Program Rodzina 500+
fot. Fotolia

Koniec pierwszej tury 500+! Jakie zmiany czekają rodziców?

Wkrótce kończy się pierwsza tura programu 500+. Rodzice ponownie będą musieli złożyć wniosek. Jakie zmiany czekają rodziców w kolejnej turze? Sprawdź!
Hanna Szczesiak
Program Rodzina 500+
fot. Fotolia
30 września 2017 roku kończy się pierwsza tura programu Rodzina 500+. Rodzice, którzy nadal będą chcieli pobierać świadczenie, ponownie będą musieli złożyć wniosek.

Druga tura programu 500+

Świadczenie w ramach programu 500+ jest przyznawane w rocznych cyklach, które trwają od 1 października do 30 września następnego roku. Jedynie pierwsza tura programu wystartowała 1 kwietnia. Wnioski o przyznanie świadczenia na kolejny okres będą przyjmowane od 1 sierpnia 2017 roku. Rodzice, którzy złożą poprawnie wypełniony wniosek do 31 sierpnia, otrzymają wypłatę za październik do dnia 31 października (jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony). Do programu można dołączyć w dowolnym momencie – wystarczy złożyć odpowiedni wniosek osobiście lub przez internet.

Zobacz także: Jak wypełnić wniosek o 500+
Redakcja poleca: 500 plus - kto dostanie, a kto nie
Nasz ekspert wyjaśnia, komu przysługują pieniądze w ramach programu 500 plus. Sprawdź, ile możesz dostać!

Zmiany w programie 500+

We wtorek, 6 czerwca, rząd przyjął projekt zmian ws. programu 500+. Główne założenia programu nie ulegną zmianie – świadczenie w wysokości 500 zł będzie przysługiwać na drugie i każde kolejne dziecko niezależnie od wysokości dochodu, a w przypadku rodzin z jednym dzieckiem pieniądze otrzymają rodziny, w których dochód na jedną osobę nie przekracza 800 zł lub 1200 zł (w przypadku rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi). Zmiany mają na celu zmniejszenie "działań niepożądanych" ze strony wnioskodawców. Jakie zmiany czekają rodziców?
  • Samotny rodzic nie otrzyma 500+ na pierwsze dziecko, jeśli nie wystąpi o alimenty od drugiego rodzica.
  • Rodzice rozliczający się na podstawie ryczałtu nie będą samodzielnie określać dochodu. Urzędnicy będą przyjmować, że rodzice posiadający działalność gospodarczą uzyskują dochód w wysokości ogłoszonej w drodze obwieszczenia.
  • Rodzice, którzy utracili pracę i ponownie ją podjęli u tego samego pracodawcy, ale z niższą pensją, będą wykluczeni z programu nawet na 3 miesiące.
Korzystacie z programu 500+? Czy według was zmiany wprowadzone przez rząd są potrzebne?

Zobacz także: Ministerstwo wprowadza zmiany w programie 500+!

Źródło: wyborcza.biz, praca.gazetaprawna.pl
Oceń artykuł

Ocena 4 na 42 głosy

Zobacz także

Popularne tematy