fot. Źródło: Fakty/TVN

Druga z bliźniaczek urodziła się 2 miesiące po siostrze – niesamowita historia

Do niecodziennego porodu doszło w jednym z rumuńskich szpitali. Kobieta w ciąży z bliźniakami jedno dziecko urodziła w 2014 roku, a drugie w 2015. Oba porody odbyły się w odstępie dwóch miesięcy.
Aneta Grinberg
fot. Źródło: Fakty/TVN

Ten niezwykły poród wydaje się aż niemożliwy. A jednak zdarzył się naprawdę. Wszystko dzięki postępowi medycyny.

Bliźnięta a dwa terminy i dwa rodzaje porodu

Bliźnięta były w dwóch workach owodniowych i w dwóch łożyskach. Najpierw w listopadzie siłami natury urodziła się Maria, a 51 dni później przez cesarskie cięcie na świat przyszła –Ioana.

Rumuńscy lekarze uznali, że drugie dziecko lepiej będzie dalej rozwijało się, pozostając w macicy, aniżeli w inkubatorze. Ich decyzja  okazała się trafna. Dzieci po porodzie czuły się dobrze i razem z mamą opuściły szpital.

Poród odroczony – co to takiego?

Ten rodzaj porodu odnosi się do ciąż mnogich. Medycyna określa terminem poród odroczony narodzenie dzieci pochodzących z z tej samej ciąży, a urodzonych w innym terminie. Na 1,5 mln bliźniąt urodzonych rokrocznie na świecie takie przypadki zdarzają się coraz częściej. Zdaniem lekarzy wymaga to nie tylko odwagi, ale i niezwykle doświadczonego zespołu ginekologiczno– położniczego.
– W Polsce również przeprowadzamy tego rodzaje porody – powiedział prof. dr n. med. Romuald Dębski, ginekolog. – Najczęściej decyzja ta jest spowodowana ryzykiem związanym z przyjściem na świat drugiego dziecka, które nie jest jeszcze na to gotowe.

Polska medycyna zna takie przypadki

Z kolei na stronie miesięcznika „Ginekologia Polska” w grudniu 2014 roku wydawanego przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne pojawił się tekst autorstwa Huberta Wolskiego, Agnieszki Seremak-Mrozikiewicz, Anzelmy Woyciechowskiej i Krzysztofa Drewsa opisujący podobny przypadek medyczny w Polsce. W pracy przedstawiono przypadek porodu odroczonego w ciąży trojaczej, trójowodniowej, po zapłodnieniu in vitro. Poród pierwszego i drugiego płodu odbył się samoistnie drogą natury, odpowiednio w 23 oraz 26 tygodniu ciąży. Poród trzeciego płodu ukończono cięciem cesarskim w 26 tygodniu ciąży. Czas odroczenia porodu pomiędzy pierwszy a drugim i trzecim wynosił 18 dni. Z opisywanej ciąży przeżyło tylko drugie dziecko.

Zobacz także:
Źródło: Fakty/TVN
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy