Druga ciąża: warto ocenić za i przecw

Sprawdź, czy jesteś gotowa na drugie dziecko

Ginekolog dał ci zielone światło, mąż przebąkuje o kolejnym dziecku, nawet wasz maluch docieka: „Mamo, kiedy będę miał siostrzyczkę?”. Po czym poznać, czy to dobry moment na drugą ciążę?
Druga ciąża: warto ocenić za i przecw

Druga ciąża? Wiele mam boi się podjąć decyzję o drugiej ciąży o wiele bardziej niż o urodzeniu pierwszego dziecka. Trudno zatem się dziwić, że i ty masz mieszane uczucia – bo chciałabyś i się boisz. To normalne. Bo decyzja o następnym dziecku nie zawsze jest łatwa.

Z jednej strony wspomnienia bólu porodowego (czy poród musi boleć?) oraz uroków niemowlęcej kolki (zdradzamy 9 sposobów na kolkę) i biegunki sprawiają, że na myśl o następnej ciąży cierpnie ci skóra. Do tego często dochodzą obawy o pracę i finanse rodziny.

Ale z drugiej – coraz częściej marzysz o ciepłym ciałku, które przytuli się wpatrzone w ciebie. Śnisz o maleństwie, które wniesie do waszego domu kolejną porcję miłości i szczęścia…

Przemyśl wszystkie za i przeciw drugą ciążą

Zanim zdecydujesz się na odstawienie antykoncepcji, przemyśl wszystkie za i przeciw:

Nie staraj się o drugą ciążę tylko dlatego, że jesteś przekonana, iż twój starszak musi mieć rodzeństwo.
• Mimo uszu puszczaj namowy babci i cioci – przecież to ty i twój mąż jesteście odpowiedzialni za to, ile osób liczy wasza rodzina.
• Odłóż na jakiś czas decyzję o noworodku, jeśli czujesz, że w twoim małżeństwie nie wszystko jest tak jak kiedyś – kolejne dziecko to nie jest dobry sposób na uzdrawianie relacji między partnerami.
• Nie rezygnuj ze starań tylko ze strachu, że po urlopie macierzyńskim nie znajdziesz pracy. Dziś już coraz częściej pracodawcy wolą poczekać na powrót mamy z urlopu, niż zatrudniać kogoś niedoświadczonego
• Nie obawiaj się tego, że po porodzie zaniedbasz starsze dziecko. Dla niego rodzeństwo to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz mu dać.
• Nie myśl o nudnościach, senności, bólu podczas porodu i połogu. Choć aż za dobrze pamiętasz te „efekty uboczne”, na szczęście wiesz także, że one szybko się kończą.

Ciągle masz jeszcze wątpliwości, by zdecydować się na drugą ciążę? Może pomoże ci nasz test.

Odpowiedz szczerze na pytania i zaznacz A, B lub C. Dobrej zabawy!

Czy jesteś gotowa na drugie dziecko?

Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy