyślcie o tym jak o ostrzeżeniu. Te dreszcze są prawdziwe, są całkowicie normalne. Są naturalną reakcją ciała i nie powinny być powodem do niepokoju" – napisała Rebecca.

Uczucie zimna, dreszcze i pocenie często towarzyszą rodzącym, zarówno przy porodzie naturalnym, jak i przy cesarskim cięciu. 

Czytaj także: Pocenie się przy porodzie

Źródło: Popsugar
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 33 głosy

Zobacz także

Popularne tematy