mama, tata, dziecko, ciąża, rodzina

Kiedy najlepiej zajść w kolejną ciążę?

Czy obawiać się późniejszego macierzyństwa i jak długo czekać z kolejnym zajściem w ciążę? Odpowiada ginekolog.
mama, tata, dziecko, ciąża, rodzina
Planujemy nasze drugie dziecko. Córeczka ma teraz niemal dwa lata, a ja 35. Czy powinnam się już bać problemów z ciążą? Czy dwuletnia przerwa między ciążami jest wystarczająca. Dodam, że pierwszy poród zakończył się cesarskim cięciem. Inga

Na pytanie o drugą ciążę odpowiada prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog położnik:

35 lat to bardzo dobry wiek na urodzenie dziecka, trzeba jednak pamiętać, że mogą ujawnić się problemy zdrowotne rzadziej występujące u młodszych kobiet, np. nadciśnienie, nietolerancja cukru, otyłość. Z tego powodu trzeba odwiedzić lekarza, wykonać niezbędne badania, ustalić plan opieki zdrowotnej i koniecznych wizyt podczas ciąży.

Przeczytaj, jaka jest idealna różnica wieku między rodzeństwem

Ginekolog zasugeruje też zmianę diety, jeśli zachodzi taka konieczność, i oczywiście rzucenie palenia i ograniczenie alkoholu oraz zwiększenie aktywności fizycznej, a także ostrożność w stosowaniu leków, które panie przyjmują na najczęstsze kobiece dolegliwości, np. ból głowy czy ból menstruacyjny.

Zrób test, czy jesteś gotowa na dziecko

Co do przerwy między ciążami... Po cesarskim cięciu dojście do formy trwa nieco dłużej. Kiedyś radziliśmy zachowanie odstępu trzech lat. Współczesna nauka nie potwierdza potrzeby robienia aż tak długiej przerwy. Najlepiej jednak, by minął rok lub nawet dwa lata przed następną ciążą.

Dyskutuj na forum: Kiedy drugie dziecko?

Redakcja poleca: Zazdrość o rodzeństwo - film
Nie wiesz jak poradzić sobie z zazdrością starszego dziecka o młodsze? Zobacz co na ten temat mówi psycholog.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy