podatek od prezentu na komunię świętą
fot. Adobe Stock

Drogi prezent na komunię? - rodzicu musisz za to oddać pieniądze państwu!

Twoje dziecko dostało drogi prezent na komunię? Nie ma się co cieszyć - państwo położy rękę na twoich pieniądzach. Zobacz, ile trzeba mu oddać. To mogą być spore sumy.
Agnieszka Majchrzak
podatek od prezentu na komunię świętą
fot. Adobe Stock
Tradycja jest taka, że przystąpienie dziecka do komunii świętej z reguły odbywa się w polskich domach "na bogato". Nie szczędzi się na stroju komunijnym dziecka, przyjęciu dla gości i na prezentach. A wśród tych od wielu lat na topie jest kosztowna elektronika w postaci smartfonów, tabletów, aparatów cyfrowych, konsoli do gier, a nawet dronów i quadów. Bardzo drogo. Na koniec do waszych drzwi zapuka fiskus i poprosi o odprowadzenie od komunijnych prezentów podatku. No cóż, jak mówili starożytni Rzymianie: Dura lex, sed lex (Twarde prawo, ale prawo).

Komunijny prezent to darowizna

Rodzice obdarowanych dzieci muszą zapłacić podatek od cenniejszych upominków - przypomina dziennik "Rzeczpospolita". "Prezent na komunię to klasyczna darowizna, od której należy zapłacić podatek" - ocenił w rozmowie z gazetą doradca podatkowy Paweł Satkiewicz. "Istnieją zwolnienia, ale nietrudno przekroczyć limit ulgi, zwłaszcza jeśli upominki dają niespokrewnione osoby, np. rodzic chrzestny" - dodał doradca.

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów potwierdzili, że otrzymanie darowizny wiąże się z obowiązkiem podatkowym. "Wszystko zależy od wartości prezentu i stopnia pokrewieństwa (tzw. grupy podatkowej) pomiędzy wręczającym a obdarowanym" - zaznaczono.

Resort ostrzega, że "weryfikacja wywiązywania się z obowiązków w zakresie podatków od spadków i darowizn może następować w toku czynności sprawdzających, kontroli i postępowań podatkowych. Jak podkreśla, "nieprawidłowości ujawniane są przy weryfikowaniu źródeł pochodzenia majątku".
Redakcja poleca: Prezent dla dziewczynki: domek dla lalek. Obejrzyj podpowiedzi redakcji [WIDEO]
Domek dla lalek to marzenie niemal każdej dziewczynki. Jaki wybrać? Drewniany? Z tektury? Z meblami? A może taki, który można samodzielnie urządzić? Zobacz najciekawsze domki dla lalek.

Najtaniej wychodzi od najbliższej rodziny

Jako przykład gazeta podała np. dziadka, który przekazał wnuczkowi z okazji komunii świętej 50 tys. złotych (ze względu na pokrewieństwo dziadek należy do tzw. zerowej grupy podatkowej). Taki prezent może być zwolniony z podatku, ale pod dwoma warunkami. Po pierwsze, darowiznę trzeba zgłosić do właściwego urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy. Po drugie, pieniądze muszą wpłynąć na rachunek bankowy.

Innym przykładem jest sprezentowanie przez ciocię bratanicy łańcuszka za 15 tys. złotych. Jest to darowizna, która zgodnie z prawem umieszcza się w II grupie podatkowej, dla której limit wynosi 7 tys. 276 złotych. A to oznacza, że w tym przypadku trzeba będzie odprowadzić podatek.

Oblicza się go następująco: od ceny prezentu (15 tys. złotych) odejmujesz kwotę wolną od podatku (w tym przypadku 7 tys. 276 złotych) i w ten sposób uzyskujesz nadwyżkę 7 tys. 724 złotych, która musisz zgłosić do urzędu skarbowego. W zależności od ceny prezentu, stopnia pokrewieństwa między osobą obdarowaną a osobą dającą prezent oraz o ile przekroczony został dopuszczalny limit kwoty wolnej od podatki, może to być 300 złotych, ale i też blisko 3 tys. złotych.

Ważny stopień pokrewieństwa

Pół biedy, jeżeli tak kosztowny prezent na komunię dziecko dostało od rodziców czy dziadków. Co innego, jeżeli byli to rodzice chrzestni lub ciocie i wujkowie.

Osoby w grupie “zerowej", czyli rodzice, rodzeństwo oraz dziadkowie są zwolnieni z podatku, jeżeli wartość prezentu nie przekracza 9 tys. 637 złotych. Jeżeli prezent przekracza wymienioną kwotę, aby uniknąć płacenia podatku, należy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego w ciągu pół roku. Jeżeli prezentem są pieniądze, wymagane jest wpłacenia ich na rachunek bankowy dziecka lub rodzica.

W przypadku II grupy (osoby spokrewnione jak ciocie i wujkowie) limit zwolnień wynosi 7 tys. 276 złotych, a termin na zgłoszenia darowizny wynosi tylko miesiąc.

III grupa to osoby niespokrewnione np. rodzice chrzestni - dla nich kwota wolna od podatku wynosi 4 tys. 902 złotych. W tym przypadku także masz miesiąc na poinformowanie urzędu skarbowego o otrzymaniu darowizny.

Jeżeli podatek od prezentów nie zostanie odprowadzony, trzeba liczyć się z możliwością zapłaty podczas kontroli nawet 20 proc. stawki podatku od spadku i darowizn.

Podzielcie się w komentarzach swoim zdaniem na temat komunijnych prezentów. Czy według was powinny to być upominki religijne, symboliczne, czy też prezenty praktyczne lub modne obecnie?

Źródło: rmf24.pl, jaw.pl
  [content:0_25569,0_22830,1_3012,2_1053:PsychologicalTest]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy