mama, maluch, lekarz

Kiedy potrzebny jest drobny zabieg...

Podcięcie wędzidełka, udrożnienie kanalika łzowego czy zoperowanie stulejki – takie drobne zabiegi niekiedy są konieczne. Zwykle towarzyszy im duży strach rodziców, a często także dziecka. Łatwiej go oswoić, jeśli wiesz, co czeka twoje dziecko na sali zabiegowej.
mama, maluch, lekarz
Niepohamowana ciekawość to najczęstszy powód obecności małych dzieci na oddziale chirurgii urazowej. Ale nie tylko. Badania, jakie maluch przechodzi w ciągu pierwszych trzech lat życia, pozwalają wykryć nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu małego organizmu. Zazwyczaj wtedy jest najlepszy czas na ich usunięcie. Jeśli lekarz doradza lub zaleca zabieg chirurgiczny, posłuchaj go. Od tego może zależeć prawidłowy rozwój dziecka.

Podcięcie wędzidełka

 • Wskazania do zabiegu: Przy bardzo krótkim wędzidełku (język jest jakby przyrośnięty) niemowlęciu trudno ssać, podcięcie trzeba wykonać jak najszybciej. Jeśli wędzidełko jest trochę za krótkie (dziecko dobrze ssie), można poczekać. Ale skonsultuj się też z logopedą.
 • Na czym polega? Ten niemal kosmetyczny zabieg, u maluchów powinien być wykonany w płytkiej narkozie.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Udrożnienie kanalika łzowego

 • Wskazania do zabiegu: Jeśli mimo leczenia zachowawczego kanalik łzowy nadal nie jest drożny, należy wykonać zabieg.
 • Na czym polega? W znieczuleniu kanalik przetyka się bardzo cienką żyłką. Zajmuje to kilka minut. Zabieg jest całkowicie bezpieczny.
Zobacz też: 5 przyczyn zapalenia spojówek u dziecka

Drenaż błony bębenkowej

 • Wskazania do zabiegu: Zapalenie ucha środkowego u dzieci do 3. miesiąca, a u starszych – nawracające zapalenia o burzliwym przebiegu, które grożą pęknięciem błony bębenkowej. Leczenie antybiotykami nie przynosi skutku.
 • Na czym polega? Zabieg w narkozie. Lekarz nacina błonę bębenkową. Umieszcza w niej dren, dzięki któremu płyn zebrany w uchu może wypłynąć. Pobyt w szpitalu: 1–2 dni.
 • Jak długo nie można moczyć uszu? Po zabiegu dziecko może kąpać się w wannie i brać prysznic. Przez pierwszy miesiąc przed myciem głowy uszy trzeba zabezpieczać wacikami nasączonymi oliwką dla dzieci lub stoperami (do kupienia w aptece). Na basen można zabrać malucha nie wcześniej niż po miesiącu, ale dziecko musi kąpać się w czepku. Po wypadnięciu dreników może korzystać z pływalni bez ograniczeń.

Wycięcie migdałków

 • Wskazania do zabiegu: Dziecko często choruje, ma zapalenia uszu, chrapie, w nocy miewa bezdechy.
 • Na czym polega? Zabieg trwa ok. 30 min., wykonuje się go przez jamę ustną. Po nim zwykle nie są potrzebne antybiotyki i leki przeciwbólowe. Na oddziale dziecko zostaje 1–2 dni. Jeśli zabieg odbył się rano, maluch może jeść po południu.
Zobacz też: Homeopatia działa! - przekonuje doświadczony pediatra

Przepuklina mosznowa

 • Wskazania do zabiegu: Przepuklina powstaje, gdy w życiu płodowym nie zarośnie kanał, przez który jąderka zstępowały do moszny. W tym wypadku nie można liczyć na to, że natura sama naprawi swój błąd.
 • Na czym polega? Lekarz musi zszyć tkanki nad przepukliną. Trwa to kilkanaście minut. Po 2–3 dniach dziecko może wracać do domu.
Zobacz też: Przepuklina pępkowa

Przepuklina pachwinowa

 • Wskazania do zabiegu: Uwypuklenie w okolicy pachwiny, które powiększa się i schodzi niżej. Ze względu na ryzyko uwięźnięcia w jamie przepukliny fragmentu jelit, nie należy zwlekać z zabiegiem.
 • Na czym polega? Lekarz zszywa tkanki nad przepukliną. Zabieg trwa krótko, a pobyt w szpitalu nie jest dłuższy niż 3 dni. Uwaga! Występuje też przepuklina pępkowa u dzieci. Nie jest groźna, często sama zarasta. Jeśli jednak dziecko skończyło 4 lata i nadal ją ma, musi zostać zoperowane.

Stulejka

 • Wskazania do zabiegu: Jeśli napletek nie zsuwa się poza rowek wieńcowy, a leczenie maściami sterydowymi nie przynosi efektów. Często przyczyną jest krótkie wędzidełko napletka.
 • Na czym polega? Chirurg wykonuje plastykę krótkiego wędzidełka napletka lub wycina fragment napletka i poszerza jego wąski otwór. Potrzebna jest narkoza. Pobyt w szpitalu: 1–2 dni.
Zobacz też: Stulejka u dzieci - jak ją rozpoznać i leczyć

Wodniak jądra

 • Wskazania do zabiegu: Nagromadzenie płynu w otoczce jądra. Gdy nie ma poprawy do 2. urodzin lub wtedy wodniak się pojawił, potrzebny jest zabieg.
 • Na czym polega? Na usunięciu płynu z moszny i zaszyciu otworu, przez który płyn dostawał się z jamy otrzewnej. Pobyt w szpitalu 1–2 dni.

Wnętrostwo

 • Wskazania do zabiegu: Jeśli do 2. roku życia 1 lub 2 jądra nie zstąpiły do moszny (zwykle dochodzi do tego już w życiu płodowym). Często tę wędrówkę utrudnia przepuklina.
 • Na czym polega? Na zlikwidowaniu przepukliny i sprowadzeniu jądra do moszny. Zabieg można przeprowadzić w trybie „chirurgii jednego dnia” (kilka godzin po operacji można zabrać dziecko do domu).

Pierwsza pomoc w nagłej sprawie

Gdy coś przytrafi się twojemu dziecku, musisz umieć udzielić mu pierwszej pomocy.
 
 
RANY I RANKI
OPARZENIA
ZŁAMANIA
CO SIĘ STAŁO
Rozcięty łuk brwiowy czy broda to najczęstsze wypadki małych dzieci. Rany bardzo krwawią, ale nie są głębokie ani zbyt rozległe.
Skóra jest zaogniona. Nawet lekkie oparzenie jest bolesne, natomiast ciężkie wymaga wieloletniego leczenia i powoduje powstanie blizn.
Można podejrzewać, że doszło do złamania, jeśli maluch nie chce poruszać ręką czy stawać na nóżkę. Może pojawić się też obrzęk, a kończyna będzie nienaturalnie wygięta.
JAK POMÓC DZIECKU
Opłucz ranę czystą wodą lub np. wodą utlenioną, przyłóż jałowy opatrunek (na mniejsze rany plaster z opatrunkiem). Jeśli rana mocno krwawi, uciśnij ją gazikiem, czystą pieluszką. Nie przykładaj waty, ligniny. Jedź do szpitala.
Natychmiast schłodź oparzone miejsce, polewając je przez 15–30 min zimną wodą z kranu. Opatrz ranę jałowym opatrunkiem. Małe dziecko lub starsze z rozległym albo głębokim oparzeniem zawieź do szpitala.
Unieruchom kończynę, najlepiej wraz ze stawami powyżej i poniżej złamania. Kość nie będzie się przemieszczała, nie będzie nasilał się też ból. Nie próbuj zmieniać położenia ani prostować bolącej kończyny. Podaj dziecku lek przeciwbólowy (najlepiej w czopku, na wypadek gdyby okazało się konieczne znieczulenie malca na pogotowiu).
CO ZROBI LEKARZ
Odkazi ranę i przyklei specjalny plaster. W ciągu kilkunastu dni brzegi rany się zrosną. Przy poważnym rozcięciu trzeba założyć szwy (po znieczuleniu miejsca zranienia). Zabieg trwa kilka minut.
Zbada oparzenie i zależnie od jego stopnia podejmie odpowiednie kroki. Lżejsze opatrzy i przepisze leki chłodzące skórę oraz działające przeciwbólowo. W cięższych przypadkach zaleci leczenie szpitalne.
Złamanie bez przemieszczenia wymaga unieruchomienia w opatrunku gipsowym lub syntetycznym (ten drugi rodzice muszą kupić sami w aptece, kosztuje ok. 50 zł). Im dziecko młodsze, tym złamanie szybciej się zrasta. Czas unieruchomienia: od 2 tygodni do 6–8 przy złamaniach skomplikowanych. Przy złamaniu z przemieszczeniem małemu pacjentowi nastawia się kość w znieczuleniu.

Konsultacja: dr n. med. Andrzej Kowal, chirurg dziecięcy, pracuje w Klinice Chirurgii Dzieci i Młodzieży Insytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Zobacz też: Pierwsza pomoc
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy