karmienie wcześniaka
fot. źródło: Breastfeeding Mama Talk

Drogie mamy – nie wstydźcie się prosić o pomoc!

Jej poród absolutnie nie był taki jak planowała. Jedyne co mogła zrobić to karmić dziecko, ale nie wiedziała jak to robić. 
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
karmienie wcześniaka
fot. źródło: Breastfeeding Mama Talk
Czasem nic nie idzie po naszej myśli. Mamy cały plan naszego porodu, wszystko zaplanowane, a tu nagle okazuje się, że rodzimy wcześniaka. Ten "ukradziony" czas sprawia, że trudno nam się odnaleźć. Wszystko wygląda zupełnie inaczej, opieka nad dzieckiem, utrudniona możliwość przytulania, leżenia w jednym łóżku. Można jednak powalczyć o karmienie...

Plan porodu: wzór do druku

Swoją historię opowiedziała mama, która przeżyła taką historię. Jej dziecko przyszło na świat o miesiąc za wcześnie, co bardzo ją zasmuciło i zniweczyło wszystkie wyobrażenia. Napisała tak:

"Mój wcześniak Evelynn rozwija się świetnie dzięki karmieniu piersią.  To cudowne wiedzieć, że chociaż pije mleko z butelki, także chętnie ssie mleko z mojej piersi. Byłam okradziona z miesiąca mojego III-ego trymestru dwukrotnie. Obie moje ciąże zakończyły się nagłą cesarką. Karmienie piersią było ostatnią rzeczą, którą mogłam zrobić tak jak planowałam. Wszystkim mamom które przechodzą przez to co ja dam radę: bądź ze sobą szczera i poproś o pomoc. Ja powiedziałam otwarcie o swoich lękach, frustracjach i poprosiłam o pomoc. Dzięki cudownej położnej na oddziale wcześniaków, ja i Evelynn zaszłyśmy tak daleko z karmieniem. To wielki krok by poprosić o pomoc."

Czasem dziecko podpięte do wszelkich urządzeń w inkubatorze trudno samemu wziąć w ramiona. Bez pomocy doświadczonej pielęgniarki przystawianie do piersi jest bardzo trudne, zwłaszcza dla kobiet, które z różnych powodów wstydzą się poprosić o pomoc. 

Ta mama można powiedzieć że jest w pewnym sensie szczęściarą, gdyż mogła karmić dziecko w czasie przebywania na oddziale dla noworodków, niektóre maluszki są zbyt malutkie by można było karmić je piersią. 

Wpis tej mamy sprawił, że wiele mam wcześniaków także podzieliło się zdjęciami swoich maluszków karmionych piersią. Widok czasem malusieńkich dzieci, które mamy próbują nakarmić jest niezwykle wzruszający. 

A Ty karmiłaś piersią wcześniaka? Posłuchaj rady tej mamy.

Rozwój wcześniaka w pierwszym roku - film!
Rodzice zastąpili wcześniakom inkubator. Czy znasz już tę metodę?

źródło: popsugar.com
Redakcja poleca: Obecność mamy to lek dla wcześniaka – mówi. prof. Dobrzańska z CZD
Wcześniak bardzo potrzebuje bliskości i czułości mamy – mówi. prof. Anna Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki bliskości mamy wcześniaki rozwijają się lepiej i szybciej przychodzą do zdrowia.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy