drugi poród łatwiejszy
fot. Fotolia

Drugi poród łatwiejszy? - prawda czy fałsz?

Oto 6 najczęściej mylnych spostrzeżeń odnośnie kolejnych porodów! Wam też tak mówiono?
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
drugi poród łatwiejszy
fot. Fotolia
Drugi poród w godzinę, bez komplikacji i z uśmiechem na twarzy – to marzenie wielu kobiet. Niestety, tak jak to w życiu, nie ma rzeczy pewnych. Tak też jest z porodami. Nigdy nic nie wiadomo!

Czasem pierwszy poród jest bardzo trudny, a kolejne idą szybko. Czasem pierwszy poród przebiega szybko, a kolejne ciąże kończą się cesarką, lub powikłaniami po trudach porodu trwającego kilkanaście godzin. Nie ma na to żadnej reguły.  

6 najczęściej mylnych spostrzeżeń odnośnie kolejnych porodów

1.    Drugie dziecko rodzi się zawsze w terminie, albo wcześniej.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Ohio dowodzą, że kobiety, które rodzą kolejne dzieci w odstępie ok. 18 m-cy, powinny urodzić dziecko w terminie lub nawet wcześniej. 
Niestety inne badania dowodzą z kolei, że w tej kwestii nie ma żadnych pewniaków, a przyjście dziecka na świat zależy od tak wielu czynników, że nie sposób przewidzieć jak będzie w rzeczywistości wyglądać. 

2.    Gdy ma się cesarkę przy 1. porodzie, potem zawsze już będzie cesarka.

Niektóre kobiety są załamane sądząc, że nie będą mogły rodzić w sposób naturalny, gdy ich pierwsza ciąża była zakończona cesarką. Badania dowodzą jednak, że 63% kobiet z 140 tys. biorących udział w badaniu, drugi raz rodziły naturalnie. Nie ma więc przeciwwskazań, by nie mogły spróbować pomimo wcześniejszych doświadczeń.

Naturalnie po cesarce - to możliwe!

3.    Drugi poród trwa krócej.

Wiele badań potwierdza, że pierwszy okres porodu, czyli zanim zaczną się skurcze parte, przy drugim porodzie trwa krócej. Byłaby to wspaniała nowina dla wszystkich kobiet, które decydują się na kolejne dzieci, gdyby nie to, że wiele porodów łamie tę regułę i dzieci kolejne rodzą się dłużej, niż pierworodni. Nie ma więc żadnej pewności. 

4.    Jeżeli przy pierwszym porodzie pękłaś, lub byłaś nacinana, to przy kolejnym też tak będzie.

Badania nie potwierdzają tego. Ryzyko kolejnego pęknięcia krocza w czasie porodu, określane jest tylko na 1,5 %, więc nie jest zbyt duże. Czasem jest tak, że pierwszy poród odbędzie się bez nacinania, ale przy drugim dziecko ułoży się inaczej, lub będzie większe niż poprzednie i położna będzie musiała wspomóc mamę.

5.  Drugie dziecko jest większe i cięższe.

Badania w Skandynawii dowodzą tej teorii, ale większość lekarzy zaprzecza temu. Waga dziecka nie jest zależna od tego, czy dziecko jest drugie, czy kolejne, tylko od wieku matki, jej ciężaru ciała, ale także diety, suplementów i innych czynników.

6.Drugi poród jest łatwiejszy dla kobiety.

No i tu nic się nie sprawdza. Owszem, wiemy już mniej więcej co nas czeka i jak będzie przebiegać akcja porodowa, ale nigdy nie mamy pewności, czy wszystko potoczy się sprawdzonym torem. Dziecko  może ustawić się inaczej, niż to było planowane, może zbyt powoli przesuwać się w kanale rodnym, my możemy mieć mniej siły do parcia, może wydarzyć się naprawdę wiele spraw, które zmienią przebieg całego porodu.

Poród jest naprawdę nie do zaplanowania! Nie ma żadnych gwarancji nawet przy planowej cesarce. Większość spostrzeżeń z listy, to pobożne życzenia i zaklinanie rzeczywistości, niż pewnik, że wszystko przebiegnie według naszego planu.

A jak było u Was? Coś się potwierdziło u Was z tej listy?


Zobacz ten film, a przestaniesz bać się porodu!
 
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy